Mail listemize abone oldunuz mu?
Konut İlanlarınızın Satışını Hızlandıracak Etkili Öneriler

Tek yetkili satış belgesine sahip olmak, çoğumuz için satış garantisi olarak algılanır. Halbuki yetki belgesinin süresinin sonuna yaklaşılmasına rağmen uzun süredir satışın gerçekleşmediği konut ilanlarımız da olmuştur.

Böyle bir durumun oluşmasını engellemek elbette emlak profesyonellerine düşen bir görev. Kim bilir? Belki de ilk değerlendirmemizde bazı detayları gözden kaçırdık yada satış sürecinde farkında olmadığımız hatalar yaptık.

Olası hataları genellemek mümkün. Pazarlama stratejileri, fiyatlandırma, eşleştirme ekseninde gelişebilecek hatalara baktığımız zaman;

 • Uygun eşleştirmenin ardından güzel bir sunumla verilen tam bilgiye rağmen satış hala olmuyorsa fiyat değerlemesini tekrar yapmak mantıklı olacaktır. Konum, bölge ve çevre bilgilerini tekrar güncellemek değerlendirme açısından önemli.
 • Örnek vermek gerekirse 3-4 ay önce portföyünüze eklediğiniz konutun bölgesinde, çevreyi olumsuz etkileyecek bir değişim meydana gelmiş olabilir. Trafik kaosu yaratacak yeni yol şantiyesi ya da satmak istediğimiz konutun yakınında başlayan inşaat şantiyesi veya uzun sürecek alt yapı çalışmaları gibi olumsuz gelişmelerle karşılaşabiliriz.
 • Satış fiyatının doğruluğundan emin olduğunuz ve yeterince ilgi gören bir konutun satışı uzun sürüyorsa, yaptığınız sunumları tekrar gözden geçirmenizi öneririz. Sunum esnasındaki tavırlarınız satışın olumlu sonuçlanması için ne kadar önemliyse, sunumunuzun içeriği de aynı öneme sahiptir.
 • Eğer iyi bir sorgulama yapmıyorsanız müşterinizi yeterince tanıyamazsınız. Müşterinizin neye ihtiyacı olduğunu tam kavrayamadan yapacağınız sunum ise müşterinizin gözünde kalitesini ve inandırıcılığını yitirecektir.
 • İnternet üzerinden emlak pazarlamasının önemini hepimiz biliyoruz. Bilmediğimiz ise internetin ölçülebilir bir mecra olması. Eğer ilanınıza çok sayıda kişi bakıyorsa ve hiç iletişime geçmiyorsa bu durum ya fiyatla ya da ilandaki görselinizin sıradanlığıyla ilgilidir. Eğer ilanınız hiç dikkat çekmiyorsa bunun görsel zenginliğinin olmamasından kaynaklandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
 • İnternet üzerindeki yüksek kaliteli fotoğrafların dikkatimizi nasıl kendi üzerine çektiğini tartışmaya gerek yok. Bu durum emlak ilanları için de geçerli. İlanınızın onlarca emlak ilanı içinden kolayca fark edilmesi fotoğraflarınızın yüksek kalitesine bağlı.
 • Satış listenizdeki emlak ilanlarının internet üzerinden hangi sosyal mecralarda paylaşıldığı da bir diğer konu. Emlak ofisi grupları, sosyal ağlar ve forumlardaki reklamlarınızın etkinliği satış hızınızı da arttıracaktır. Kalabalık arkadaş listelerinde yapılan paylaşımların, listenizdeki kaç kişiye ulaştığını hesaplayabilirsiniz.
 • Online reklam, pazarlama sürecinin sadece bir kısmını oluşturur. Geleneksel reklam hala etkili bir reklam çeşidi. İyi tasarlanmış bir broşür, evin temel özelliklerinin belirtildiği gazete ilanı, afişler, potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekecek ve müşterilerinize belli bir bakış açısı sağlayacaktır.
 • Hedef bölgedeki yerel gazete ve dergilere ilanlar verilebilir ya da bölgedeki alternatif yerel gazeteler tercih edilebilir. Sektör dergileri, havayolu şirketlerinin aylık dergileri ulaşmak istediğimiz potansiyel müşteriler için ideal mecralardır.
 • İlan çalışmalarımızda bir çok kavramı ( bu fırsat kaçmaz, en ucuz, en değerli vs. ) bir ilana sıkıştırmaya çalışıyoruz. Böyle bir yaklaşım, emlak ilanlarına karşı potansiyel müşterilerin bakış açısını da olumsuz etkileyecektir.
 • Satış listesindeki ilan için yapılan eşleştirme çalışmasını genişletebiliriz. Konutun özellikleri, faydası çerçevesinde yapılan eşleştirme çalışmalarını daha geniş fayda ve özellik çerçevesinde detaylandırabiliriz.
 • Konuta değer kazandıran manzara, yeni bina, kat, metrekare, semt gibi birinci özelliklerin yanında, bağlantı yolları, metro, otopark, sosyal alanlar gibi diğer değer katan özelliklerini de belirleyerek yeni bir eşleştirme stratejisi oluşturulabilir.
 • Emlak profesyonellerinin en büyük satış araçlarından biri de iş ağlarıyla yaptığı başarılı etkileşimdir. İş ağınızla etkin bir iletişim içerisinde olup olmadığınızı değerlendirin. İhtiyaç duymanız halinde iş ağınızı genişletmeniz satış hızınızın da artmasını sağlayacaktır.
 • Özellikle yeni eşleştirme detaylarıyla birlikte, iş ağınızın farklı potansiyel müşterilerine erişme imkanınız olacaktır. Çeşitlendirdiğiniz fayda ve özellikleri iş ağınıza haber vermeniz halinde satıştaki ilanınıza yeni bir soluk kazandıracaksınız.

Yorumlarınız ve paylaşımlarınız bizim için değerlidir.

DİĞER HABER
21 Ocak 2015