"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşteri Sunumunu En İyi Hale Getirecek 5 Yol

Dünya’da geniş bir izleyici kitlesine sahip olan House Hunters, geçtiğimiz günlerde Emlak Avcıları adıyla ülkemizde de yayınlanmaya başladı. Uyarlama olacak şekilde tamamen yerli emlakçılar ile alıcıları buluşturan program, sıkça yapılan hataları ölçme konusunda kimi zaman büyük bir rehber niteliği taşıyor.

Nitekim alım – satım işlemlerinde ve ev tanıtımları sırasında ufak gözüken bir hata, müşterinin satın alma veya kiralama işleminden vazgeçmesine yol açabilir. Bu durumu önleyecek ve müşteri adına gerçekleşen sunumu en iyi hale getirecek 5 yol şu şekilde:

  1. Çalışmayan noktaları gizlemeyin

Müşteriyi gezdirdiğiniz ev içerisinde çalışmayan herhangi bir nokta bulunuyorsa bunu gizlemekten kaçının. Eğer karşı taraf bu durumun farkına varırsa daha fazla şey saklıyor olabileceğinizi düşünebilir. Haliyle müşteri gözündeki imajınız bir anda zedelenebilir.

Karşı tarafa açık olmaktan kaçınmayın. Dürüst olmak ve doğruları söylemek çoğu zaman yararınıza olacaktır.

  1. Erişilebilirliğe önem verin

Konum ve ulaşım gibi hususları göz ardı etmeyin. Erişilebilirlik her zaman için müşteri gözünde değerlidir. Bu nedenle ev tanıtımı tarihini dikkatlice belirleyin ve erişilebilirlik faktörüne göre hareket etmeye çalışın. Ayrıca evdeki farklı noktaların da rahatça gezilebildiğine dikkat etmenizde fayda var.

  1. Ampulleri kontrol edin

Evi kontrole gelen kişi sizin fark etmediğiniz pek çok noktayı göz önünde bulundurabilir. Bu noktalardan olan ampuller ise çoğu zaman unutuluyor. Kendinizi karşı tarafın yerine koyun ve şunu düşünün: Karanlık ev ister miyim; cevabı elbette hayır.  Bundan dolayı evin her bir noktasındaki ampullerin çalışır vaziyette olduğundan emin olun. Mutfak, salon ya da oturma odası gibi noktaların yanı sıra varsa çatı katına kadar her bir karenin aydınlatılmış olduğundan emin olun.

  1. Septik sistemleri not edin

Gezilecek olan evde septik sistem var ise konumunu ve çalışır vaziyette olup olmadığını kontrol edin. Bu işlemlerin ardındansa not almayı unutmayın. Evi gezen pek çok kişi septik sistemlerin durumunu ve nerede olduklarını merak edebilir. Soruları yanıtsız bırakmamak ve daha etkili bir tavır takınmak için ev hakkındaki detayları bildiğinizden emin olun.

Aslına bakılırsa not etme yöntemini daha pek çok farklı noktada da kullanabilirsiniz. İlla ki bir kağıt defter kullanmanıza gerek yok. Akıllı telefonunuza ya da tabletinize de rahat bir biçimde not kaydedebilirsiniz. Bu sayede nereye giderseniz gidin notlarınızı yanınızda taşıyabilmeniz de kolaylaşabilir.

  1. Kontrol edilecekleri temiz tutun

Eve gelen denetleyici, ampul ya da septik sistemler gibi noktaların yanı sıra daha birçok hususun göz ardı edilip edilmediğini kontrol etmek isteyecektir. Örneğin çamaşır makineleri; denetleyici, evdeki çamaşır makinesinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek istediğinde eğer makinede çamaşır bulunuyorsa bu durum işinizi zorlaştıracaktır. Bu nedenle makinenin temiz ve çalışır durumda olup olmadığına dikkat edin. Ayrıca fırın ve ocak gibi hususlarda da temizliğe önem vermeniz bir hayli önemli.

DİĞER HABER
05 Ekim 2017