"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşteriler Ev Gösteriminin Değerini Anlamamakta Neden Israr Ediyor?

Emlak profesyonelleri her seferinde müşterilerin ev gösterimi hakkında nasıl hissettiğine bir göz atarlar. Bildiğiniz gibi bu göz atma işi en çok sosyal medya hesapları üzerinden olur. Biz de zaman zaman bunu yapıyoruz.

Birkaç gün önce, eski bir müşterimizin Facebook’taki özet akışına göz atarken bir şey fark ettik. Öncelikle müşterimizin ona aktardığımız bilgilerin önemini açıkça anladığını söyleyebiliriz. Ancak arkadaşlarının aynı durumda olduğunu söyleyemiyoruz.

Bu geçmişteki müşterimiz, bizimle irtibata geçtiğinde evini satmak istiyordu. Çoğu satıcı gibi o da alıcılara ev gösterimi yapmak için evinin temizliği ve bakımı bittiğinde, evinin ne kadar harika göründüğünü düşünerek hayran kaldı. Bir an için evini satmaya tereddüt ettiğini bile söyleyebiliriz.

İşte bu müşterimiz kendi Facebook hesabında bu durumu paylaşmış ve altına çok sayıda yorum yapılmış. Bu çok sayıdaki tartışma içeren yorumları okuduğumuzda en çok dikkat çeken iki noktanın şunlar olduğunu gördük:

  • Ev gösterimi, tamamen firmanın yararına olan bir şeydir.
  • İyi bir emlak firması, alelade bir evi de satabilir.

Tüm bu yorumlara cevap vermemek için parmaklarımızı klavyeden zor da olsa çektik. Ancak bu yorumlar bize bir kez daha gösterdi ki emlak firmaları ve profesyonelleri, müşterileri eğitmek için çok daha fazla çalışmalılar. Ne yaptığımız, ne yapmadığımız ve neden yaptığımızı onlara daha iyi anlatmak zorundayız.

Günümüzde ister istemez tüketicilerin daha iyi eğitilmiş ve bilgili olduğunu düşünebiliriz. Çünkü internet ve sanal verilerin mevcudiyeti, herkesin erişebileceği şekilde gelişmeye devam ediyor. Ancak yine de sorunumuz devam ediyor. O zaman bir şeyler yapmalıyız.

Temel Noktalara Geri Dönelim

İlk olarak ev gösteriminin ne olduğunu tanımlayalım. Bizim dünyamızda ev gösterimi, evi pazara sunmaya hazır hale getirmektir. Bu, emlak firmasının veya satıcının illa ki profesyonel birine danışması anlamına gelmez. Çünkü ev gösterimini dikkat çekici hale getirecek profesyonel kişiler, genel olarak oturma odasındaki bir oyun masası ve dörtlü katlanır koltuk sayesinde bu işi çözdüğünü düşünür. Oysa bir emlak satıcısı, aşağıdakileri yapmalıdır:

  • Potansiyel alıcıların evdeki alanın genişliğini görebilmesi için büyük mobilyaları çıkarın.
  • Tüm dağınıklığı toparlayın.
  • Tüm dolapları ve çekmeceleri düzenleyin.
  • Boya badanada nötr renkler kullanın.
  • Halıları yıkattırın veya değiştirin.
  • Pencereleri yıkayın.
  • Bahçe peyzajını düzenleyin.

Tüm bunlar size basit işler gibi geliyor, değil mi? Yapmaya başlayınca ne kadar uğraştırıcı olduğunu anlayabilirsiniz. Ama işinizi şansa bırakamazsınız.

Tümüyle Emin Olmak

Bir kere ev gösterimi aşamasının tamamen emlak firmasının işine yaradığına dair yapılan Facebook yorumu yanlıştır. Alıcılar, bir evi değil bir yaşam tarzını almak için ev bakarlar. Ev gösterimi, alıcıların bu yaşam biçimini görmelerine yardımcı olur.

Bu ek masraf gerektiren durumu satıcılara anlatmak biraz zor olabilir, çünkü onlar genellikle bunlara boş masraf olarak bakmaktalar. Ancak piyasa koşullarından bağımsız olarak bir ev en iyi şekilde gösterilmelidir ve daha az masraf yapma düşüncesi potansiyel olarak sürece zarar verir. Düzgün bir şekilde yapıldığında ev gösterimi bunu başarır.

Ayrıca ev gösterimi, alıcılara odaları mobilyalar ile nasıl döşeyebilecekleri konusunda fikir verir. Bir ev boş olduğunda çok küçük ve garip görünebilir. Bir emlak satış uzmanının işi, en yüksek fiyat ile en iyi şartları ve koşulları satıcı için alabilmektir.

Nasıl hastalar bir Youtube videosunu izledikleri için doktorlarına ameliyatı nasıl yapacaklarını söylemedikleri gibi, müşteriler de emlak danışmanlarının verdikleri profesyonel tavsiyelere güvenmeliler.

DİĞER HABER
12 Haziran 2020