"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein

Müşterilerinizin E-posta Aboneliğinizden Çıkmalarının En Büyük Nedenleri

Bazen amacını taşımayan promosyon kampanyaları, istenmeyen etkinlik ve bir çok indirim e-postaları gelen kutumuzu temizlememize neden olabilir. Bu zamana karşı yarışan danışmanlar için can sıkıcı bir durum! Yeni veriler, müşterilerin mail listelerinden çıkmalarının belirli nedenlerini inceliyor.

Geçenlerde iş e-postamızı %20 indirim kuponu almak için adı açıklanmayacak bir hosting firmasına kaydettik. Kuponu alırken, bu şirketten haftada yaklaşık 10 e-posta aldığımızı gördük. İyi niyet sömürüsü şirket bize bir hafta sonra bu e-posta listesinden çıkmaktan başka seçenek bırakmadı. Mail servis sağlayıcımız bu tür spam mailleri önlemeye yönelik e-posta ayarlarını en aza indirme seçeneği sunsa da, istenmeyen mail bombardımanı aboneliğimizi tamamen iptal ettirecek kadar büyüktü.

Bu durum, sayısız diğer mail listelerinde tekrar tekrar oldu. Spam maillerden yakınan tek firmanın biz olmadığını da biliyoruz. Online dünyada yaşayanlara göre bu o kadar yaygın bir olay ki, eMarketer insanların e-posta listelerinden ayrılma eğiliminin en önemli nedenlerini araştıran bir anket düzenledi.

İlgili: E-posta Pazarlaması

Anketi sonuçlarında başlıca nedenler 13 kategoriye ayrıldı. Ankete katılanların vermiş olduğu cevaplar biz danışmanlar için önem arz ediyor.

Ankete katılanların;

  • %21'i e-postaların kendileriyle ilgili olmadığını bildirdi; %19'u belirli bir şirketten çok fazla e-posta aldı; %19'u e-postaların her zaman bir şeyler satmaya çalıştığından şikayet etti; %17'si e-postaların içeriğinin sıkıcı, tekrarlayıcı ve ilgi çekici olmadığını belirtti.
  • %16'sı e-postaları okumak için zamanları olmadığı için abonelikten ayrıldı; %13'ü basılı medyada gördüklerini, e-postada (doğrudan posta, basılı dergiler, gazeteler vb. aracılığıyla) aynı reklamları ve promosyonları gördüğünü belirtti.
  • Ayrıca, %11'i bazı e-postaların şirketin ihtiyaçlarına çok fazla odaklanabileceğini ve müşterinin ihtiyaçlarına yeterince odaklanmayabileceğini belirtti; %10'u belirli e-postaların kendilerinin değil, başkalarının ihtiyaçlarına yönelik olduğunu düşündü. Diğer %10'luk bir kısım ise, bazı e-postaların çok dağınık ve özensiz olduğunu belirterek, tasarım içeriğinden hoşlanmadı.
  • %10'luk bir katılımcı, satın alma kararları vermek ve gerekli tüm bilgileri sağlamak için e-postaya güvenmedi.
  • %7,0'ı, e-postaların akıllı telefonlarında iyi görünmediğini söylediği için belirli e-posta listelerinin aboneliğinden çıktı.

En son çıkan anket sonucu, emlak ofisi ve danışmanların akıllarının bir köşesinde tutmaları için oldukça önemli bir bilgi.

Yalnızca kendi kişisel tercihlerinize değil, müşterilerin ihtiyaçlarına da uyduğunuzdan emin olmak için e-posta pazarlama stratejinizi değerlendirin. Veriler yalan söylemez.

DİĞER HABER
30 Eylül 2021