“Filozoflar dünyayı yalnızca yorumlamışlardır, oysa sorun onu değiştirmektir.” Karl Marx 
Marka Verimlilik Değerlendirme Analizi

Bireysel markanız, hitap ettiğiniz topluluğun karşısına nasıl çıktığınız ve akıllarında ne düzeyde yer edebildiğiniz ile ilgili bir konsept aslında. Bir marka oluşturabilmeniz için öncelikle bir logoya, slogana, yakalayıcı bir açıklama cümlesine ve sizi farklılaştıran bir çıkış noktasına ihtiyacınız var.

Bugünkü yazımızda bu sürecin ayrıntılarına girmeyeceğiz, bu konu ile ilgili isterseniz markalaşma süreci hakkındaki diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz. Biz bugün size marka değerinizin bileşenlerinin sizin hakkınızda neler söylediğinden ve markanızın verimliliğini nasıl anlayabileceğinizden bahsedeceğiz.

Marka Nedir?

Marka kelimesinin ne anlama geldiğini sorsak, birçok insan cevabın çok basit olduğunu düşünecek. Fakat gerçekte marka değeri ne ile ilgilidir? Deneyim? Ödüller? Uzmanlık alanı? Hayat tarzı? Kültür? Bir marka insanlara neden sizinle çalışmaları gerektiğini ve ne tarz farklılıklarınız olduğunu göstermeli.

Bu noktada farklılık kelimesi özel sosunuz anlamına geliyor. Rakiplerinize göre daha iyi bir pazarlama stratejiniz mi var? Müşterilerinize fotoğraf göstermek yerine video turları mı sunuyorsunuz? Sürekli katıldığınız bir aktiviteye mi sahipsiniz? Ya da niş bölgeniz mi var? Markalaşmak için bu özel sosa sahip olmalı ve bu sosla harmanlanmış logo ve sloganlar kullanmalısınız. Zaten logo ve sloganınız yoksa, markanız da yok demektir.

Eğer ki marka değeriniz “İzmir’de yaşayan bir gayrimenkul danışmanı” tarzı bir cümle üzerine kuruluysa, aslında gerçek bir markanız yok demektir. Bir marka insanların anlayacağı ve hatırlayacağı bir olgu üzerine kurulmalı. Eğer ki müşterilerinizin hafızasında yer edinecek özellikte farklı bir özelliğiniz yoksa markanız üzerine tekrar kafa yormalısınız.

Marka Verimliliği

Marka değerinizin ne kadar efektif iş yaptığını anlayabilmek için web sitenize, sosyal medya hesaplarınıza ve logonuza bakan insanlardan geri dönüş istemelisiniz. Bu değerlendirmeyi gerçekleştirebilmek adına arkadaşlarınız, aileniz ya da meslektaşlarınız gibi size dürüst davranacaklarından emin olduğunuz daha küçük bir odak grup ile çalışabilirsiniz.

Bir marka ancak ve ancak pazarlama aktiviteleri kadar başarılıdır. Eğer ki markanızı sosyal medya hesaplarınızda, çeşitli profillerinizde, websitenizde, elektronik imzanızda, reklamlarınızda ya da kısacası tüm çevrimiçi ve çevrimdışı pazarlama materyallerinizde içermiyorsanız, markanızı efektif kullanmıyorsunuz demektir.

Peki, marka değeriniz ile insanları aksiyona davet eden cümleleriniz uyumlu mu? Sıra dışı bir marka değerinizin olması için gerçekten sıra dışı olmanız gerekiyor. Eğer ki potansiyel müşteri edinme çalışmalarınızda kullanamadığınız bir marka değeriniz varsa, bu işi becerememişsiniz demektir. Diyelim ki markanız 2. kez konut satın alımı yapacak müşteri grubuna odaklanıyor. Bu durumda aksiyona davet cümleniz “Mevcut evinizi büyüyen ailenize uygun bir ev ile değiştirin, hem de kolayca. Ayrıntılı bilgi için bana ulaşabilirsiniz.”

Markanızın başarılı olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, insanların markanızı hatırlayıp hatırlamadığını değerlendirmek. Bu konuda bir piyasa araştırması gerçekleştirmelisiniz. Akılda kalıcı bir marka değeri oluşturduktan sonra Facebook ve Google üzerinden hedeflendirilmiş pazarlama aktiviteleri yapabilirsiniz.

Yarattığınız markanız ilk seferde istediğiniz etkiyi bırakamaması oldukça normal. Çoğu marka müşteri 5-6 kez marka içeriğini gördükten sonra unutulmaz oluyor. Bu konudaki hedefinizi gerçekçi tutun.

DİĞER HABER
12 Ekim 2019