"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşterilerinizin Kafasının İçine Girin: Gayrimenkul İçin 3 Psikolojik Ders

Gayrimenkulün pratik psikolojisi, her zaman müşterinizin mülkünü değil, kurdukları hayali sattığınızı anlamakta yatıyor. Gayrimenkul, diğerleri gibi bir ürün değildir ve onu bir ürün haline getirmeye çalışmak klasik bir emlakçı hatasıdır. Gayrimenkulün insanları nasıl birbirine bağladığının bilincinde olmak, birini sizin aracılığınızla bir ev satın almaya veya listelemeye neyin motive edeceğini anlamak için çok önemlidir.

Müşterilerin gayrimenkul arama şekli artık dijital hale geldi ve son zamanlarda büyük ölçüde mobil aramalarda artış gösterdi. Gayrimenkul teknolojisi her zamankinden daha fazla öne çıkıyor ve dünyanın her yerindeki şirketler ev satın alma sürecini "hacklemeye" çalışıyor. Kendinizi teknolojiyle farklı kılmak için yüzlerce ve binlerce dolar harcayabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmanın 2022 yılında gayrimenkul işinizi büyüteceğini inkar etmek imkansız, ancak bu işin sonunda gayrimenkulün satışla, satışın da insanlarla ilgili olduğunu asla unutmayın.

Kendinizi profesyonel bir emlakçı olarak konumlandırmak için kullanabileceğiniz birkaç temel psikoloji derslerini emlakçılar için derledik:

1. Benzerlik. İnsanlar benzerlikle ve benzer şeyleri yapan kişilerle motive olurlar. Fakat bu Facebook sayfanızın kaç "beğeni" aldığı anlamına gelmez. Benzerlik, kalabalık bir odada uzun boylu insanların uzun boylu insanlarla konuşacağı ve kalabalık bir emlak piyasasında teknoloji meraklısı genç alıcıların genç teknoloji meraklısı emlakçılarla çalışacağı fikridir. Kendiniz ve markanız hakkında değiştiremeyeceğiniz pek çok şey var, ancak yüzeyde hedef kitlenizle iyi ilişki kurduğunuzdan emin olmak size daha fazla potansiyel müşteri kazandıracaktır. Bir öneri, müşterilerinizle uzmanlık bölge markalı bir mobil varlığınızın olduğundan emin olmaktır. Kimin akıllı telefonu yok ki?

2. Güven. İnsanları zor kazanılan paralarını her şeyden daha fazla harcamaya motive eden bir şey var, o da güven. Müşterileriniz sizden hafta sonu köpeklerine bakmanızı istemiyor; hayallerindeki evi bulacağınıza güveniyorlar. Yorumlarda beş yıldızlı bir emlak danışmanı olmak güven kazanmanıza yardımcı olacaktır. Geçmişteki müşterilerinizden bu güvenilir referans ağlarından birinde referans istemeniz, günümüzün teknoloji meraklısı pazarında en iyi adımı attığınızdan emin olmanızı sağlayacaktır.

3. Kayıptan kaçınma. Bu, var olan en test edilmiş ve gerçek psikolojik fenomenlerden biridir. Yapılan çalışmalar sonucunda, insanlar para kazanma şansı yerine para kaybetmeme güvenini seçtiler. Kayıptan kaçınma, satış açısından her şeyden daha büyük bir motivasyon aracıdır. Bütün gün bir müşterinize ne sunmanız gerektiğine dair reklam vermek yerine, pazarlamanızı, sizinle iletişim kurmayan müşterilerin bir şeyleri kaçırdıklarını hissedecek şekilde konumlandırabilirsiniz. Kayıptan kaçınmanın en etkili yanı, rasyonel bir kararı duygusal bir karara dönüştürme gücüne sahip olmasıdır. Pazarlamanızda kayıptan kaçınmayı kullanmanızın zorunlu olduğunu söylemiyoruz - fakat yapmazsanız, kendinizi diğerlerinden ayırmayacaksınız.

DİĞER HABER
02 Ağustos 2023