"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Listelerinize Çok Sayıda Teklif Gelmesini İstiyorsanız Bu Stratejileri Uygulayın

Bazı listelerin (satılık evlerin) kısa sürede birden fazla teklif ile karşılaştığını fark edersiniz. Onlara adeta alıcılardan teklif yağar. Bazıları ise aylarca piyasada sabit kalıp bir teklif bile almazlar. Neden böyle bir fark ile karşılaşıyoruz? Çünkü bunu yapmak için özel stratejiler uygulanıyor.

Pek çok emlak profesyoneli, bir eve birden fazla teklif gelmesi için, doğru zamanda doğru evi doğru alıcılar ile buluşturmanın öneminden bahsederler. Ancak bu süreci birkaç kez deneyimlemiş olan emlak profesyonelleri, bir mülk için teklif savaşının yaratılmasının, o mülkiyetlerin konumlandırma biçimiyle son derece ilgili olduğunu bilirler.

Kısa sürede birden fazla rekabetçi teklif üreten satılık listeler hazırlayabilmeniz için 3 basit liste stratejisini uygulamanız yeterlidir. Bu stratejileri uygulayarak listelediğiniz satılık evlere yönelik çok sayıda teklif savaşı olacağını siz de deneyimleyebilirsiniz.

Son Başvuru Zamanı Belirlemek

Satılık listelerinize teklif yağmuru olmasını istiyorsanız, başvurabileceğiniz ilk strateji, onlara son teklif tarihi belirlemenizdir. Bu stratejiyi uygulamak için en mükemmel yol, satılık evi listeledikten bir hafta sonrası için son teklif tarihi belirtmenizdir. Tüm hafta sonu open house etkinliğinde açık tutacağınız eve gelen teklifleri ise pazartesi günü değerlendireceğinizi bildirerek, alıcı adaylarınıza net bir plan sunabilirsiniz.

Eğer birileri gerçekten o evi istiyorsa, belirttiğiniz tarihi kaçırmadan teklifini verecektir. Bu yöntem, sadece kararsız olan alıcıları bir karar almaya zorlamaz, aynı zamanda diğer alıcıların teklifleri ile rekabet edebilmek için tekliflerini biraz arttırmalarını da sağlar.

Satıcının Fiyatını Çok Düşük Ayarlamak

Satılık evleri, özellikle satılması zor olan evleri listelerken fiyatı piyasa değerinden biraz daha düşük girmeniz, diğer bir stratejidir. Bu yöntem, hiç beklemediğiniz teklifleri size getirir.

Örneğin, 1 milyon dolarlık bir evi 750 bin dolar başlangıç fiyatından teklif toplama yoluyla satışa açabilirsiniz. Ardından gelen tekliflerden en iyi olan 3 tanesini seçerek, onları birbirleri ile çarpıştırın. Tıpkı bir açık arttırma etkinliğinde olduğu gibi. Bu sayede eve verilen teklifler yarış içerisinde artışa geçecektir. Sonuç olarak onlara en üst teklifi verene evi satacağınızı söylersiniz.

Elbette ki bu strateji size biraz riskli gelebilir. Ancak eviniz bu sayede maksimum miktara satılmakla birlikte en kısa sürede satılabilir.

Sitede En Çok Arzulanan Ev Olmak

Bu, basit bir strateji gibi görünebilir. Ama kaç tane satıcının ve emlak profesyonelinin bir evin bakımını yapmak ve sitedeki en iyi görünen ev olmak için uğraşmadığına inanamazsınız.

Oysa ev arayan insanların dikkatini çeken ev, ilk olarak görünümü bakımlı olan evdir. Satacağınız evin bakımının yapılması için satıcı müşterilerinizle irtibata geçer ve onlara bu konuda görevli birini yönlendirerek yardımcı olabileceğinizi söyleyebilirsiniz. 

Sadece gerçek görünümü değil, internet ortamındaki listeleri eklerden evin fotoğraflarının nasıl göründüğüne de son derece dikkat etmelisiniz. İnternet ortamında hayalindeki evi aramakta olan potansiyel alıcılar, evin fotoğrafını gördüğü anda onu detaylı olarak inceleme isteği duymalıdır.

Son söz

Bu 3 stratejiye elbette farklı yöntemler de eklenebilir. Fakat size en fazla geri dönüşü sağlayacak olan yöntemlerin bunlar olduğuna garanti verebiliriz. Başarılar…

DİĞER HABER
17 Ocak 2017