"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kitap Okuma Alışkanlığının Meslek Hayatımıza Etkileri

Mesleğimizde ilerlerken hızımıza etki eden tüm faktörleri içinde barındıran temel unsur; bilgidir. Bilgiyi teorikten alıp, pratiğe döktüğümüzde potansiyel gelişim hızımızda büyük bir artış meydana geldiği bir gerçektir. Kitap okuma alışkanlığı öncelikle yatay ve dikey bir etki alanı oluşturmaktadır; gerek bireysel, gerekse toplumsal. Bu alışkanlık inişli çıkışlı performansların kaçınılmaz olduğu meslek hayatımızda adeta bir pusula işlevi görmektedir.

Bilgiye olan ihtiyaç karşılandıkça, bilgiye karşı sevgi oluşur ve bu sevgi bir süre sonra alışkanlığa dönüşür. Biz her ne kadar kitap okuma şeklinde belirtsekte, temelde olan okuma alışkanlığıdır ve bunun sürekli olarak karşılanması gerekmektedir.

Bilgiden beslenen emlak profesyonelleri olarak okuma alışkanlığının bize artı değer kattığına her zaman inanıyoruz.

Mesleki hayatımıza bir çok katkısı olan kitap okuma alışkanlığının olumlu etkilerini kısaca özetleyeceğiz.

Sektör içi gelişmeleri daima yakından takip ediyoruz

Emlak Profesyonelleri olarak sektör içi gelişmeleri takip etmek bir görev ve gereklilikten öte alışkanlığımızın getirisi olan hareketliliktir. Meslek hayatımızda ki gelişmeleri tüm sosyal medya hesaplarımızdan takip etmekle beraber ilgili haber sitelerinde, bloglarda bulmak ve okumak bize keyif veriyor. Bu gelişmeleri okuma alışkanlığımızla ve analitik düşünme yetimizle daha iyi analiz edebiliyoruz.

Sürekli değişim içerisinde olan dünyada sektörümüz ile ilgili birçok yenilik (kavram, kanun, tasarı) meydana geliyor. Neyse ki emlak profesyonelleri bu gelişmeleri daima takip ettikleri için oluşan her değişimden haberdarlar.

Yoksa hiç bir Gayrimenkul Profesyoneli “Bu konuyla ilgili bilgim yok” demek istemez, öyle değil mi?

Ümitle açılıp kazançla kapanan bir kitap, iyi bir kitaptır.
Amos Bronson Alcott

Değişen dünyada değişimi yakalayabiliyoruz

Teknoloji çağındayız ve bunun hızına gerçekten yetişmeliyiz. İlerleme istiyorsak hız kesmeyen bilgi akışına hızlı bir biçimde adapte olabilmeliyiz. Keyifli okuma alışkanlığımız sürekli araştırma isteği oluşturuyor bizlerde. Yeniliklere daima açık ve açık fikirli olmak bunun en önemli göstergesi.

Değişime ayak uydurmak daha üretken olmamızı sağlıyor, bu oldukça güzel bir şey. Ve unutmayın ki, üretici zekamız ile yaratıcılığımız okuma alışkanlığı sayesinde doğru orantılı ilerliyor.

Uzmanlaşmak ilerlemenin gücüyle oluşur

Biliyoruz ki kitapların dikey ve yatay etki alanı, mesleki kariyerimizde gelişim sürecini beraber ilerletiyor. Sektör içi 10-20 yıllık tecrübeleriyle bizlere yol gösteren bir çok değerli profesyonel var mesleğimizde. Bu deneyimlerini kitaplaştırarak bizlerle paylaşmaları harika! Bu konuda oldukça şanslıyız.

Kariyerimiz için uzman kitapları bizler için çok önemli birer yol gösterici. Mesleki hayatımızda başarılı olabilmemiz ve hedeflerimizi gerçekleştirebilmemiz için bizlere daha güvenilir yollar sunuyor.

Bizlere ışık tutan tecrübelerden istifade etmemek olası değil.

Müşteri ve  Satıcı ile ilişkilerimizi dengede tutabilmek daha kolay!

Hiç kimse kendisini anlayamayan ve isteklerine cevap veremeyen bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmak istemez. Öyle ki, ne istediğini bilmeyen gayrimenkul danışmanı ile asla! Bizim farkımız, okuma ile kazandığımız empati yetimiz.

Okumuş olduğumuz uzmanlık kitaplarında defalarca aynı sahneyi görmüş oluyoruz. Bu şekilde müşteri ile olan diyaloglarımızı bilinçli olarak yürütüyoruz. Mevcut duruma hakim, kendimizden eminiz. Gelişmeleri net ve anlaşılır bir şekilde müşterilerimize iletebiliyoruz.

Hiçbir gemi bizi bir kitap kadar uzaklara götüremez. (Emily Dicknson)

İletişimde en büyük faydayı okuma alışkanlığının sağladığı  gözlemlendi

Emlak profesyonellerinin bilgi ve yetenek anlamında birden fazla donanıma sahip olması gerekiyor başarılı olabilmesi için(satış, reklam, iletişim, teknoloji, pazarlama). İşimizin önemli bir parçası olan pazarlama konusunda müşterilerle çok iyi bir iletişim sağlanmalıdır. Müşteri karşılama, sunumlar, satış süreci bunlar hep karşılıklı diyaloglar ile olmaktadır.

Portföyünüzdeki bir gayrimenkulün pazarlamasında iyi bir iletişim dilinin olmaması süreci olumsuz etkiler. Bir profesyonel beden dili de dahil iletişim unsurlarını iyi değil, çok iyi kullanmalıdır.

Artık toplantıları yönetebilmek hiç zor değil

Bilginin  yönetilmesi, işlenmesi ve pazarlamasının mesleki kariyerimize olan etkisini tartışmasız kabullenmekteyiz. Zamanımızın çoğu toplantı halinde geçen tempolu ve keyifli iş hayatımızda  her türlü süreci iyi yönetebilen bir maestro olmak istiyorsak, okumanın önemini bilmeli ve faydalarından istifade etmeliyiz.

Okuma alışkanlığı sayesinde iyi bir kelime hazinesine sahipsiniz ve çalışma arkadaşlarınızı empati yeteneğinizle doğru anlayabiliyorsunuz. Bu durum sizi varmak istediğiniz sonuca ulaştırıyor ve siz toplantılarda harika görünüyorsunuz!

Bunun tadını yeni bir kitap alarak çıkartın :)

Emlakbroker.com kitap tutkunu müthiş bir ekibe sahip. Biz gücümüzü kitaplardan alıyor, sizlere de keyifli okumalar diliyoruz.

Tuba Çoğlu

DİĞER HABER
02 Temmuz 2016