"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşteri Hizmetlerini Daha İyi Sunmanız İçin 4 Basit Adım

Gayrimenkul sektörüyle ilgili yapılan araştırmalar neticesinde, sektör içerisinde faaliyet gösteren emlak brokerları, acentaları ve emlak profesyonellerinin tahmini olarak 2022 yılında %11 artacağı öngörülüyor.

Pazar payındaki bu genişlemeyle birlikte, pazarın içerisinde yer alan kaliteli müşteri kitlesine rakiplerimizden daha hızlı ve etkili bir şekilde neler yaparak ulaşabileceğimizle ilgili bir takım faydalı fikirleri sizinle paylaşmak isteriz.

1) Bir bölümde uzmanlaşmak 

Emlak profesyonellerine, doymuş bir pazarda müşteri bulmakta zorluk çekmeyeceğini  söylersek biraz hayalci davranmış oluruz. Hepimiz bu pazarın içerisindeyiz. Zamana karşı bir yarış ve pastadan bir dilim alabilme uğruna çalışmak bizim işimizin bir parçası.

Emlak pazarında yer edinebilmemizin etkili bir yolu nedir sizce?  

Bir konuda uzmanlaşmış olmamız bu sorunun cevabı aslında. Uzmanlık alanımız sayesinde rakiplerimizin bir adım önüne geçme şansını elde ederiz. Mesela son yılların gözdesi eko-sistemli evler hakkında detaylı bilgiler edinebilir, bunları müşterilerinize güven verecek bir biçimde açıklayabilirsiniz.

Müşterilerinize, enerji tasarruflu evlerin  uzun vadede ne kadar gelir sağlayabileceğini, periyodik bakımlarının ne kadar sürede ve hangi maliyette olabileceğiyle ilgili bilgiler verebilirsiniz. Böylelikle müşterilerinize konuya ne kadar hâkim olduğunuzu gösterir ve iyi bir hizmet geliştirme şansını da yakalamış olursunuz.

Tarihi evlerden hoşlanan müşterileriniz için, sağlayacağınız hizmet çerçevesinde, evlerin detaylı tarihi bilgilerini verip, onları satın alma konusunda şevklendirin.

Müşteriler, kendilerini geliştirmiş, uzmanlaşmış olduğu konuya tutkuyla bağlanmış emlak profesyonelleri ile daha rahat antlaşmalar yapıyor.

Faaliyet gösterdiğiniz bölgeye uygun bir alan seçip, o konuda çalışmalar yapan gruplar vasıtasıyla kendinizi geliştirin ve konunuzda  uzmanlaşarak müşterilerinize sağladığınız hizmet kalitesini yükseltin.

2) Teknoloji meraklısı müşteriler 

Şu anki müşterilerinizin ne istediğini bilmek yeterli değildir. Yarın, öbür gün size gelecek olan müşterilerinizin ne isteyebileceğini de tahmin etmeniz gerekmektedir. Mevcut müşterilerinizi analiz ederek, onların sizden daha başka neler isteyebileceklerini düşünmeniz, yeni gelecek müşterilerinizi de bir bakıma tanımanıza yardımcı olacaktır. Böylelikle kendi eksiklerinizi de bularak daha başından sorunu çözmüş olursunuz.

Gelişen teknolojiyle birlikte müşteri eğilimleri daha fazla teknolojiyle alakalı oluşmakta. Bu sebeple teknolojiyi kendi işimizin dışında tutmamamız gerekir. Mesela, listelemiş olduğunuz evlerle ilgili sanal turlar düzenleyebilir, bu turları müşterilerinize bir mail yollayarak haber verebilir, portföyünüzü tanıtabilirsiniz. Müşterileriniz için bu yol daha etkili olur ve zamandan tasarruf kazanmalarını sağlar. Tabii ki emlak portföyünüzdeki her ürün için bunu yapmanız gerekmez. Müşterinizin talep kriterlerine uygun özelliklerdeki favori gayrimenkullerinizi sunmalısınız. 

Teknolojiyi kullanarak, bölgeye ait son güncel bilgileri, gayrimenkul yasalarını, değişen piyasa koşullarını, taleplerine uygun gayrimenkulleri en hızlı biçimde müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.

Teknolojiyle alakalı devamlı yeni fikirler üretmek sizleri müşterilerinizin gözünde daha iyi bir noktaya getirecektir. Yaşasın teknoloji :)

3) İşleri kolaylaştırın

Artık günümüzde kimsenin beklemeye tahammülü yok. Hepimiz zaman nakittir mottosuyla hareket ediyoruz. Haliyle müşterilerimiz de alış/satış/kiralama süreci boyunca en hızlı ve olumlu sonucu beklemekte olup, çıkan problemlere anında müdahale edilmesini ve sonucu bir an önce çözüme nasıl kavuşturmamız gerektiği ile ilgili bilgilendirme ister.

Örneğin; kiracılardan oluşan bir portföye sahipseniz, online ödeme sistemi kurabilir, otomatik ödemeleri anımsatmak adına çevrimiçi ödeme kolaylıkları sağlayabilirsiniz. Ayrıca online soru-cevap müşteri hizmetleri oluşturup müşterilerinizin cep telefonu veya internet ağından faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde müşterilerinize daha hızlı ve net bir şekilde hizmet sağlamış olur, online sisteminiz sayesinde de kendi sisteminizin işe yararlılığını müşteri tepkilerinden ölçme şansını da elde edersiniz.

4) Müşterilerinize kendi yollarını bulmalarında yardımcı olun

Müşterinize sunduğunuz hizmetler çerçevesinde, satış süreciyle ilgili kafalarında oluşan bilgi eksikliğini tamamlayarak, satın alma kararı veren müşterinize rahat bir alan sağlamayı öğrenin.

Mesela, sitenizde veya bloğunuzda potansiyel müşterilerin satın alma sürecindeki beklentileriyle ilgili bir makale sunabilir, röportaj yayınlayabilirsiniz. Ya da satın alma sürecinde yaşanan ekstra mali giderler hakkında bir dergi yazısı paylaşabilir, alım-satım sürecindeki karşılaşılan prosedürlerin tartışıldığı videolar sunabilirsiniz.

Bunun gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Amacımız bu noktada, müşterilerimizi genel piyasa hakkında bilgilendirmek ve onlara sunduğunuz olanakları anlayabilmelerini sağlamaktır.

DİĞER HABER
26 Kasım 2014