"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kişisel Markanızı Oluştururken Yaptığınız 7 Hata

Tıpkı bir ürün ya da bir firmaya dayanan markalar gibi, kişiye özel markalar da insanlarda belli hisler uyandırmak ister, bunun için imaj ve mesaj verme çalışmaları yapar. Fotoğraflardan tutun diğer marka bilinci oluşturma öğelerine, hatta içeriğe kadar pek çok element markanızı benzersiz hâle getirir.

Bunlar tüm pazarlama platformlarında doğru ve tutarlı bir şekilde sergilendiğinde, tanınırlığınız artar ve zamanla otorite hâline gelirsiniz. Fakat kişisel marka oluşturma çabaları yanlış yürütüldüğünde, işler ters gider ve zarar verir. Emlak sektöründe markalaşma sırasında yapılan en büyük hataları aşağıda listeledik;

Hata 1: Kendinizi Farklılaştırmıyorsunuz

Markalaşmak istiyorsanız insanlar sizi mesleğinizle değil, farklı oluşunuzla tanımalı. Eğer tüm gayrimenkul danışmanları aynı olsaydı müşteriler nasıl seçim yapardı? İnsanlar ihtiyaç duyduklarında neden sizi seçsin? Bu yüzden kişisel markanız hem müşterinin ihtiyaçlarına hitap edebilmeli, hem de fark yaratabilmeli.

Hata 2: Odaklanma Sorununuz Var

Emlak piyasası hizmet sektöründe olmasına rağmen bunda başarısız olan çok sayıda ofis ve danışman var. En başarılı danışmanlar her zaman belli müşteri tiplerine hizmet ederler, başka bir deyişle kendi uzmanlıklarını geliştirirler. Başlangıçta dünyanın kalanını dışlıyor gibi hissedebilir, çok fazla para kaybedeceğinizi düşünebilirsiniz. Fakat aslında belirli bir müşteri tipine odaklanmak, markanızın tanınırlığınızı arttırır ve ileride daha çok iş fırsatı yaratır.

Hata 3: Güvenilir Olmuyorsunuz

Markanız sizi temsil eder ve bu yüzden sizin tanındığınız etki alanları üzerinde olmalıdır. Yaptığınız her şeyle markanızı da etkilemelisiniz. Kendinizi alışkanlıklarınızla, bilginizle temsil etmeli ve insanlarda güven yaratmalısınız. Markanız sizin için bir zincir, pranga gibidir. Bir şeyi yapacağınızı söylediğiniz zaman sözünüzü tutmazsanız insanlar size nasıl güvenir? Bunu pek çok danışman unutup es geçse de, aslında müşteri şikayetlerinin en başında "güvenilir olmamak" geliyor. Sizi siz yapan markanızın  standartlarını her müşteride, her işlemde uygulamalısınız. 

Hata 4: Markanız Tutarlı Değil

Ayırt edilen, akılda kalan bir marka oluşturmuş olabilirsiniz fakat logo, slogan, mesaj gibi marka elementlerini tutarlı bir şekilde tüm pazarlama platformlarında göstermezseniz, sonucunda çok fazla başarılı olamazsınız. Pazarlamada tekrar etmek, tutarlı olmak iyi bir şeydir ve akılda kalıcılığı sağlar. Kullanıcıların markanıza aşina olmasını istiyorsanız göstereceğiniz fotoğraf ve arkaplan görüntüsü sayısı 4’ü geçmemeli, bunlar düzenli olarak gösterilmeli.

Hata 5: Markanızı İçerikle Desteklemiyorsunuz

Nihai hedefiniz markanızı seçtiğiniz bir alanda otorite konumuna getirmek. Bu yüzden de konumunuzu bilginizle, uzmanlığınız ve tecrübenizle devamlı desteklemelisiniz. Bugünün anlık bilgiye dayalı dünyasında, bunu da içerik üreterek sağlayabilirsiniz. Fotoğraflar, alıntılar, e-kitaplar, kısa videolar ve podcast kayıtları birer örnek olabilir. En rahat olduğunuzu seçmeli, basit tutmalı ve başarılı içerikler üretmelisiniz.

Hata 6: ‘Eylem Çağrınız’ Yok

Belki bütün pazarlama kanallarında aktifsiniz fakat aynı zamanda müşterilerinizi kendinize çekmek için davet de edebilmelisiniz. Eylem çağrınız ‘Önce beni arayın’ gibi basit bir şey ya da ‘Ücretsiz ev değerlendirmesi için bana ulaşın’ gibi daha karmaşık bir şey olabilir. Farklı pazarlama kanalları ya da amaçlarına göre kelimeler değişebilir fakat mutlaka bir tane kullanmalısınız.

Hata 7: İşinize Sadık Değilsiniz

Gayrimenkul danışmanlığı sıradan bir iş değildir. Bu iş mücadele  etmeyi, pes etmemeyi, sürekli kendini geliştirmeyi ister. İşinize tutkuyla  bağlanırsanız ve severek çalışırsanız zorlukları aşmak çok kolay oluyor. Odaklanma, yoğunlaşma  ve adanmışlıkla çalışmanın sonunda başarı da kendiliğinden geliyor. Tutkulu danışmanların bir süre sonra kariyerinde ilerlemesi ve para kazanmaları hiç te tesadüf değil. Onlar tutkuları ve işe olan bağlılıkları sayesinde her türlü piyasa şartlarında kazanç sağlıyor. Sonuçta para kazanmak istemeseler bile para onları buluyor.

Görsel: Curling (körling) sporcusu Anastasia Bryzgalova 2016 dünya şampiyonasını kazandıktan sonra verdiği bir röportajda, rakiplerimizin bizden daha iyi olduğunu biliyorduk fakat şampiyon olmak için yapmamız gereken tek bir şey vardı o da işimize odaklanmak. Odaklanmak bize şampiyonluğu getirdi.

DİĞER HABER
17 Şubat 2018