"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşteri Görüşmelerinde Emlak Veri Noktalarını Birleştirin?

Güven ve güvendelik... Bütün verilere ve neden-sonuç çıkarsamalarına rağmen satın alma sürecinde karar vermemizde duygularımız belirleyici ve etkili oluyor. Gayrimenkul almak isteyen müşteriler harcama yaparken kendilerini güvende hissetmek istiyor. Satıcılar ise, gayrimenkul danışmanlarının riskleri yönetme becerisine sahip olduğunu bilmek istiyor…

Emlakbroker.com ekibi, mülk satmak ve almak isteyenlerin karar süreçlerinde sektör verilerini takip eden bir gayrimenkul danışmanının yarattığı "güven etkisini" değerlendiriyor.

Hangi Verileri İncelemelisiniz?

Öncelikle müşteri ve beklenti profiline uygun verileri analiz etmelisiniz. Her ne kadar müşteriden müşteriye ve talepten talebe bu veriler değişse de bu tavsiyeyi aklınızın bir köşesine yazın. Peki bu uygun verileri nereden bulacaksınız? İşte başlangıç için hazırladığımız birkaç ipucu:

1. Pazar İstatistikleri

Yerel piyasa verileri her yerdedir. Biraz merak edenler bu verilere Emlak ilan sitelerinden ulaşabilir. Ya da piyasa konusundaki değerlendirmelere kulak kabartılabilir. Ancak büyük olasılıkla müşterileriniz yine de piyasa verileri hakkında sizin görüşünüzü merak edecektir. Ne de olsa siz, onların çok güvendikleri gayrimenkul uzmanlarısınız.

Sayıları bir araya getirerek anlaşılabilir açıklamalar ortaya koymanızın şimdi tam zamanı!

Gayrimenkul alıcıları ve satıcıları için piyasa verileri bugün harekete geçmek ya da bir yıl daha beklemek gerektiği konusunda açık ipuçları içerir. Bu veriler piyasanın alım-satıma uygun olup olmadığını gösterir. Bu nedenle sayısal verileri olabildiğince açık ve anlaşılır şekilde tercüme edin.

2. Gayrimenkul Sektörünün Artıları ve Eksileri

Varsayalım ki biz bir alıcı adayıyız ve Bağdat Caddesi 111 numaradaki eve talibiz. Gayrimenkul danışmanımız olarak bu noktada iki şeye odaklanmalısınız: Evin özellikleri ve konumu.

Evin özelliklerinden başlayalım. Evin manzarası önemli. Mutfakta iş yaparken aynı zamanda bahçede oynayan çocuklara göz kulak olabilecek miyim? Yoksa ev karanlığa gömülmüş bir ölüm hücresi mi? Bunlar sadece örnekler, ama soru aynı: Evin özellikleri alıcının ihtiyaçları ve isteklerini karşılıyor mu?

Artılar ve eksiler açısından diğer bir önemli öğe de evin konumu. İşime yakın mı ya da zamandan tasarruf ettirecek başka kestirme bir yol var mı? Yakınlarda çocuklarımın iyi eğitim alabileceği bir okul var mı? Komşularım uyumlu mu, bana sorun çıkarırlar mı? Bir gayrimenkul danışmanı olarak bütün bunları dikkate alın. Bütün bunlar alıcının tercihinin doğru ya da yanlış olduğunu göstermesi bakımından önemli. Evin konumu alıcının ihtiyaçları ve isteklerini karşılıyor mu?

3. Şehir Planlaması

Gayrimenkul, sadece bir yıllık bir yatırım değildir. Pek çok kişi aldığı evde en az 5 yıl oturmayı planlar. Bu alıcıların, ilk atışta doğru hedefi bulma ve en doğru tercihi yapma konusundaki ısrarlarını da zorlanmalarını da açıklamaya yetiyor. Müşterileriniz oturdukları muhitin, yakınlarda başka bir belediyeye bağlanıp bağlanmayacağını bilmeye hakkı var. Ki bu sorun İstanbul’un Merter mahallesi için en güncel örnek olarak yaşandı. Merter sakinleri daha önceden bağlı bulundukları Bakırköy ilçesinden ayrılmak istememelerine rağmen Güngören ilçe belediyesine bağlandı.

Düşünün ki yaşadığınız kente yeni, modern bir okul kompleksi inşa edilecek. İyi okulların bölgenin değerini arttırdığını biliyoruz. Bu nedenle fiyatlar henüz yükselmeden o bölgeden ev almak müşteri açısından doğru bir adım gibi görünüyor olabilir. Aynı şekilde satmak için biraz beklemek de akıllıca bir adım olur. Bu, kararlarında müşterilerinizin kendilerini güvende hissetmeleri için sizin yöneteceğiniz bir kazan-kazan sahnesi.

Kentin gelecekteki yapılanmasına ilişkin araştırmalar yapın ki müşterileriniz sonradan pişman olmasın.

4.Mali Durumlar ve Ekonomi

“Ne kadarlık bir yatırım yapmaya gücüm yeter?” – alıcıların tipik sorusudur. Normalde gayrimenkul danışmanları sorunun yanıtını alıcıların kendisine bırakır. Ancak bu, yararlı ipuçlarını bilmemeye bahane değil.

Emlak vergilerinin etkisi, ev bakımı, taşınma masrafı, kamu hizmetleri, aidat, ücretli hizmetler gibi yararlı bilgileri müşterilerinizle mutlaka paylaşın.

Çoğunlukla bankalar, alıcıların her ay ödeyebilecekleri maksimum tutara bakar. Kimse vergiler ve bakım gibi şeyler için nasıl tasarruf etmek gerektiğinden bahsetmez-ki bu aslında bir kişinin alım gücü ile ilgili asıl şeydir. Alıcı adaylarını her ihtimale hazırlamanız ve bazı tasarruf tavsiyelerinde bulunmanız da müşterilerinizin ev seçimleriyle ilgili kendilerini rahat ve güvende hissetmelerini sağlayacaktır.

Veriler ve Duygular Arasında Bağ Kurmak

Yukarıdaki sadece küçük birkaç örnekten bahsettik. Her veri, müşterilerinizin duygularını etkiler. Hizmetinizden ve markanızdan memnun olduklarından emin olmak için, tüm bu veri noktalarını anlaşılır açıklamalara bağlamanız gerekir. Alacağı kararlarda kendilerini güvende hissetmeleri aileleri ve arkadaşları ile paylaşacakları pozitif bir intiba olacaktır. Bakarsınız bazıları hakkınızdaki olumlu yorumları internetten bile paylaşır. Size büyük bir katkı sağlayacak referans müşteri yorumları en etkili pazarlama kampanyalarınızdan daha faydalı olacaktır.

Şimdi harekete geçme zamanı. Müşterileriniz için gerekli verileri sağlayın, verileri doğru okuyun ve gayrimenkul markanızı rakipleriniz arasında ön sıralara taşıyın.

Görsel: Shutterstock

DİĞER HABER
31 Ağustos 2019