"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Lüks Gayrimenkulleri Pazarlama Teknikleri

Lüks gayrimenkulleri satmak demek sadece fiyatı daha pahalı evleri satmak anlamına gelmiyor. Gayrimenkulün fiyatı arttıkça onu pazarlamakta komplike bir hal alır. Lüks segmentte çalışan başarılı profesyoneller günümüzün varlıklı müşterilerine hitap edebilmek için nasıl sofistike, yaratıcı ve etkili bir pazarlama planının sunulması gerektiğini iyi bilirler.

İşte size en iyinin en iyisinden bazı ipuçları;

Satıcı ile Görüşün – Bu ipucu tüm gayrimenkuller için geçerlidir ancak 1 milyon doların üzerinde satış fiyatı belirlenmiş gayrimenkuller için satıcıların evleri hakkındaki duygularını anlamak son derece kritiktir. Öncelikle onları evlerini satmaya götüren şeyin ne olduğunu anlamaya çalışın. Belki de bu bir okula, yürüyüş parkuruna, yerel restorana veya müzeye yakınlıkla ilgili olabilir. Onların motivasyonunun nedenini bulmak size onlarla aynı kafa yapısına sahip müşteriler bulmanız konusunda yol gösterebilir. Aynı zamanda gayrimenkulü nasıl tanıtacağınıza dair benzer kararları alabilecek, aynı fikirlere sahip kişilere nasıl ulaşacağınız konusunda da size fikir verebilir.

Profesyonel Fotoğraf Bir Anahtardır– Milyon dolarlık lüks bir gayrimenkul için profesyonel bir fotoğrafçı kiralayın. Varlıklı müşterilere hitap eden bir evi pazarlayabilmeniz için profesyonel fotoğrafçı olmazsa olmazlardan. Aksi takdirde bir amatör gibi görünürsünüz. Ev hazır olup derlenip toparlandığında yerel fotoğrafçıların en iyisi ile anlaşın ve mükemmel ışıkta çekebildiğiniz kadar çok fotoğraf çekin. Fotoğrafların evi pazarlamaya başladığınızda herkesin takdirini toplayacak kadar iyi olmalarına ve her açıdan çekilmelerine özen gösterin. Eğer bu gayrimenkul sadece bir ev değil bir bahçesi de var ise drone ile yapılan çekimler satış hikayenizi  her şeyden güzel anlatacaktır. 

Yapmamanız gereken şey; cep telefonunuzla fotoğraflar çekip profesyonel fotoğraflar gelene kadar onların yerine kendi çektiğiniz fotoğrafları koymak olacaktır. İlk etkiyi yaratabilmek için sadece bir şansınız olacaktır. Bu şansı harcamayın.

Yerel Olmayan Alıcılar İçin İşi Kolaylaştırın– Gayrimenkulün fiyatı arttıkça alıcıların yerel olmaması ihtimali de artar. İyi haber önemli gayrimenkullerin pazarlanabilmesi için teknoloji pek çok imkan sunuyor. Teknolojik imkanlar sayesinde yaratıcı olmak için çok uzağa gitmenize gerek kalmaz ve yerel olmayan bir alıcı da gayrimenkulü kolaylıkla deneyimleme şansı yakalar. 

Örneğin, satmak istediğiniz gayrimenkulün enterasan bir yerleşim planı var ise ve de potansiyel müşterilerin kendilerini evin içinde hissetmelerini istiyorsanız gayrimenkulün üç boyutlu fotoğraflarını ya da tasarımlarını çizdirmeyi düşününebilirsiniz. Profesyonel hazırlanan bu çizimler sayesinde potansiyel müşterilere evin içinde yürüme hissi vererek sunabilirsiniz. Unutmayın her gayrimenkulün bir hikayesi vardır, bazılarınınsa gerçekten özel bir hikayesi vardır. Bugün bir evin hikayesini, evi ön plana çıkararak özellikle onun içinde yaşama özelliğine vurgu yaparak  mini bir video çekerek anlatmaktan daha iyi bir yol yoktur. Bunu yapabilmek için fotoğrafçınıza danışın ya da video çekim işini sizin için yapabilecek profesyonel birilerini bulmaya çalışın.

Global Bir Lüks Topluluğa Ulaşmak – Lüks Gayrimenkul Portföylerinin paylaşıldığı bir ağın, üyeliğin ya da franchise sisteminin parçası olmak size ulusal ve global pazarlara erişim imkanı tanır. Sizin ya da şirketinizin uluslararası bir üyeliğiniz bulunmasa da yine de Worldposting ve ListGlobally gibi 50’nin üzerinde ülkede emlak vitrini olarak kullanılan ve küresel etkisi olan programları kullanarak global bir etki yaratmanız mümkündür.

Kendi pazarınız dışına reklam ve pazarlama yaparken nasıl bir hedef kitle belirleyeceğinizi anlamak için kendi internet sitenizden ya da şirket internet sitenizdeki istatistiklerden yararlanabilirsiniz. Emlak brokerınız ya da webmasterınız ile konuşarak sitenizdeki fiyatlandırılmış benzer gayrimenkullere gelen trafiğin analitiklerini inceleyerek hedef kitlenizi belirleyebilir ve pazarlama çabalarınızı bu doğrultuda kullanabilirsiniz.

Günümüzde varlıklı kişiler için uygun gayrimenkullerin pazarlanması için kullanılacak yaklaşımları geliştirirken sözü geçen stratejileri akılınızda tutmak sizi başarıya götürecektir. Basitçe varlıklı gayrimenkul alıcılarının ihtiyaçları, beklentileri, yaşam tarzları ve onlarla nasıl duygusal bir bağlantı kuracağınız üzerinde odaklanmayı hatırlamanız yeterlidir.

DİĞER HABER
04 Mart 2016