"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşteri Kazanmada Uzmanlaşmak İçin En Etkili İçerik Pazarlaması Kuralları

Başarılı bir müşteri kazanma stratejisi oluşturmak istediğinizde, içerik pazarlaması olmazsa olmaz unsurlardan biridir. Bu amaçlar oluşturduğunuz stratejileri etkileyen pek çok unsur vardır, ama içerik pazarlaması potansiyel müşterileri cezbetmek ve onlara yararlı içerikler sağlayarak kendinize çekmek anlamında benzersiz bir yöntemdir.

Şimdi bahsedeceğimiz beş tane ana kuralın, içerik pazarlamasında oyun değiştirici ve müşteri kazandırıcı rol oynadığını olduğunu unutmayın.

Kural 1: Müşterilerin satın alma döngüsünü bilin ve onları kategorilendirin.

Tüketiciler, bir ürün satın alırken veya profesyonel hizmetleri talep ederken her zaman bir satın alma döngüsü yaşarlar. Bu döngü, farklı endüstrilerde veya farklı hizmetler arasında değişiklik gösterebilir. Ancak olayların her zaman için genel bir sıralaması vardır.

Açıkçası, bir ev satın almanın ardındaki süreç, bir cep telefonu satın almaktan çok farklıdır. Emlak pazarlamacıları amacına uygun bir içerik yaratabilmek için müşterilerin bu satın alma döngüsünü iyi bilmelidir. Bu kategoriler, elbette sırlı özellikler değildir, ama örnek olması açısından önemlidir.

- Hayal: Olasılıkların ne olduğunu düşünürler.

- Başlangıç: Satın almaya hazır olurlar.

- Alışveriş: Rüyalarındaki evi bulurlar.

- Görüşme: Bir teklif yaparlar.

- İşlem: Satışı kapatırlar.

- Sahiplik: Evlerini elde ederler.

Kural 2: Satın alma döngüsündeki her kategoriyi ilgi uyandıran içerikler ile eşleştirin.

Satın alma döngüsünü anladıktan sonra, bu döngünün her bir kategorisine uygun içerikler düşünmeniz gerekir. Bu çok önemlidir, çünkü potansiyel müşteriler, en çok cevap verdikleri içeriğe dayalı olarak satın alma döngüsündeki yerlerini size gösterebilirler. Bu durumda emlak pazarlamacısı, her bir müşteriye daha uygun içerikler üretme konusunda deneyim kazanır ve bu sayede müşterileri kendine bağlama fırsatı yakalar.

Kural 3: Her kategori için otomatik kampanyalar oluşturun.

Potansiyel müşterilerin satın alma döngüsünde nereye yerleştiklerini de belirleyebildiğinize göre, markanızla ilgili yaşadıkları deneyimlere daha fazla değer katan içerikler ile onlara yanıt verin. Örneğin müşteri kazanma amaçlı sizin için otomatik kampanyalar üreten Marketo gibi uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Satın alma döngüsünün her aşamasında bir dizi değerli içerik oluşturun ve otomatik kampanyaları kullanarak içeriği uygun potansiyel müşterilere sunun.

Kural 4: Potansiyel müşterileri her aşamada aktarın.

Doğru yoldaki ilerleyişinizi artık bir sonraki aşamaya geçirebilirsiniz. Artık müşterilerin ne tür içeriklerden faydalandığını ve seçim yaptığını biliyorsunuz. Dolayısıyla müşterilere yönelik hazırladığınız içerikleri, periyodik olarak ileriye yönelik belirleyebilirsiniz. Bir önceki adımda hazırlamış olduğunuz kampanyalara cevap veren müşterileri bir sonraki satın alma döngüsüne taşıyarak en alakalı içerikleri onlara sunmaya devam edin.

Kural 5: Tüm içeriğinizi tek strateji üzerinden yönetin.

Sosyal medyadan e-posta pazarlamasına kadar kitlelere içerik dağıtmanın pek çok yolu var. Tekerleklerinize patinaj yaptırmaktan vazgeçin. İçeriklerinizi dağıtabileceğiniz her pazarlama aracında stratejinize sadık kalın.

Günümüzde içerik pazarlaması, aykırı olmayı gerektiren yöntemlerden biridir. Ancak bununla birlikte daha iyi sonuçlar elde etmek için bazen kuralları izlemek önemlidir.

DİĞER HABER
21 Aralık 2016