"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşterilerin İlgisini Çekmek İçin En Akıllı ve En Modern Yöntemler

Müşteri bulmak, emlak danışmanları için işin en zorlu aşamasıdır. Ancak müşteriyi bulmanın onu kazanmak anlamına gelmediği ve kazanma aşamasının daha da zorlu olduğu düşünüldüğünde, zorluk derecesinin giderek arttığı bir gerçektir. Bir alıcı veya satıcının sizin müşteriniz olduğunu söyleyebilmeniz için karşınızdaki kişinin sizinle bir alım veya satın süreci başlatmış olması gerekir.

Bu durumda işin esas önemli kısmı gizli rakiplerinizdir. Alıcı veya satıcıların başka danışmanlarla da iletişim halinde olduğunu ve karşınızda rakiplerinizin bulunduğunu unutmamalısınız. Peki, böylesine zorlu bir durumda kendinizi nasıl bir adım öne taşıyacaksınız?

Gelişen teknoloji çağında bunu başarmanın bazı akıllı ve modern yöntemleri vardır. Şimdi bunların neler olduğunu birlikte sıralayalım.

İnsan iletişiminde temel nokta beklentileri çabuk kavramak ve alışılmışın dışında samimi yaklaşımlar sergilemektir.

Müşterilerin İhtiyaçlarını Anlamak İçin Özelleştirilmiş İletişim

Rekabet içerisinde kendinizi farklılaştırmanız ve kurduğunuz iletişim ile sıyrılmanız elbette önemlidir. Ancak bundan daha önemli bir şey vardır ki o da müşterilerinizin özel ihtiyaçlarını fark etmeniz ve listelemenizdir. Onlar hakkında edineceğiniz en küçük bilgi bile onların düşünce tarzları hakkında size fikir verebilir.

Örneğin, müşterinizin şivesinden, giyiminden veya simasından nereli olduğuna dair bir fikir sahibi olabilir ve iletişimi buradan yönlendirebilirsiniz. Tabi bunun için belli başlı şehirler ve bölgeler ile alakalı kültürel bilgiye sahip olmanız çok önemlidir. Özellikle hemşeriliğe ve köken konusuna büyük önem veren Anadolu insanıyla bu noktadan bir iletişim başlatmak, elde edilmesi çok zor olan güveninin kolayca kurulmasını sağlar.

Buna ek olarak sosyal ağların içinde bulunduğu online kaynaklar, bu anlamda size müşterileriniz hakkında en mükemmel bilgileri verebilir. Örneğin çocukları ile birlikte resim paylaşan birinin çocuklu bir aile olduğunu anlayarak onun ihtiyaçlarına yönelik hizmetler sunabilirsiniz.

Son olarak emlakbroker.com ekibi olarak rakiplerinizin göz ardı ettiği bu noktaların ısrarla altını çiziyoruz. Üst düzey bir eğitim almış olabilir ve genellikle yurtdışındaki sistemleri burada sorunsuz uygulayabilirsiniz. Ancak rakiplerinizin göz ardı ettiği bu önemli noktaları uygulamanız, piyasada sıyrılmanızı sağlayacaktır.

Web Ortamında Müşterilere Hızlı Dönüş Yapabilmek

Günümüzde alıcıların yüzde doksanı, hangi gayrimenkul firması ile çalışacağı konusunda internet üzerinden araştırma yapıyor. Bu anlamda gayrimenkul firmalarının web ortamında sunduğu bilgiler, müşteri kazanmaları konusunda büyük önem taşıyor. Arama motorları sonuçlarında rakiplerinizden daha ön sıralarda çıkmanız da bu anlamda büyük fayda sağlıyor.

Ev alıcılarına e-posta, telefon, mesaj, sosyal medya yorumları ve blog yorumları üzerinden ne kadar çabuk dönüş yaptığınız da bu konunun kapsamındadır. Bu sayede onlarla ilgilendiğinizi gösterebilir ve ne kadar önem verdiğinizi hissettirebilirsiniz.

İlk İletişim Kurma Aşamasında Müşteri Taleplerini Öne Çıkarmak

Müşteriniz size geldiğinde onu gerçekten can kulağıyla dinleyin. İnsanlar alım yaparken ya da satım yaparken sizin kadar profesyonel olmadıkları için size gelirler. Size düşen ise onların cümleleri arasında gerçek taleplerini keşfetmek ve hayalini kuracakları alım veya satım isteklerini onlara sunmaktır. Bunu yapabilmenin tek yolu da elde bulunan verilerin arttırılabilmesi ile mümkündür. Bir danışman olarak müşterinin ağzından çıkan Leb sesinden müşterinizin Leblebi demek istediğini, daha da ötesi Çorum’u kast ettiğini çıkarsamalısınız.

İçerik Olmadan Hiçbir Şey Olmaz

Web sitesi olmayan bir firma, günümüzde eli kolu olmayan bir insan gibidir. Bu nedenle artık bütün emlak firmalarının birer sitesi bulunuyor. Tabi bir site kurmak demek müşterilerin sizi ve firmanızı tam anlamıyla tanıyacakları ve güvenecekleri anlamına gelmez. Birkaç adım öne geçmenin yolu, emrivaki cümleler ile biten klişe cümleler yerine, fayda sağlayan dolu içerikler ile sitenize ve işinize kalite katmaktır. 

Bu konuda yetersiz olduğunuzu düşünüyorsanız emlakbroker.com yetkilileri ile iletişime geçip destek alabilirsiniz.

DİĞER HABER
11 Ekim 2016