"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşteri İlişkilerinizi Geliştirmek İçin Bu Özelliklere Sahip misiniz?

Kimi emlak profesyonelleri diğerlerinden daha başarılıdır. Peki, onları daha başarılı kılan nedir? Kişilikleri mi, sahip oldukları inanılmaz bilgiler mi yoksa uzun yılların deneyimi mi? Bunlar başarıda birer etken olsa da aslında hiçbiri doğru cevap değil. Bir emlak profesyoneli olarak müşterilerinizle ilişkilerinizi geliştirecek ve onlarda güven oluşturacak özelliklere sahipseniz işinizde başarıyı yakalamanız mümkün. Çünkü ev alıcı ve satıcılarının birlikte çalışacakları emlak firmalarını seçerken en dikkat ettikleri şey, güven duyup duyamadıklarıdır. Bunu sağlamak için ise şu birkaç özelliğe sahip olmanız gerekir.

Hevesli Olmak

Öncelikle yaptığınız iş için hevesli misiniz? Müşteriler işinizi tutkuyla yaptığınızı görüyorlar mı? Müşterilere güven verebilmenin en iyi yollarından biri budur. İşinizi yapmaya ne kadar hevesli olduğunuzu onlara yansıtarak güven kazanabilirsiniz. Sonuçta kimse, işini sevmeden isteksizce yapan birinden hizmet almaya yanaşmaz. İnanmadığınız bir işe başkalarını hiç inandıramazsınız.

Meraklı Olmak

Az konuşun, çok soru sorun. Başarılı emlak satış elemanları, soru sorup karşı tarafı dinlemeye meyillidir. Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki en çok satış yapanların yüzde 82’si en meraklı kişilerden oluşuyor. Müşterilerinizin kişiliklerini anlayabilmek için onlara minik testler sunuyorsanız, onların ihtiyaçlarını ortaya çıkarabilmek için kısa röportajlar yapıyorsanız ve görüşmelerinizde çok anlatmak yerine çok soru sorarak onları dinlemeyi tercih ediyorsanız, meraklı bir emlakçısınız demektir ve bu özellik size büyük bir güven duyulmasını sağlar.

Hedef Odaklı Olmak

Emlak işinde başarılı olmak için bir eylem planına ihtiyacınız vardır. Kariyerinizde neyi başarmak istediğinizi ve bu hedefleri gerçekleştirmek için nasıl çalışabileceğinizi düşünmelisiniz. Bunu yapabilmeniz için sizlere daha önce sunduğumuz akıllı hedefleri incelemenizi öneririz. Spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir ve zamana bağlılık öncüllerinden oluşan akıllı hedefler sayesinde ilerlemenizi çok daha kolay takip edebilirsiniz.

İlgili Yazımız: Akıllı Hedefler Oluşturmanın Formülü ve Örnekler

Becerikli Olmak

İşinizi yaparken ne kadar hızlı düşünebiliyorsunuz? Müşterileriniz size bir sorun ile geldiğinde neyin işe yarayıp neyin işe yaramayacağı konusunda bir fikre sahip misiniz? Bunu sağlayabilmek için işinizle ilgili yardımcı teknolojik uygulamaları takip edin, müşterilerinizin endişelerini düzenli olarak kaydedin. Bunu yapmanız, hem onlara gösterdiğiniz değeri anlatır hem de onların zihninde var olan kaygılar üzerine sonradan çözüm üretmenizi sağlar.

Arkadaş Canlısı Olmak

Artık aşırı güven duyulan emlak satış elemanları değişim geçirdi. Eskiden çok ilgili davrandığınızda altında bir art niyet yatabileceği düşünülürdü. Günümüzde ise daha samimi yaklaşan, müşterinin durumunu kendi durumu gibi benimseyen emlak profesyonellerine daha çok güven duyuluyor. Hoş cümleler kuran, güler yüzlü davranan emlak profesyonelleri daha çok tercih ediliyor. Bu nedenle yeni bir müşteri ile görüşme yapmaya başladığınızda ilk aşamada onlara uyum sağlayarak konuşmanız onları etkileyici bir davranış biçimi olacaktır.

Uyarlanabilir Olmak

İletişim stilinizi, müşterilerinizin görmekten memnun olacağı dört farklı temel kişilik stilinden birine uyarlayabilirsiniz. Bu dört kişilik stili şöyledir:

Yönlendirici: Rekabetçi, hızlı tempolu, hedef odaklı ve sonuca yönelik olan kişiliktir. Kendinizi bu kişilik tipine uyarlamak için hazır olun, organize olun ve konuyu başlatan siz olun. Hedeflerinizi bilin ve çeşitli çözümler üretin.

Etkileyici: Kararlarda etkin taraf olma eğilimi gösteren kişiliktir ve genellikle bir konudan diğerine atlar. Kendinizi bu kişilik tipine uyarlamak için karşı tarafın konuşmasına izin verin ama onları farklı konulara odaklamak için yönlendirin. Farklı hikâyeler anlatarak onları etkileyin.

Sıcakkanlı: Dost canlısı ve kararlarının başkalarını nasıl etkilediği hakkında hassas davranan kişiliktir. Kendinizi bu kişilik tipine uyarlamak için onlarla iletişiminizi güçlendirmek adına yavaş ama emin adımlar ile ilerleyin.

Analitik: Detaylara odaklanan ve daha az duygu kullanma eğilimi gösteren kişiliktir. Kendinizi bu kişilik tipine uyarlamak için karar aşamalarında acele etmeyin, karşı tarafa çok sayıda bilgi verin ve düşünmeleri için bol zaman tanıyın.

DİĞER HABER
09 Aralık 2022