"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Kişisel Marka İnşası İçin Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Edilecekler

Emlak profesyonelleri, bugünün gayrimenkul pazarında karşılaştıkları zorlu rekabet ortamını çok iyi bilirler. Başarılı olabilmek ve kendinizi diğerlerinden ayırabilmek için, bir firma olarak aklınızda tutmanız gereken şeyi göz ardı edemezsiniz. Kişisel markanız ve itibarınız, markanızın başarını büyük ölçüde yansıtan değerlerdir.

Markanızı oluşturmada temel faktörler, dijital saygınlığınızı etkili bir şekilde yönetmek ve sosyal medya kullanırken endüstrideki en iyi uygulamaları kullanmaktır. Çünkü tüketiciler, online inceleme siteleri de dahil olmak üzere sosyal medyaya giderek daha da fazla güveniyorlar. Özellikle iş yapmak istedikleri firmayı seçmek için, online ortamın onlara doğru bilgiyi sunduğuna inanıyorlar. Dolayısıyla sosyal takip ve olumlu online görüşlere sahip olmanız, markanız için her zamankinden daha fazla önem taşıyor.

Online ortamdaki ününüzü olumlu anlamda yöneterek yeni müşterilerle ilişki kurabilir veya tam tersine var olan ilişkinizi kesebilirsiniz. Tüketiciler, başka sektörlerde iş yapanlara kıyasla gayrimenkul profesyonellerine çok daha fazla güvenmek isterler. Bu, gayrimenkul sektörünün doğası gereği böyledir. Sosyal medya ise bu güvenin kurulması için yönetilmesi gereken önemli ortamlardan biridir.

Sosyal medyadaki güçlü markalar, üç ana faktörden oluşur: Takipçi kitlesi oluşturmak, güçlü bir itibar kazanmak ve savaşı doğru yönetmek. Aşağıdaki ipuçları ise kişisel markanızın inşası aşamasında sosyal medyada doğru yolu izleyebilmeniz için size yardımcı olacaktır.

Takipçi kitlesi oluşturmak

Zaman ayırmak ve kaynak bulmak

Bu basit bir şeymiş gibi görünüyor. Ancak pek çok gayrimenkul profesyoneli için gün içerisinde sosyal medya yönetimine zaman ayırmak çok zor gelir. Oysa sosyal medya hesapları, ancak aktif sosyal medya kullanıcıları tarafından yönetildiklerinde takipçilerini arttırabilirler. Durgun bir profile sahip olmaktansa, hiç bu işe girmeseniz daha iyi olur. Çünkü durgun profiller online ününüze zarar verir.

Facebook reklamlarından yararlanmak

Facebook reklamları, maliyet açısından etkili olmasının yanı sıra özel kitlelere hitap etmenizi sağlamanız açısından çok iyi bir fırsattır. Coğrafi, demografik, ekonomik özelliklerine göre hedeflediğiniz niş pazarı odaklayarak kendi markanızı duyurmanıza yardımcı olur.

Güçlü bir itibar kazanmak

Tüm soru ve yorumları yanıtlamak

Potansiyel müşteriler, erişilmesi kolay emlak profesyonelleri ile çalışmak isterler. Onlara, soruları cevaplandırarak, yorumlara karşılık vererek ve yeni ev sahibi olduklarında tebrik ederek daima erişilebilir olduğunuzu gösterin. Sosyal alanda cevap verme anlamında gayrimenkul sektörü, diğerleri arasında 13’üncü sırada yer alıyor. Sosyal medyada insanların yazdıklarına karşı duyarlı olmak, rekabette öne çıkmanız için önemli bir adımdır.

Listeleri paylaşmak

Bunu herkes yapıyor zaten diye düşünebilirsiniz, ama bazı profesyoneller, kendilerini o kadar fazla ilgi çekmeye odaklıyorlar ki asıl amaçlarından uzaklaşıyorlar. Listelerinizi sosyal medyada paylaşırken, satılık evin sitesine link göndermeyi ve geniş açılı, kaliteli fotoğraflar kullanmayı unutmayın. Yayınlarda kimlerin yorum yaptığını unutmayın.

Yerel içeriğinizi paylaşın

Satılık listelerinize dair fotoğraflar paylaşırken, yerel bilgileri etkiletmeyi ve belirtmeyi unutmamalısınız. Aynı şekilde listede bahsi geçen evin çevresindeki okullar ve parklar gibi yerleri de belirtmeniz fayda sağlar. Bu, sadece sizi başka kişilerle ilişkilendirmekle kalmaz ve aynı zamanda mevcut olanakları müşterilerinize sunmanız için de etkili bir yöntemdir.

Savaşı doğru yönetmek

Hemen cevap verin

Mutsuz müşteriler ile ilgili durumlarda cevap yazmanız çok daha zorunludur. Olumsuz anlamda yapılan yorumlara cevap vermeniz, müşterilere her türlü durumda kendinize güvendiğinizi gösterecektir. Şöyle ki, hem olumlu hem de olumsuz yorumları cevaplayan profesyonellerin, onları görmezden gelenlere kıyasla yüzde 86 daha başarılı bir marka ününe sahip olduğu biliniyor.

Negatif sohbetleri kapatın

Özel mesajlaşma, tüm sosyal medya platformlarında vardır. Ancak motivasyonunuza ve size zarar veren mesajlaşma bölümünü bu gibi durumlarda kullanmamanız daha uygun olacaktır. Bunun yerine özel konuşmalarınız için e-posta yönlendirmesi yapmayı daha çok tercih edebilirsiniz.

DİĞER HABER
07 Aralık 2020