"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşteri Gözünde Değerli Olmanın Yolları

Gayrimenkul sektöründe alıcılar her gün, haftada bir ya da ayda bir ev satın almazlar. Bu sektör uzun vadeli işleri içerir. Bu nedenle onlara kendinizi hatırlatmanın yollarını bulmak zorundasınızdır. Bir müşteri sizden bir ev satın aldığında onda öyle bir etki bırakmalısınız ki müşteriniz bu mükemmel deneyimi sayesinde 3 yıl içinde veya 10 yıl içinde ihtiyaç duyduğunda size tekrar geri dönebilsin.

Elbette ki tüm alım satım işlemlerinin eş değer olduğunu söyleyemeyiz, ancak her zaman belirli olan bazı gereksinimler vardır. Bir gayrimenkul profesyoneli olarak süreç içerisinde tüm uzmanlığınız, bilgeliğiniz ve sevecenliğinizle müşterinize rehberlik etmeniz gerekir.

İsterseniz ilk defa bir ev satıyor olun isterseniz çok sayıda ev satmış olun hiç fark etmez. Hangi şekilde olursa olsun ev alım satımı yapmak stresli bir iştir. Ancak bu gayrimenkul sektörünün doğası gereği böyledir ve bazen bu durum pozitif etki oluşturabilir bile.

Sizi Diğerlerinden Ayıran Nedir?

Beklentileriniz, hem profesyonelliğinize hem de kişisel düzeyinize göre değişiklik gösterecektir. Sizi rakiplerinizden ayıran temel özelliklerinize açık bir şekilde tanımlamanız çok önemlidir. Kararlı, merhametli, duyarlı, iyimser, tutkulu, duygusal, özgüvenli, teşvik edici, maceraperest ve daha birçoğu… Bu özelliklerden hangileri sizin kişiliğinizi tanımlıyor?

Benzersiz özellikleriniz sadece sizin kim olduğunuzu anlatmaz, aynı zamanda sizin tüm iş hayatınızı da temsil eder. Bu nedenle kişiliğinize en çok uyan üç tanımlamayı seçin ve bu özellikler ile müşterilerinizi nasıl etkileyebileceğinizi düşünmeye başlayın. Tüm pazarlama kanalları karşısında kullanabileceğiniz farklı durumları teker teker canlandırın. Bunu yapmanız, iş dünyanızda doğru müşterileri etkileyebilmenizde fayda gösterecektir.

Müşterilerinize Karşı Hazırlıklı mısınız?

Hiçbir şeyin olmaması, yerine getirilmemiş olasılıklardan daha sinir bozucudur. Çünkü henüz gerçekleşmeyen bir şey için ümidiniz vardır. Ümidiniz olduğu sürece potansiyel alıcılar karşısında daha az stres yaşarsınız ve işe daha fazla sarılırsınız. Ümidi ve beklentileri olan bir profesyonel, alım satım işinde sürecin başından sonuna kadar bir kararlılık içinde olur. Tıpkı bir resmi baştan sona oluşturmak gibi…

Peki, bu kararlı duruşu sağlayacak olan anahtar kelimelere sahip misiniz? Müşteriye karşı sizi garantiye alacak anahtar konuşma şekline ve takip eden süreç boyunca sonraki adımınızı nasıl atacağınızı belirleyen bir plana sahip misiniz? Bunun için bir takvim veya basit yapıda bir görev listesi kullanabilirsiniz. Bu sizin hangi zaman aralığında ne kadar gelişme gösterdiğinizi görmenizi sağlar. Bu sayede eksiklerinizi görerek geliştirebilir veya başarı çizginizin ilerlediğini görerek daha fazla cesaretlenebilirsiniz.

Yeterince Hevesli ve İstekli misiniz?

Yaptığınız işi ve onu paylaşmayı seviyor musunuz? Müşteriler her zaman işini tutkuyla yaptığını gördükleri kişilere daha fazla güven hissederler. Eğer gayrimenkul sektöründe bir yerlere gelmek için ter döküyorsanız, müşteriler sizin sarf ettiğiniz bu enerjiden besleneceklerdir. Çünkü coşku bulaşıcıdır! Sizin heyecanınız ve isteğiniz mutlaka karşınızdakini de etkiler. Bu nedenle hevesle işinize yoğunlaşın ve enerji dolu bir yaklaşımla müşterilerinize bunu yansıtın.

DİĞER HABER
15 Haziran 2016