Her pazartesi en faydalı mesleki bilgiler posta kutunuzda. Mail listemize üye olmayı unutmayın.
Makine Öğrenimi Emlak Sektörüne mi Yöneliyor?

Yıkıcı yeniliklerin kapısını aralayan makine öğrenimi başlangıç aşamasında olmasına rağmen tüm sektörleri rahatsız eden bir teknolojidir. Ancak, işletmelerin daha hızlı gelişebilmesi için fırsat yaratır ve insanlar tarafından uzun yıllar sürecek araştırmaları ve bilgileri saniyeler içerisinde işlemesini sağlar. Bu sebeple, makine öğrenimi ve yapay zeka teknolojileri yeni olmasa da, son yıllarda fazlasıyla öne çıkmaktadır. Emlak sektörünün geleceğini şekillendirecek bu konuyu sizler için derledik ve araştırdık.

Makine Öğrenimi Nedir?

Makine öğrenimi, teknik olarak yapay zekanın bir alanıdır. Açık bir şekilde programlanmadan, algoritmaları anlamak ve verileri gerçek hayatta gerçekleşen durumlara uygulamadan önce, düzenlemek amacıyla bilgisayarlardan destek almayı içerir.

Bilgisayarlar zamanla öğrenmelerini de geliştirebilirler. Eğitim, sağlık, hukuk ve diğer bir çok sektörde, şirketler iş akışlarını daha doğru ve verimli hale getirebilmek için günlük işlerinde makine öğrenimine yer verirler.

Makine Öğrenimi Diğer Sektörlerde Nasıl Kullanılır?

Eğitim

Eğitim sektöründe bilgisayarlar yardımı ile öğretmenlere verilen sorumluluk ve baskıları azaltarak makine öğreniminden yararlanılmaktadır. Örneğin, kağıtları işaretlemek öğretmenin zamanını harcayan bir durumdur. Yapay zeka teknolojisi kullanılarak, öğretmenlerin zaman harcamasını ortadan kaldırmak adına, kağıtların notlandırılması şeklinde bir algoritma oluşturulabilir.

Sağlık

Bilgisayarlar zaten günümüzde ameliyatlar ve hastanelerde kullanılmaktadır. Bu sayede hastalara daha hızlı tanı konulmakta ve gelecekte karşılaşabilecekleri sorunlar da tahmin edilebilmektedir. Zararlı olup olmadıklarını görmek için mol tarayarak, cilt kanserini teşhis etmeye yardımcı olmak için bile makine öğreniminden yararlanılabilir.

Hukuk

Hukuk alanında, yapay zeka teknolojisi en çok veri işleme için kullanılabilir. Bilgisayarlar kısa süre içinde yüksek miktarda veri filtreleme yeteneğine sahiptir. Eğitim sektöründe olduğu gibi, çalışanların üretkenliğini arttırmak amacıyla zaman tasarrufu sağlayacak işlerde kullanılabilir.

Gayrimenkulde Makine Öğrenimi

Makine öğrenimi, gayrimenkul sektöründe özellikle alım satım işlemleri olmak üzere bir çok şekilde kullanılmaktadır. Ancak yapay zeka, ilk kullanıcıya kıyasla emlak sektöründe biraz geride kalmaktadır. Teknoloji, müşterilerin nasıl sınıflandırılması gerektiği, ne zaman iletişime geçileceği gibi bazı konularda henüz yeni keşfedilmeye başlanmıştır.

Gayrimenkul sektöründe yapay zekanın kullanıldığı alanlar da mevcuttur. Örneğin, sensörler binanın çevresine yerleştirilerek, bina sahibinin enerji verimliliğini arttırmasına yardımcı olabilir ve binanın enerjisinin çok verimli olmadığı alanlarda veri toplamak için kullanılabilir. Binanın etrafında yer alan diğer elektrikli cihazlarla beraber aydınlatma ve ısıtma da izlenebilir.

Bu teknolojinin büyük ölçekte piyasaya sürülmesi durumunda, öngörücü analitik için ortaya çıkan piyasayı destekleme potansiyeline sahiptir. Şimdilik, teknoloji yalnızca neler olduğunu izleyebilir, ancak gelecekte neler olabileceğini izleyemez.

