"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Merkür Gerilemesi İşlerinizi Etkiliyor Olmasın?

Bugünlerde hayatınızda bir takım değişiklikler oluyor mu? Örneğin tam bir evin satışını gerçekleştirdiğiniz sırada müşteri vazgeçiyor, sürekli bir şeyleri bir yerlerde unutuyorsunuz, cep telefonunuz ya da bilgisayarınız bir anda çöküyor. İşte başınıza gelen bütün bu aksiliklerin tek bir sebebi olabilir; Merkür gerilemesi.

Bildiğiniz gibi Merkür güneşe yakın olan ilk gezegen ve yörüngesi dünyadan daha kısa. Yılda yaklaşık 4 defa Dünya'yı geçiyor. Bu dönemlere de Merkür Gerilemesi adı veriliyor. Peki bunun bizimle alakası ne?

Merkür'ün bu gerileme dönemleri bizim hayatımızda bazı değişikliklere neden oluyor. Merkür hızla Dünya'nın yanından geçerken bir rüzgar esiyor ve o rüzgar bizim günlük hayatlarımızı etkiliyor.

Merkür gezegeni dinleme, konuşma, araştırma, pazarlık ve görüşme, satma ve satın alma dahil iletişimle ilgili bütün konuları kapsıyor ve bunları yönetiyor. Ayrıca kontrat imzalanması, ticari anlaşmalar, ev alım-satımı gibi konular da Merkür'ün kapsama alanında.  Yine bilgisayar ve teknolojik aletler de Merkür'ün kontrolünde.

İşte bu nedenle Merkür gerilerken bu alanlarda sıkıntılı süreçler yaşanabiliyor. Örneğin alacağınız ya da satacağınız evde beklenmedik bir sorun oluşuyor, müşteri vazgeçiyor ya da zaman istiyor ya da oluşturduğunuz portföyün kayıtlı olduğu bilgisayar çöküyor. Eğer akıllı ev satıyorsanız teknolojik eşyalarda bazı sıkıntılar yaşanıyor.

Sizler için derlediğimiz Cumartesi makalemizde doğanın beşeri ilişkilere nasıl yansıdığını ve insan üzerinde oluşan bilimsel etkilerine değineceğiz. 

Peki emlak sektöründe bu gerileme sürecinin en az hasarla atlatılması için neler yapılmalı?

1- Önemli adımlar atmayın.

Eğer ki yatırım yapacak bir emlak profesyoneliyseniz bu bir aylık dönem içerisinde bir adım geride durun ve gelişmelere temkinli yaklaşın. Bu dönemde karar vermekte zorluk çektiğinizi hissedeceksiniz. O nedenle eğer mümkünse Merkür'ün gerilemesinin bitmesini bekleyin. Vereceğiniz önemli kararları daha sonra alın.

2- İletişimle ilgili işlerinize dikkat edin.

Gayrimenkul sektörünün işleyişi karşılıklı iletişime dayalıdır. Bu dönemde müşterilerinizle iletişim kurma konusunda zorluk yaşayabilir ya da yanlış anlaşılabilirsiniz. Bunun için sabırlı olmanızda fayda var. Aynı zamanda eğer emlak danışmanlık şirketiniz için internetle ilgili bir çalışma yapacaksanız, bunu da bir sonraki aya ertelemeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü bu gökyüzü hareketi sizin internet sitesi kurmak, reklam ve tanıtım yapmak gibi adımlarınızı sekteye uğratacaktır.

3-Anlaşmalarda sorun çıkarsa sabırlı olun.

Diyelim ki bir evi sattınız ya da kiraya verdiniz ve müşterinizle tam da kontrat imzalamak üzeresiniz. Bu anda müşteriniz her şeyden vazgeçip, anlaşmaya itiraz edebilir. Soğukkanlı olun. Ona zaman tanıyın ve kafasındaki soru işaretlerini çözmeye çalışın.

4-Karar verirken bütün detayları inceleyin.

