"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
 Mıknatıs Etkisi: Pazarlamacılar Tarafından Yaygın Olarak Kullanılan 3 Hikaye Konusu

Bir “hikaye kültürü” içinde yaşıyor ve eğlencemize hikayelerle devam ediyoruz. İnsanlar haftada birkaç saat televizyon izliyorlar ve bunun büyük bir kısmı komedi, drama ve benzeri kurgu hikayeleri.

Hikayeler, okuyucunun duygularını çekmek için mükemmel bir araçtır. İnsanlar duygulara dayanarak satın alma kararları verir. Genellikle mantık, ev satın alma sürecinde duygulara ikinci alternatiftir. Bir klişe olmasına rağmen, gerçekler anlatır, hikayeler satar.

  • Gerçekler, müşteriye neden satın almaları gerektiğinin faydalarını söyler (mantıksal yaklaşım).
  • Hikayeler ise, bu yararları eylemde gösterir ve umutlu bir kişinin hayatını nasıl değiştirebileceğini gösterir (duygusal yaklaşım).

Son olarak hikayeler, mecazi bir tabirle, diğer ikna öğelerini asmak için bir "kanca" dır. Taleplerinizi kanıtlamanın en iyi yolu, hikayenizi anlatmanızdır. Metninize fayda sağlamanın en etkili yolu ise, hikayenizi meraklı ve uzmanlığınıza işaret eden kişisel notlarla donatmaktır.

Çevrimiçi satışlarda milyonlarca dolardan sorumlu olan internet pazarlamacıları, satış mektuplarında ve ürün lansman kampanyalarında öyküler kullanırlar. Temel pazarlama ilkeleri ve uygulamaları, endüstri dikeylerinde geçerlidir. Bilgi pazarlamacıları ve pazarlama girişimlerine göre, ileri düzeyde olan çok küçük bir grup emlak piyasası çalışanı için çalışırlar.

3 Hikaye Konusu Pazarlamacılar Tarafından Yaygın Olarak Kullanılır

İyi haber şu ki, satan harika hikayeler yazmak için, hikaye anlatıcısı olmak zorunda değilsiniz. Yalnızca ürünlerinizi satmanıza yardımcı olacak iyi hikayeler oluşturmak için üç temel yaklaşım bilmeniz gerekir. Temel bilgilere hakim olursanız, başka bir şeye ihtiyacınız kalmaz.

Seyahat Konusu

İlk konu, “seyahat konusu” olarak adlandırılan yaklaşımdır. Bu, dönüşümlerinizi ve metin yazarlığı becerilerinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz en basit yoldur. Şu şekilde çalışır:

Soruna çözüm bulmaya karar verdiğinizde, sizin veya bir müşterinizin nerede olduğunu açıklayarak başlarsınız. O zaman, sizin için işlerin gerçekten kötüye gittiği en düşük noktayı gösterirsiniz. Ardından, durum üzerinde olumlu değişiklikler yapmaya başlayan yolu nasıl bulduğunuzu konuşursunuz. O zaman bunun çözümünü keşfetmenize yol açan konular hakkında tartışırsınız. Son olarak da, neden onlar için çözümü paylaştığınızı açıklarsınız.

Bir örnek yapalım. Diyelim ki, evi ciddi bir şekilde yok sayılan bir satıcıyla çalışıyorsunuz.

  • Genel pazar koşulları hakkında konuşmaya başlayacaksınız. Satıcılar mülk yenilemesi yapmak için gerekli mali kaynaklara sahip değillerdir (yeni döşeme, güncelleme cihazları vb.).
  • Ardından, onarım için tahminler ile evdeki tüm eksiklikleri ortaya çıkarmak için ön liste incelemesi sipariş ederek alternatif çözümler hakkında konuşursunuz. Bunu gösteren özel bir örneği vurgularsınız.
  • Belki de siz ve satıcı, iş ilişkinizi neredeyse kıran bu yaklaşımla ilgili tartışmaları kızıştırırsınız.
  • En düşük noktanız hakkında konuştuktan sonra, ilerlemeye nasıl başladığınızı geliştirmeye çalışır ve ilk önce bulduğunuz çözümle tanışırsınız.
  • Başarı yolunuzu, ilk sonuçları nasıl elde etmeye başladığınızı ve bu sonuçların şu anda olduğu noktaya kadar nasıl geliştiğini, şu anda satıcılar için “nihai” bir çözüme sahip olduğunuzu açıklarsınız. O zaman neden bu çözümü onlarla paylaşmaya karar verdiğinizi de görmüş olurlar.

Gerçekten bu kadar basittir. Hikayenizi bu şekilde bitirdikten sonra oturup planınızı yapmanız çok kolay hale gelecektir çünkü, nasıl işleyeceğini bilirsiniz.

Çoğu durumda, seyahat planı ile başlamalısınız. Bundan daha iyi satan bir hikaye yoktur ve planınızı yazmak için her zaman otururken düşünmeniz gereken ilk iştir.

Biliyor musunuz? Emlakbroker.com'u takip edenler çenesi kitlenmiş kişilere bile sakız satabilirler.

Kaza Konusu

Satış mektubu içinde kullanım açısından iyi olan ikinci bir hikaye “Kaza” konusudur. Bu durumda, siz veya çözüm üzerinde “tökezleme” anında, plan yaptığınız kişinin karşılaşması durumunda kullanılması mükemmeldir olur.

Bu iyi bir konudur çünkü, piyasadaki ortalamaya hitap eder. Fikir, tıpkı onlar gibi ortalama birinin, kazayla yapabileceğini, o zaman bilerek yapamayacaklarını düşünmelerini sağlamaktır. Ayrıca, eşyalarınızın işe yaradığını ispatlamak için de harika bir yoldur.

Diyelim ki, yeni bir ev reklam programını test ettiniz. Programa herhangi bir sonuç beklentisi olmadan başlıyorsunuz. Yerel bölgenizdeki piyasada envanter çok fazla ve banka mülklerinin çoğu satımı yapıyor. Kapıları evinize açtığınızda, hayallerinizi aşan çok sayıda umudunuz var. Sonuçlarınızın şanssız olup olmadığından emin değildiniz, bu sebeple önümüzdeki hafta aynı reklamcılık programını eşit derecede harika sonuçlarla kullandınız! Bu kez umutlardan biri aslında evi satın almaktır!

Bize Karşı Onların Konuları

Kullanılacak üçüncü konu ise “Bize Karşı Onların” konusudur. Bu, çözümünüzü günün sorunları ve bundan faydalandığını düşündükleri insanlar hakkında, bir sese sahip olmak için bir yol olarak konumlandırdığınız yerdir!

Bu durumda, önce sizden faydalanmayı amaçlayan etkinlikleri okuyarak öyküyü başlatırsınız. Daha sonra, ne kadar kötüye kullanıldıklarını gösteren belirli örnekleri açıklayarak, okuyucunun öfkesini daha da kızıştırırsınız. O zaman masaları açmak için nasıl bir çözüm bulduğunuzu konuşur ve artık avantajlarından yararlanmazsınız. Ardından, artık sadece bundan nasıl yararlanılmayacaklarını değil, çözümünüzü kullanarak durumdan faydalanabileceklerini de açıklarsınız.

DİĞER HABER
08 Kasım 2023