"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Metaverse, Sanal Emlak Pazarlamanın Geleceğini Nasıl Şekillendirecek?

Çok uzak olmayan bir gelecekte yağmurlu bir Şubat gününü hayal edin. Akıllı telefonunuz her zamanki sabah kahvenizi nerede içmek istediğinizi sormadan önce uyanır, akıllı gözlüğünüzü takar, günlük hava durumu bildirimlerini, toplantıları, görevleri ve günlük yapılacak işleri planlarsınız.

Kıştan bıkmış, Alanya'da güzel bir sahil seçerek, gerçekçi bir manzara önünüzde açılır. Denizin sesini bile duyabilirsiniz.

Ya da, karanlık bir kış gününde biraz enerji toplamayı başarır, ardından Uludağ'ın eteklerinde kafanızı yere çarpma korkusu olmadan çılgınlar gibi kayarsınız. Çamlıca'da kahvaltınızı keyifle yapar ve ardından sanal bir toplantı için şirketin toplantı odasına katılmak için acele edersiniz. Öğle yemeği için yatırımcı müşterinizi sanal çalışma odasına çağırırsınız, burada yeni edindiğiniz fırsat mülkleri gösterirsiniz. Portföyün geri kalanının piyasada nasıl performans gösterdiğini, dijital gayrimenkul geliştirmelerinizin beğenilerini, global dünyada iklim değişikliklerinin yatırım bölgelerine yansımalarını bir kahve eşliğinde anlatırsınız.

İş yorgunluğunu atmak üzere, akşamları sanal bir festivalde gezinirken, projektörlerde şaşırtıcı derecede mükemmel şekilde hedeflenmiş emlak reklamları görürsünüz ve en sevdiğiniz şarkılarla gece partisine devam edersiniz.

Ve teknolojinin yeni evreninde ayak iziniz tüm gün optimum seviyede kalırken siz hiç para harcamazsınız.

Bu fütüristik bir vizyon gibi gelebilir, ancak çok yakın, çok burada. Ve bunun adına Metaverse denir.

PropMETAVERSE: Sanal değil, gerçek değil her şeyin ve evrenin ötesinde

Metaverse'nin sadece bir oyun olduğunu düşünüyorsanız bu yazıyı okumakla zaman kaybetmeyin. Metaverse'nin emlak sektörüyle ne ilgisi var diye aklınızdan geçiriyorsanız, okudukça yanılacaksınız.

Okuma bitince, kendinizi, yakın zamanda yatırımcılarınıza bu evrenden bir daire, dükkan veya arsa satarken bulacaksınız. 

Bugünkü yazımız, sınırları olmayan fütüristik evrenin dünyasına sizi bir yolculuğa çıkarıyor. 

Başınızı Metaverse'in etrafına sarmak

Mark Zuckerberg'e göre Metaverse, yalnızca içerik tüketmediğimiz, aynı zamanda tam ortasında olduğumuz, somutlaştırılmış bir internettir (İnternet+). Metaverse, sadece telefon ekranlarına bakmaktan uzaklaşmamıza ve tekrar birbirimizle daha fazla zaman geçirmemize yardımcı oluyor. Metaverse teknolojisinde her şeyi yapan bizim avatarımız olsa da, her şey tekrar 3B olabilir. 

Çoğu genç, telefonlarıyla etkileşimde bulunmak için günde 8-10 saat zaman harcıyor ve biz zaten Facebook, Instagram, YouTube, TikTok ve LinkedIn'de yaşıyoruz. Yakında bu platformların içinde olabileceğiz. Nasıl mı? Bir oda da ya da seyahat ederken arabanın arka koltuğunda veya bir şezlongun üzerinde bu evrende mekan kavramı yok!  Aynı zamanda satıcı görüşmesinden çıkıp iş stresinden uzaklaşmak için katılabileceğimiz bir MFÖ konseri kafa dağıtıcı olabilir. Üstelik yerinizden kalkmadan.

Online şirket toplantılarında elli kişi Zoom üzerinden tek ekranda değil, sanal toplantı odasında birbirini izliyordu. Sağımıza, solumuza veya önümüze kimin oturduğunu hatırlayabiliyorduk. Böylece belki kimin ne söylediğini de hatırlamış oluruz. Facebook, kullanıcıların ideal çalışma ortamlarını sanal gerçeklikte oluşturmalarına olanak tanıyan sonsuz bir ofiste çalışıyor. Zuckerberg'e göre, bu formdaki eğitim potansiyeli, gelişmekte olan küçük bir pazardan veya bir köyden insanların iyi bir okula/programa kabul edilebileceği (teknolojiye erişimleri olması koşuluyla) daha eşit bir dünya için fırsat sağlar. Birbirlerine aynı anda çok uzak hem de olabildiğince çok yakın çocuklar görsel olarak yan yana oturduklarında arkadaş edinmeleri daha kolaydır. 

