"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Mülk Sahibine Yazılan Mektup Alıcılarınızın Hayallerindeki Eve Sahip Olmasını Sağlar mı?

Satıcıya bir alıcı mektubu yazmak, müşterinize hayallerindeki mülkü kazandıracak mı? Pek çok ev sahibi, satışları kendi yönlerine yönlendiren şeyin mektuplar olduğuna ikna olmuş durumda. Bazı durumlarda, satıcıya bir mektup büyük bir etki yaratabilir ve müşteriniz için sonucu olumlu yönde etkileyebilir. Ancak, müşterinizin satıcıya iyi niyetli bir mektupla süreci yanlışlıkla olumsuz etkilemediğinden emin olmak için durumu dikkatlice değerlendirmek önemlidir.

Siz ve müşteriniz bir karar vermeden önce, ikinizin de dikkate alması gereken birkaç şey var. Her satış senaryosu alıcıdan gelen bir mektuptan yararlanmaz. Bir mektubun müşterinizin istediği evi alma şansına gerçekten zarar verebileceği zamanlar vardır, bu nedenle her şeye bilinçli bir bakış açısıyla bakmak çok önemli. Müşterileriniz, bu güvenilir tavsiyeyi sağlamak için emlakçıları olarak size güveniyor. Peki, satıcıya ne zaman alıcı mektubu göndermelisiniz ve ne zaman yeniden düşünmelisiniz? Lütfen okumaya devam edin.

Müşteriniz Satıcıya Bir Mektup Yazmalı mı?

Mülkle ciddi bir ilgisi olan birden fazla taraf varsa, satıcıya mektup yazmak faydalı olabilir. Kişisel bir unsur eklemek, müşterinizin birçok rekabetçi teklif arasında öne çıkmasına yardımcı olabilir. Rakip tekliflerin olduğu bir durumda, bir alıcının mektubu, hangi tekliflerin satıcılarda yankı uyandırdığını belirlemede büyük bir fark yaratabilir.

Bununla birlikte, rekabetçi teklifler yapılmamışsa, satıcılar müşterilerinizin mülkte ilgisi olduğunu zaten bildiğinden, satıcıya bir mektup size daha az pazarlık gücü verebilir. Ek olarak, mülk pazarlık stresi, müşterinizin çok kişisel olan ve alıcı için potansiyel bir dönüş olabilecek bilgileri veya inançları ifşa etmesine neden olabilir.

Müşterinizin aile statüsünü açıklamak ve mülkü satın almak istemesinin ardındaki sebep, satıcı adına olası ayrımcılığa kapı açabilir. Sonuç olarak, müşterinize karşı ayrımcılık yapmak için kullanılabilecek bilgileri ifşa etmemek daha güvenli olabilir.

İyi hazırlanmış bir alıcı mektubu, satıcılar üzerinde etkisini gösterir.

Satıcıya Etkili Bir Alıcı Mektubu Nasıl Yazılır?

Bir mektup yazmanın artılarını ve eksilerini düşündüyseniz ve bunu yapmanın müşterinize fayda sağlayacağına karar verdiyseniz, olabildiğince etkili olduğundan emin olmak için bu yönergeleri izleyin.

1. Kısa tutun

En etkili cümleler satın alma konusuna yöneliktir. Satın alma nedeni dikkatli bir şekilde ifade edilmelidir. Mektubu kısa tutmak için iyi bir taktik, müşterinizden nihai bir versiyona karar vermeden önce bir veya iki taslak yazmasını istemektir. İlk taslak, satın alma hikayesinin neden önemli olduğunu düşündükleri tüm bilgileri içeren istedikleri uzunlukta bir yazı olabilir.

İkinci taslakta, temel bilgileri korurken, kısaltmaları için onlara tavsiyelerde bulunun. Son taslak, bir veya iki tur düzenlemeden geçtikten sonra satıcıya çok daha gösterişli ve etkili gelecektir.

2. Ortak bir özelliğiniz üzerine inşa edin

Müşterilerinizin satıcılarla ortak bir yanı varsa, bu mektuptan yola çıkmak için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Örneğin, mülkün satıcının ilk ev satın alımı olduğunu ve müşterilerinizin de ilk kez alıcılar olduğunu biliyorsanız, bu satıcı ile bir akor oluşturabilir.

3. İyimser ve pozitif olun

Mektubu iyimser ve mutlu tutmaya çalışın. Mektupta, müşterileriniz evin beğendikleri ayrıntılı ve belirli özelliklerini belirtmelidir. Amaç, alıcıya, müşterilerinizin mahalledeki herhangi bir evi satın almak istemediğini, bu evi istediklerini hissettirmektir. Satıcının mektubu tümüyle okumasını ve müşterinize satış yapma olasılığı konusunda olumlu hissetmesini istiyorsanız, hikayenin olumlu bağlamda hazırlanması gerekmektedir.

4. Aşırı paylaşım olabilecek herhangi bir bilgiyi dışarıda bırakın

Bazı bilgilerin çok kişisel olabileceğinden şüpheleniyorsanız, eklememek en iyisidir. Bazı satıcılar müşterilerinizi daha iyi anlayabilir veya onlara sempati duyabilirken, diğerleri tam tersi düşüncede olabilir. Veya satıcı, genel olarak uzun kişisel hesapları takdir etmeyebilir. Ne siz ne de müşterileriniz satıcının kişisel bilgilerini bilmediğinden, onlarla paylaştığınız kişisel bilgilerin miktarını sınırlamaya çalışın.

5. Düzeltin

Müşterilerinizin memnun oldukları bir mektubu olduğunda, olası dilbilgisi veya yazım hataları için ona son bir kez bakın. Mektubun dilbilgisi hatalarından arınmış olmasını sağlamak, müşterilerinize mümkün olan en iyi ışığı sunacaktır.

DİĞER HABER
17 Nisan 2023