"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşteri Arama Sanatı

Birçok emlakçı, arama yapmanın bir acı olduğunu düşünüyor. Bu doğru. Aynı zamanda çok yorucu bir iş, kan, ter ve gözyaşıdır.

Ne yazık ki, emlak satışlarında vasatın üstünde kalmak ve ani iniş çıkışlardan, düzensiz komisyon gelirlerinin bayram ve kıtlığından (mümkün olduğunca) kaçınmak istiyorsanız, müşteri araması yapmak içinizden gelse de gelmese de bir zorunluluktur.

Aramanın amacı yeni iş elde etmektir. Müşteri aramanın bir sayı oyunu olduğu gerçeğini anlamalı ve kabul etmelisiniz: Er ya da geç biri evet diyecektir.

Müşteri aramalarında başarı şansını artırmanın birkaç yolu bulunuyor:

  • Müşteri arama, sürekli olarak birçok insanla konuşmayı içerdiğinden, sözlü ve zihinsel becerilerinizi geliştirmeniz gerekecektir.
  • Günlük arama alışkanlığı geliştirin. Aramalarınız, zamanla daha rahat bir rutin, sürekli ve hiç bitmeyen bir prosedür haline gelecektir.
  • Günlük arama yapmanın en zor yanı ilk aramayı yapmak veya ilk denemeyi yapmaktır.
  • Beklemek için en iyi zaman, zinde olduğunuz ve en fazla enerjiye sahip olduğunuz zamandır, çünkü iş gününüzün sonunda fiziksel ve zihinsel olarak yorgun olabilirsiniz.

7 Greatest Cold Call Openers of All Time - Veloxy Sales Blog

Birçok emlakçının arama yapmaktan kaçınmasının iki nedeni vardır. Birincisi, kişisel reddedilme korkusudur. Bu zorluk zihinsel olarak güçlü olmak anlamına gelir. Şimdi bu, tekrar tekrar reddedilmenin acısını seven bir mazoşist olmanız gerektiği anlamına gelmez. Sadece duruma objektif olarak bakmanız gerektiği anlamına gelir.

Potansiyel müşteri ve siz tamamen yabancı olduğunuz için, onun “hayır”ı kişisel bir reddetme değildir. Sadece şu anda iş yapmak istemediğini belirtmiş olabilir. Aramanızda biri size hayır derse, ona kibarca teşekkür edin ve bir sonrakine geçin. Unutmayın; Okyanusta her zaman daha fazla balık bulunur.

Tamamen bir yabancının (reddetmesiyle) hayatınızda neler olduğunu dikte etmesine izin vermeye istekliyseniz, bu utanç verici olur. Reddedilme korkunuzun şimdiki ve gelecekteki mali refahınızı olumsuz etkilemesine izin vermeye istekli misiniz?

Hâlâ bu reddedilme korkusunun üstesinden gelemediğinizi düşünüyorsanız, kendinize, potansiyel finansal kazançlarınızın, güvenliğinizin ve geleceğinizin ne kadarına mal olacağını sorun. Bunu hesap ettikten sonra kendinize şu soruyu sorun: "Bu mantıksız korkuya gerçekten değer mi?"

Emlakçıların arama yapmak konusunda isteksiz olmalarının ikinci nedeni, gecikmiş tatmin ilkesidir. Müşteri arama çabanız için anında ödenen anında nakit getirisi yoktur.

Emlak Brokerınız yaptığınız her arama için size 5 dolar öderse, bahse girerim haftanın yedi günü gece gündüz telefonda olursunuz ve kişisel reddedilme konusunda endişelenmezsiniz.

Gerçek hayatta kendiniz için arama yapıyorsunuz. Reddedilme korkusunu aşıp başarılı olduğunuzda, zamanı gelince büyük, şişman bir komisyon kazanacaksınız. Bu komisyon tutarını, brokerınız için yaptığınız aramaların sayısına böler ve ardından bu listeyi satmak için gereken saat sayısını toplarsanız, büyük olasılıkla her biri için 5 dolardan çok daha fazla kazandığınızı göreceksiniz. 

Kendiniz ve sevdikleriniz için başarı, finansal güvenlik, bağımsızlık ve iyi bir yaşam hissini seviyorsanız, kalbinizde güçlü olmayı öğrenmeli ve bedelini ödemeye hazır olmalısınız. Bu sadece, ona bağlı kalmaya karar vermeniz gerektiği anlamına gelir.

Müşteri araması yaparken şunu anlamalısınız.

1. Potansiyel bir yabancıyı telefonda size yazılı bir liste sözleşmesi vermeye ikna etmeniz pek olası değildir.

2.  Büyük olasılıkla umabileceğiniz en iyi şey, ayağınızı kapıdan içeri sokma şansıdır; Bunu başardığınızda, gerçek satış başlar.

3.  Sabırlı olmayı öğrenmelisiniz çünkü insan doğası gereği birçok insanın karar vermek için zamana ihtiyacı vardır, çünkü verecekleri kararla kendilerini rahat hissetmeleri gerekir.

4.  Bugün satmak veya satın almak istemiyorlarsa, gelecekte bir gün bu işlemi gerçekleştirmek isteyebilirler. Bu aramalarınızın bir kaydını tutun ve periyodik olarak takip etmeyi unutmayın.

Az önce yazdıklarımız bizim gibi soğuk aramadan muzdarip olan emlak danışmanları için gerçekten işe yarayan tavsiyelerdir. 

Hepinize ve kendimize :) müşteri aramalarında iyi şanslar diliyoruz!

DİĞER HABER
03 Ocak 2022