Yeni bir terim olmasına rağmen bu yeni evrenin, ev ofis modelinin ve dijital eğitimin tamamen yeni seviyesini ve emlak piyasası üzerindeki uzun vadeli etkisini hayal edebiliyoruz. Endüstrinin geleceğine odakalanan Emlakbroker.com, emlak endüstrisinde PropMETAVERSE girişimiyle bu evrende yerini almaya hazır.

Metaverse evreni 

Eski bir Amazon yöneticisi ve risk sermayedarı olan Matthew Ball, Metaverse kavramını, İnternet'in bir sonraki seviyesi, kolektif bir sanal alan, dijital ve fiziksel gerçekliğin bir toplamı olarak özetledi. "Sürekli çevrimiçi ve aktif olan internet, artırılmış ve sanal gerçekliğin kendi ekonomisi, iş olanakları, alışveriş merkezleri ve medya ile birleşimidir. Başka bir deyişle, Metaverse “tam etkileşimli gerçeklik, insanlık arasındaki bağlantı dokusudur”.

Belki okuyucu ilk önce, kullanıcının işleyen bir çevrimiçi dünyaya geçerek iletişim kurabileceği, ticaret yapabileceği, çalışabileceği ve etkinliklere katılabileceği Matrix ve Ready Player One filmlerini düşünecektir. WeChat uygulaması birkaç kez kullanıcıların hemen hemen her şeyi yapabileceği bir 2D Metaverse platformu olarak tanımlanmıştır: Sosyalleşin, alışveriş yapın, gerçek dünyadaki şeyler için ödeme yapın ve iş akışlarını müzakere edin, vb.

Travis Scott'ın Fortnite'ta avatarıyla 12 milyon kişinin katıldığı ve 20 milyon dolar kazandığı dokuz dakikalık bir konser vermesi, çevrimiçi dünyanın sınırsızlığını iyi bir şekilde göstermektedir. Herhangi birinin tek bir konserle bu kadar çok para kazanması zor ve 12 milyon kişilik bir etkinliği yönetmek daha da zor. Büyük olasılıkla, ebeveynler de çocuklarının bu konsere kendi odalarından katılmasına izin vermeyi tercih ederek rahat ettiklerini söylüyor (uyuşturucu, alkol tüketimi açısından).

Metaverse'in bir diğer öncüsü, kullanıcıların arazi satın alabilecekleri, gayrimenkul geliştirebilecekleri ve sanat sergileri düzenleyebilecekleri, merkezi olmayan bir Ethereum kripto para birimi (MANA) üzerine inşa edilmiş Decentraland adlı bir 3D sanal gerçekliktir. Platformda bir çok şirket yerini aldı ve NFT'ler aracılığıyla dijital sanat eserleri ticaretine başladı. Siz de sanal gerçilik gözlüğünü takarak, arkadaşlarınızla etkinlikleri ve sergileri ziyaret edebilir, başkaları tarafından inşa edilen şehirleri görebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Emlak NFT'leri zaten meta veri deposunda satılıyor

Meta evreninde, sadece satılık olanlar fiziksel ürünler değil, daha çok arazi ve gayrimenkul parçaları ön plana çıkıyor ve talep görüyor. Bu evrenin en ünlü blockchain tabanlı oyunlardan biri Decentraland. Burada kullanıcılar NFT'ler aracılığıyla arsa satın alabiliyor ve satabiliyor. 2021 Haziran ayında, oyun bugüne kadarki en büyük satışını yaptı ve 900.000 $ 'lık bir arsa satışına aracılık etti.

Decentraland, bazı çevrelerce bir oyun olarak kabul edilirken, merkeziyet yapısı bir Metaverse evreninde oyun kavramını somutlaştırıyor. Kullanıcılar satın alınan arazide NFT sanatını, gayrimenkulünü, kıyafetlerini sergileyebiliyor. Hatta arkadaşlarıyla çevrimiçi olarak canlı etkinliklere katılabiliyor. Decentraland gezegeninde, 2020 Haziran ayında ortalama 7.000 $ fiyatla bir sanal arazi parseli satın alınabilirken, aynı arazi parçası 2021 Nisan ayında sadece 1.800 $'a mal oldu. Platform kısa süre önce dijital kumarhanesinde günde dört saat çalışma için ayda 500 dolar kripto para ödeyen bir iş ilanı yayınladı. Uzmanlar, Metaverse geliştikçe ve büyüdükçe yeni iş fırsatlarının sayısının artacağını ve yeni iş kolları oluşturacağını açıklıyor.

