"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Milenyum Çağı Müşterilerinden Korkmayın

Zaman değişiyor ve yeniçağın gereksinimleri öncekine göre oldukça farklı. Önceden bir müşterinizle çalışırken profesyonel olmanız, müşterinizin kişisel ve profesyonel hayatını tamamen ayırmanız ve kişisel hayatı konusunda anonim kalmanız gerekirdi. Ayrıca müşteriniz bir konut hakkında bilgi edinmek istediği zaman direkt size gelirdi.

Ama bu zamanlar geride kaldı ve diğer tüm danışmanlar gibi sizin de değişimin farkına varmanız gerekiyor. İnsanların gayrimenkul konusundaki satın alma alışkanlıkları geçmişe göre tamamen farklı. Artık kimse anonimliğe de önem vermiyor.

Ulaşılabilir bilgi bolluğu sebebiyle artık saklanmak yok. Her şey oldukça şeffaf. Bu yüzden de sadece ama sadece kendisi gibi davranan danışmanlar kazanıyor. Sahte satış metotlarını unutun. Piyasada tamamen kendiniz olmak size korkutucu geliyor olabilir, fakat verimli ve etkili bir pazarlama yapabilmek için bu konu önemli. Müşterileriniz sizin önemsediğiniz şeyleri öğrenmedikçe ne bildiğinizle ilgilenmeyecek.

Zaten artık müşterileriniz bilgiye de kolaylıkla ulaşabiliyor. Basit karşılaştırma verileri için danışman danışman dolaşmalarına gerek yok. Kolaylıkla satış fiyatlarını ve konutları kendi kendilerine araştırabilir ya da satış yaparken insanların yaptığı 10 hata ile ilgili bir blog yazısı okuyabilirler. Temel konular için danışman desteğine olan ihtiyaç epey azaldı.

Hatta çoğu zaman müşteriniz satın almak istediği konutun sahibine bile ulaşabilir. Var olan bilginin hacmi sebebiyle okumayı bilen müşteriler için bir sınır yok. Artık müşterilerinizin büyük çoğunluğunu genç insanlar, yani milenyum çağı oluşturuyor ve bu grubun araştırma yeteneği oldukça büyük.

Yaşanan değişim birçok danışmanı korkutuyor. Değişime açık değilseniz, korkmanız normal. Yani eski moda düşüncelere bağlıysanız, şeffaflığa önem vermiyorsanız ve eski metotları uygulamaya çalışıyorsanız, gerçekten de korkmalısınız çünkü piyasaya tutunmanız mümkün değil. Ama aynı şekilde değişime açıksanız da endişelenecek bir şey yok.

millennial generation ile ilgili görsel sonucu

Milenyum çağı en güzel arabayı kullanan ya da en iyi firmada çalışan danışman arayışında değil. Aksine onlar gerçek bir danışmanla çalışmak istiyor. Şeffaflık en önem verdikleri konu ve yapmacık satış taktiklerine karınları tok. Biz şahsen yeni profilden memnunuz, çünkü gerçekten de karşı tarafa baskı uygulamak ya da yapmacık yöntemler kullanmak iyi bir fikir değil.

Müşterilerinizin inisiyatif alması ve kendilerini bilgilendirmesi güzel bir şey. Buna saygı duymalısınız. Hatta mümkünse müşterilerinizi bilgi edinebilecekleri kaynaklara kendiniz yönlendirin ki, bu bilgi kirliliğinde doğru bilgiler öğrenebilsinler. Üstelik müşterinizin araştırma yapmaya çalışıyor olması konuya ilgi duyduğunu gösteriyor.

Yeniçağın müşteri profiline karşı korku duymayın. Ne istediğini bilen müşteriler ile çalışmak kesinlikle kötü bir şey değil. Eğer illa ki bir şeyden korkacaksanız, eski moda satış taktiklerinden korkun. Duyguları manipüle etmeye ve baskı oluşturmaya çalışan metotlardan koşarak kaçmalısınız. Müşterilerinizin düşündüğünüzden daha zeki olması daha verimli bir iş modeli geliştirmenize olanak sağlayacak.

DİĞER HABER
17 Mayıs 2019