"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Liste Sunumunuzu Hazırlarken Kullanmanız Gereken 4 İstatistik

Bir liste sunumu hazırlarken sizin ve firmanızın değerini göstermeniz çok önemlidir. Değerinizi göstermenizin en iyi yolu ise istatistikleri kullanmaktır. İstatistikleriniz, müşterinize sektördeki performansınızı ve satış başarınızı sunmanıza yarar.

Pek çok firma satış için bir pazarlama planı geliştirir, ancak çok nadiren istatistiklere başvururlar. Bu nedenle satış istatistiklerinizi içeren bir sunum hazırlamanız, sizi diğer emlakçılardan farklılaştıracak ve bir adım öne çıkaracaktır.

Peki, nedir bu istatistikler? Şimdi bunlara bir göz atalım.

Satış Oranı

İlk istatistiğimiz satış oranlarınız olacak. Bu istatistik, sizin her yıl elinizde olan evlerin sayısını ve bunlar arasındaki satılan ve henüz anlaşması sonlandırılmamış evlerin listesine göre bir satış oranını gösterir.

Örneğin bu yıl elinizde 12 tane ev var diyelim. Eğer listenizdeki 12 evin 11 tanesi satıldıysa, bu durumda bu yıl ki satış oranınız yüzde 91,6 olacaktır. Bu da büyük bir başarı anlamına gelir.

Eğer bir fiyat listesi sunmadan evvel satış oranlarınızı sunarsanız, bu henüz satılmamış olan evlerinizin fiyatının artmasına da neden olabilir. Çünkü satış oranınızı göstererek elinizdeki evlerin değerini müşterinizin gözünde bir nebze de olsa arttırmış olursunuz.

Satış Fiyat Yüzdesi

İkinci istatistiğimiz ise satış fiyat yüzdeniz olacak. Bu istatistik, sizin en iyi değerinizi göstermenizi sağlar. Çünkü bu istatistik sayesinde müşterinize listenizdeki evlerin fiyat değerlerinin sizin sunduğunuz fiyatlar ile birebir olduğunu veya en azından yaklaşık değerde olduğunu göstermenizi sağlar.

Örneğin portföy listeniz toplamda 3 milyon dolarlık bir fiyat değerine sahip diyelim. Eğer listenizi toplamda 2,96 milyon dolara satmayı başardıysanız, satış fiyat yüzdeniz 98,6 olacaktır.

Eğer müşterinize yüksek bir satış fiyat yüzdesi sunarsanız, o müşteri ile anlaşmamanız mümkün değil. Çünkü yüksek satış yüzdesi demek, verdiğiniz fiyatları alıcıların kabul etmiş olması ve gerçek değerini gösterdiği anlamına gelir.

Alım Satım İşlemleri

Sıradaki istatistiğimiz, son yıl içinde yaptığınız alım satım işlemlerinizi gösteren istatistik olacak. Müşterinize tamamlamış olduğunuz tüm satışları içeren bir istatistik sunmanız, onu kesinlikle etkileyecektir. Unutmayın ki siz yaptığınız tek bir işle hem alıcıyı hem satıcıyı temsil ediyorsunuz. Dolayısıyla sunumunuzu yaparken her iki tarafı da kapsayan istatistiklerinizi ortaya koymaya dikkat etmelisiniz.

Piyasadaki Gün Sayısı

Son istatistiğimiz ise piyasada geçirdiğiniz günleri yansıtan istatistik olacak. Bu istatistik, listenizi ne kadar bir sürede satış ile sonuçlandırdığınızı gösterecek istatistiktir. Tahmin edeceğiniz üzere bu istatistikte vereceğiniz süre ne kadar az olursa o kadar başarılısınız anlamına gelecektir.

Ayrıca bu süre, müşterinize sizinle ne kadar bir sürede anlaşabileceğine dair fikir edinmesini de sağlayacaktır. Son olarak bu istatistik, pazardaki etkinliğinizi ve evlerin satışı için ne kadar yetkin olduğunuzu gösteren bir sunum yapmanıza da olanak verir.

DİĞER HABER
14 Mayıs 2018