Ek olarak, makine öğrenimi, mülk yönetimine yardımcı olmak için de kullanılır. Bazı kiracılar, kredi yoluyla mülk satın alıyor veya kiralıyor olabilir. Makine öğrenimi, geri ödeme planlarına yardımcı olarak eve özgü algoritmalar oluşturabilir. Ayrıca, Amazon Echo veya Google Dot gibi cihazlar yardımı ile kiracılarla iletişimde yardımcı olmak için de kullanılabilir. Bu, mülk yönetiminin çalışma şeklini değiştirebilir. Tek sorgu, yöntemin mahremiyetine bağlı olacaktır, bu nedenle kiracıların mahremiyetlerinden ödün verilmiş gibi hissetmemelerini sağlamak amacıyla katı düzenlemeler yapılması gerekir.

Makine Öğreniminin Bu Sektöre Katkısı Ne Olabilir?

Makine öğrenimi, müşteri hizmetlerine yardımcı olmak için de kullanılabilir. Sohbet botları gibi tüketiciye yönelik uygulamalar, bir çok endüstri tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Emlak sektöründe de sohbet botlarının kullanılması, emlakçıların çalışma şeklini tamamen değiştirebilir.

Makine öğrenimi, özellik aramaya yardımcı olacak bir algoritma oluşturmak için de kullanılabilir. Kullanıcılar sohbet ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini girebilir, bunları belirli özelliklerle eşleştirebilirler.

Ayrıca, gayrimenkulde sanal gerçeklik ile ilgili yapılması gereken başka gelişmeler de var. Şu anki haliyle, bilgisayarlar üç boyutlu durumlarda kullanılabilir. Sanal gerçeklik olarak adlandırdığımız bu teknoloji sayesinde, bir müşterinin, bir evi ziyaret etmek isteyip istemediklerine karar vermeden önce, mülkü görüntülemesine izin vermesi durumudur. Bununla beraber, çevreyi gerçekçi bir şekilde görüntüleyerek, bir adım daha ileri gitme potansiyeli hala vardır. Ve en etkili teknolojik araçların başında gelmektedir.

Makine Öğreniminin Gayrimenkul Sektöründeki Geleceği

Makine öğreniminin geleceği oldukça parlak görünüyor. Sektöre yardımcı olmak için yapay zekanın daha da geliştirilmesinin bir çok yolu bulunuyor. Bu yollardan biri, karar sürecine yardımcı olabilecek karşılaştırma araçlarının oluşturulmasıdır. Kişi bir mülk ararken, en iyi yerdeki, en iyi evi araması durumunda önümüzdeki yıllarda, bir emlak portalı, mülkün özelliklerinden ve konumlarından çok daha fazlasına dayanarak önerilerde bulunabilecektir.

Teknolojinin karmaşıklığı göz önüne alındığında, kişilik özellikleri ve tercihleri de dahil olmak üzere, bir mülkü ailenin bireysel ihtiyaçlarına göre eşleştirebilmek gerekir. Gerekli tüm verileri almak için algoritmaları kullanabilir ve müşteriye gerçekten yararlı olacak bilgileri elde edebilir.

Evlerin fiyatlandırılması söz konusu olduğunda da öngörülen bir değişiklik vardır. Şu anda, bir değerlendirme uzmanını işe almak, bir eve mülk piyasasına girmeden önce değer vermenin en iyi yoludur. Makine öğrenimi ve yapay zeka sayesinde gelecekteki emlakçılar evin büyüklüğüne, yaşına, kat planına, bahçesine, yoluna ve onarım durumuna bakacak bir sistemi kullanabilir. Bu daha sonra mülkün maliyetini belirlemek için etkili ve doğru sonuçlar sağlayacak bir dizi güçlü filtreden geçecektir. Bu durum, emlakçıların, piyasaya değil, kişilere dayalı mülkleri fiyatlandırabileceği anlamına gelmektedir.

Genel olarak, eğer makine öğrenimi hali hazırda olduğu gibi gelişmeye devam ederse, emlak dünyasını tamamen değiştirmek olasıdır. Makine öğreniminin geri planda kalmasına neden olabilecek tek faktör, emlakçının teknolojiyi benimsememe durumudur.

DİĞER HABER
02 Temmuz 2019