"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşterileri Hipnotize Edecek Emlak Haber Başlığı Nasıl Olmalı?

Gayrimenkul uzmanları popüler insanlardır. Nerede olursanız olun veya kiminle konuşuyor olursanız olun, konu her zaman konut konusuna geri döner. Potansiyel müşterilerin sizinle konuşmak ve tavsiyelerinizi almak için sabırsızlandıkları başka bir satış işi söyleyin. Olumlu müşteri mesajlarına yanıt verme ve iletme yeteneğiniz, başarınız için çok önemli olabilir.

İletişimdeki en belirgin değişikliklerden biri, mesajlaşmanın çok daha kısa hale gelmesidir. İletişim teorisyenlerinin söylediği bu sözü biliyor musunuz?: "Araç mesajdır" 

Bu söz gerçekleşti. Sadece birkaç karakterlik bir tweet'te paylaşılan haberlerle, başlık kraldır. Müşteriler, yalnızca kışkırtıcı haber başlıklarını okuyarak ve tam hikayeyi almak için tıklamadan yola çıkarak pazar hakkında varsayımlar oluşturuyor. Gayrimenkul profesyonelleri olarak bir bakış açısı ve denge duygusu sunmak sizin için hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Müşterilerinizin yaklaşık %10'u hala günlük gazetelerini okuyor. Ancak daha taşınabilir ve giderek daha uygun fiyatlı mobil cihazlar piyasaya çıktıkça, müşterilerin üçte biri artık her gün çevrimiçi haberlere erişiyor. Giderek artan sayıda insan haberlerini hareket halindeyken elde ettikçe, müşterilerin manşetlere ve derinlemesine içgörülere karşı artan bir güven duyacağına inanıyoruz. Bir kez daha, okuyucular emlak piyasasıyla ilgili sonuçlarını bir hikayenin kısa bir bakışı olabilecek şeylere dayandıracaklar. Kışkırtıcı veya yanıltıcı manşetlerin piyasayı olumsuz etkileme potansiyeli hiçbir zaman bugünkü kadar büyük olmamıştı.

Habercilikte nispeten yeni bir başka trend de, çevrimiçi okuyucuların medyadaki çeşitli hikayeler hakkında yorum yapmasına olanak tanıyan blog formatıdır. Bu eğilim, iletişim söz konusu olduğunda iki ucu keskin bir kılıç gibidir. Değerli içerik üreten bloglar okuyuculara bir ses sunarken, bilgisiz kişilerin konuyla ilgili olmayan ve hatta doğru olmayan yorumlarla bir konuyu gölgeleyebileceği durumlar da yaratabilir. İyi haber şu ki, bu bloglar sizin için de bir fırsat sunuyor.

Dolayısıyla, haber raporlama uygulamalarının insanların emlak piyasasını algılama biçimini değiştirdiğini kabul edersek, bir sonraki soru şu olmalıdır: Gayrimenkul profesyonelleri olarak bu büyüyen trende karşı ne yapabiliriz?

İşte herhangi bir Emlakçının perspektif sunmak için kullanabileceği birkaç öneri:

1. Gayrimenkul haberlerine kendi pozitif odağınızı koyun. En çok paylaşmak istediğiniz bilgilerin “parçasını” aramadan haber başlıklarını e-postayla göndermeyin veya yeniden tweet atmayın. Konu müşteri algısı olduğunda, atılan manşeti kabul etmek kraldır. Bir haberdeki olumlu haberleri bulun ve medyanın mevcut manşetini kopyalamak yerine bunu uzmanlığınız olarak kullanın. Örneğin, “Geçen yıla göre satışlar yüzde 3 düştü” başlığını kullanarak bir sosyal medya duyurusu göndermek yerine, aynı duyuruyu “Satışlar art arda 4. ayda tırmanmaya devam ediyor” gibi yeni bir başlıkla gönderebilirsiniz veya “Fiyatlar rekor seviyelerde sabit kalıyor”. Aynı hikaye, farklı odak. Ve okuyucunun paket servisi tamamen farklı olacak, çünkü bağlantınızdaki başlığı değiştirmek için zaman ayırdınız.

2. Dengeli bir bakış açısıyla içeri girin. Tek taraflı veya sınırlı bir bakış açısıyla olumsuz algı oluşturan bir çevrimiçi haber gördüğünüzde yorum bölümüne katkıda bulunun. Saygılı bir şekilde, daha olumlu bir bakış açısı oluşturmaya yardımcı olabilecek ek bilgiler sunun. Örneğin, hikaye yeni ipotek düzenlemelerinin başlamasından sonraki dönemleri karşılaştırıyorsa, ancak değişiklikten bu yana satışlar istikrarlı bir şekilde artıyorsa, insanlar bunu duymayı hak ediyor demektir.

3. Olumlu anekdotlarla kendi hikayenizi anlatın. Hem okuyucular hem de medya, hikayenize güvenilirlik katan ve daha kişisel bir bağlantı kurmanıza yardımcı olan alıcı ve satıcı başarılarının "gerçek dünya" örneklerini duymaya bayılır. Unutmayın, müşteri adlarını yazılı izin olmadan kullanamazsınız, bu nedenle genellikle onları "yakın zamanda birlikte çalıştığım yeni evli bir Bodrum çifti şimdi bir ev almaya karar verdikleri için/çok mutlu oldukları için..." gibi genel terimlerle tanımlamak en iyisidir.

Sosyal medya kanallarında veya çevrimiçi haber sitelerinde yazmadan veya paylaşımda bulunmadan önce düşünmenin, kişisel konuşmalardan bile daha önemli olduğunu unutmayın, çünkü haberler İnternet üzerinden hızla yayılır ve geri alınamaz. Emlak işinizdeki gerçeklerinizi bilin ve sesinizin duyulmasını sağlayın. Doğru kaynağından bilgiler yayınlamak insanlar için daha dengeli bir bakış açısıyla sonuçlanabilir ve bireysel işiniz için potansiyel müşterilere dönüşebilir.

DİĞER HABER
27 Mart 2023