2021'in başlarında, bir başka blockchain teknoloji şirketi Boson Protocol, 704.000 dolara bir arsa satın aldı. Justin Banon, alıma dahil yaptığı açıklamada, “Arsa için inanılmaz iddialı planlarımız var. Meta veri tabanında bir şey satın alma ve ardından gerçek dünyada sahiplenme olanağı sağlayarak, e-ticaretin olanaklarını kapsayan yeni ve heyecan verici deneyimler sağlıyor ve markaların aracılara ihtiyaç duymadan müşterileriyle doğrudan iletişim kurmasına olanak tanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Gerçek dünyada gerçekleşen bu satışların yinelemeleri olmaya başlıyor. Haziran ayında, TechCrunch Kurucusu Michael Arrington, Ukrayna'daki dairesini bir NFT olarak sattı. Satış, gayrimenkul ticareti için bu yeni evrende bir konsept kanıtı işlevi gördü. “Bu ilk olan gerçek satış kanıtının ev sahibi olma paradigmasını kesinlikle değiştirebileceğini düşünüyorum"  dedi.

Yatırımcıların Gözünden

Yatırım açısından bakıldığında, Metaverse, dijital emlak piyasasında bir dizi yeni fırsat getirerek, bu ortamda iyi yer edinen mevcut teknoloji şirketlerinin (Facebook, Tencent, Microsoft, vb.) değerini artırıyor. Ancak satış ve pazarlama fırsatlarından (Coca-Cola, influencer pazarlama şirketleri) veya altyapının kaynak ihtiyaçlarından (Nvidia, Qualcomm, vb.) para kazanabilen teknoloji dışı şirketler de Metaverse içinde fırsatlar bulma şansına sahipler. Yeni intenet olarak tanımlanan bu evrende yeni şirketler sıfırdan büyüyebilir ve gelecekte başarılı halka arzlar yapabilir (Decentraland, vb.).

Metaverse, muhtemelen bazı kripto para birimlerinin ve NFT pazarının da tamamının değerini artıracak potansiyele sahip. Teknolojinin getirdiği kolaylıklar düşünüldüğünde Metaverse maliyetleri azaltabilir ve şirketlerin daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir. NFT'ler, blok zinciri sistemleri, kripto para birimleri, hepsi tüm kaynaklarını Metaverse adlı teknolojiye yönlendiriliyor. Doğal olarak, Metaverse'in bugün daha az görünür olan ve gelecek ortaya çıktıkça gün ışığına çıkacak çok daha fazla yatırım fırsatları var. Örneğin, Metaverse, dijital dünyada kendi sermaye piyasasına sahip olabilir. Melek yatırımcılar, risk sermayedarları, emlak ve perakende yatırımcıları ve fonlar muhtemelen yüksek değerlemeler ve yüksek potansiyel getirilerle, Metaverse evrenindeki hikayeleri ve yatırım fırsatlarını arayacaktır.

Metaverse ile ilgili en yaygın fikir, merkezi olmayan, birlikte çalışabilir bir platform olmasıdır. Bunu birçok şirketin bulunduğu internet gibi düşünebiliriz. Ancak satın alınan malların (arazi, mülk, sanat, para birimleri) farklı yüzeyler arasında dönüştürülebilir olmasını gerektirir. NFT ve blockchain sistemleri bunu destekleyebilir. İşlerin nasıl göründüğüne bağlı olarak, şirketlerin pazarlama faaliyetleri, odamızın içine girerek ve sürekli hedefli reklamların bir Instagram'dan çok daha sofistike bir şekilde yüzümüze itilebildiği bir dünyadan tamamen yeni bir seviyeye taşınacaktır.

Zamanında tanınırsa olasılıklar sonsuzdur

Metaverse'in dünya genelindeki pazarlamacılar için sunduğu olanaklar sınırsız ve hemen hemen her sektöre uygulanabilir. Özellikle dünyanın her tarafının emlak olduğu bir sektörde, meta evreni emlak pazarlamada gelişen dijital çağda hızlı gelişecek gibi görünüyor. Etki alanı ne kadar doygun olursa olsun, meta evren artık herkesin etkileyici yolculuğuna başlaması için bir fırsat sunarken, halihazırda kurulmuş şirketlere, kişilere, markaların yenilikçi ve yenilikçi konumlarını sağlamlaştırmaya çalışacakları dijital alanda ikiz kişiliklerini inşa etme şansı veriyor.

Hepimiz metaverse inşa edebiliriz

  • Bu şirketlerin metaverse'de tam kontrol ve gizliliği kopyalayacağına dair endişeler olsa da, hala ilk günlerdeyiz.
  • Bununla birlikte, bir şeyin başlangıcında olmanın yararı, katılım için yeterli alan olmasıdır. Bu yeni dünyayı yaratmaya dahil olmakla ilgilenenler, bu dünyaya girebilir ve yeni bir şey inşa edebilir.
  • Gelecekteki hibrit dünyamızda tam mekanizmaların ne olacağı belirsizliğini koruyor. Daha yeni temeller atılıyor. Bu yeni sınırın uzun vadeli sonucunu etkileyecek daha çok şey var. 

Son bir şey daha :) Oyunun bir adım önünde olmak isteyen emlak danışmanları baş döndürücü meta evren teknolojisindeki tüm gelişmeleri emlakbroker.com aracılığıyla takip edebilir. 

DİĞER HABER
14 Ekim 2021