Diyelim ki bir gayrimenkul yatırımı yapacaksınız. Ancak fırsat ayağınıza geldi ve beklemek için zamanınız yok. Bu durumda ne yapacaksınız? Öncelikle yapacağınız gayrimenkul yatırımını ince eleyip sık dokuyun. Daha sonra herhangi bir sorun yaşanmasını önlemek için kafanızdaki soru işaretlerine yanıtlar arayın. Alacağınız evi bir başka kişiye de gösterin. Mümkünse bir mimar ya da mühendisten destek alın. Ev depreme dayanıklı mı, kentsel dönüşüm bölgesinde mi, doğal afet karşısında ayakta kalır mı, geçmişten gelen vergi ya da banka borçları var mı, ipotekli mi değil mi diye geniş bir araştırma yapıp, kararınızı böyle vermeye çalışın.

5-Müşterinizle yazışmalarınızda dikkatli olun.

Merkür gezegeni aynı zaman da posta ve bilgi gönderimi konularını da yönetmektedir. Bu nedenle müşterilerinizle önemli evrak alışverişinde bulunurken dikkatli olun. Örneğin sizin için önemli bir mail gönderdiğinizde, karşı tarafı arayın ve ulaşıp ulaşmadığından emin olun. Diyelim ki satış sırasında önemli belgelerin fotokopisini çekiyorsunuz, orijinalini de saklamayı sakın unutmayın.

6-Bigisayarınızdaki bilgileri yedekleyin.

Merkür gerilemesinin en belirgin özelliklerinden biri de teknolojik aletler üzerinde yaşanır. Bilgisayarınız bir anda çökebilir, cep telefonunuz arızalanabilir, internet ağınızda sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca müşterilerinizle olan bilgilerinizi ve gayrimenkul listelerinizi bir kaç farklı kaynakta yedekleyin.

7-Pahalı bir şeyi almayın ya da satmayın.

Merkür gezegeni aynı zamanda ticareti ve alışverişi yönetir. Bu dönemde çok pahalı gayrimenkulleri almayın ya da satmayın. Çünkü sonrasında aksamalar ve ödemede gecikmeler yaşayabilirsiniz ya da gerileme sonrasında fiyatta büyük değişiklikler yaşanabilir. Örneğin, aldığınız evin değeri düşer ya da artar, bunu bilemezsiniz.

8-Unutkanlık olaylarına dikkat edin.

Merkür gerileme döneminde insanlar sık sık unutkanlık sorunları yaşarlar. Ev anahtarını içeride, araba anahtarını masanın üstünde ya da telefonu kafede bırakıp çıkabilirsiniz. Örneğin bir müşteriniz sizi aradı, siz de ona geri dönüş yapacağınızı söylediniz, ama dönmeyi unuttunuz. Böyle bir durumda müşterinizle olan ilişkiniz sekteye uğrayacağından daha dikkatli olmaya çalışın. Bunun için cep telefonlarınızın hatırlatma özelliğinden yararlanın, tabi evde unutmadıysanız.

9-Gerileme dönemini fırsata çevirin.

Bu dönemde oldukça temkinli davranabilirseniz size fayda sağladığını da göreceksiniz. Örneğin, planlarınızı yeniden yapar, hatalarınızı düzeltmeye çalışabilirsiniz. Frene basmak her zaman işe yarar. Böylece enerjinizi daha da olumlu bir yöne çevirebilirsiniz. Örneğin, bu dönemde size gelen bir iş teklifini kabul etmediyseniz, sonrasında gelecek olan bir başka bir teklif daha iyi olabilir. Yani, "her şerde bir hayır vardır" sözü adeta bu dönem için söylenmiş gibidir.

10-Hayatınızı düzene sokun.

Bu dönemde müşterilerinizle ilgili bilgileri yeniden düzenleyin. Satış yapacağınız ya da kiralayacağınız evlerin dosyalarını yenileyin. Sizi uzun süredir aramayan müşterilerinizle iletişim kurun ve Merkür gerilemesini bir fırsata çevirin.

DİĞER HABER
13 Ağustos 2017