"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşterinizi Tanıyın: Kişiselleştirilmiş Pazarlama Deneyimleri Sağlayın

Emlak danışmanları, çevrimiçi ve çevrimdışı dağınıklığı ve bilgi kirliliğini azaltmak için potansiyel müşteriler ve mevcut müşteriler için iletişimi nasıl kişiselleştireceklerini bilmeliler. Bir danışman olarak, insanlara doğru mesajları ve özelleştirilmiş teklifleri sunarak, etkileşimi teşvik eden benzersiz bir deneyim sağlıyorsunuz. Fakat atladığınız ve sadece okumakla yetindiğiniz bir bilgiyi işleyebilirseniz rekabette açık ara önde olursunuz.

İşte o bilgi; Tüketicilerin %44'ü pazarlama iletişimlerini daha iyi kişiselleştiren markalara geçmeye istekli.

Veri zekasına dayalı özelleştirilmiş mesajlaşma, sadakati artırabilir, dönüşüm oranlarını artırabilir ve olumlu bir pazarlama yatırım getirisi sağlayabilir. Bunlar arasında, en başarılı ofis içi özel yazılım programlar, şirketin web sitesi, mobil uygulaması, dijital reklamları ve hatta çağrı merkezi dahil olmak üzere birden fazla kanalda çok kanallı optimizasyon dikkate alınması gerekir.

Nereden Başlamalı

İlk adım her zaman müşteriyi tanımaktır. Müşterileriniz için anketler yapın, ofis çalışanlarından geri bildirim toplayın, odak grupları düzenleyin, esnaflarla görüşmeler yapın ve sosyal medya aracılığıyla alınan müşteri yorumlarını inceleyin. Dijital araçlarınız veya hizmetinizle ilgili hangi özelliklerin ve faydaların müşteride yankı uyandırdığını anlamak, onlara mesajı nasıl kişiselleştireceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin, genç nüfus, uygulama aracılığıyla self servis seçeneklerinizle daha fazla ilgilenirken, bir aile taşınma ve tadilat seçeneklerinizle daha fazla ilgilenebilir. Segmentleri ve psikografiklerini belirledikten sonra, dikkat çekici mesajlarla onları hedeflemek için gereken verileri toplamaya başlayabilirsiniz.

Veri, analitik ve yapay zeka (AI), kişiselleştirilmiş mesajlaşmanızı geliştirmek için gerekli araçlardır. Göz önünde bulundurmanız gereken veri türleri şunları içerir:

  • Demografik Veriler: Hane büyüklüğü, gelir, cinsiyet, yeni ev sahibi, aile özellikleri ve daha fazlası. 
  • Davranışsal Veriler: Ürün ve hizmetlerinizle nasıl etkileşim kurdular?  En son ne zaman satın aldılar? E-posta iletişiminize veya web site üyeliğinize katıldılar mı?
  • Açık Veriler: Anketler veya sadakat programı kayıtları aracılığıyla sizinle neler paylaştılar?

Verileri Çalıştırmak

Yapay zeka ve makine öğrenimi, verilerinizin birden çok kaynağa ve etkileşime dayalı olarak büyümesine ve iyileşmesine izin verdiği için kişiselleştirme için altın standarttır. Emlak ofisiniz için özel yazdırdığınız Yapay Zeka tabanlı programlar, gerçek zamanlı pazarlama mesajlarını yönlendirmek için kalıplar ve tahminler oluşturabilir.

Bu karmaşık araçlara ek olarak, kural tabanlı kişiselleştirme, inşa edilmesi gereken temel bir unsurdur. Veritabanı kişilerinize segmentler atayarak, daha sonra her segment için geçerli olan kurallar oluşturursunuz. Örneğin, bir müşteri web sitenizi geçen hafta ziyaret ettiyse, hane geliri yüksekse ve hanede beş kişi varsa, onlara aile planınız için indirimli oranlı özel bir teklif gönderebilirsiniz. Ardından, web sitenizi bir sonraki ziyaretlerinde onlara bu teklifi hatırlatabilirsiniz. Hedeflemenizde ne kadar ayrıntılı olursanız, o kadar fazla kural oluşturmanız gerekir.

Test Et ve Öğren

Denemeden neyin işe yaradığını bilemezsiniz. Sonuçlara dayalı olarak yaklaşımınızı sürekli olarak test edin ve iyileştirin. Harekete geçirici mesajlar, doğrudan posta biçimleri, konu satırları, iletişim sıklığı ve daha fazlası için A/B testi yapın. İzlenecek en yaygın metrikler arasında artış kontrolü, dönüşüm oranları, katılım, yaşam boyu değer ve pazarlama yatırım getirisi yer alır.

Dijital ücretli medyada, Facebook, Instagram veya LinkedIn gibi farklı platformlarda hangi içerik ve reklam biçimlerinin daha iyi performans gösterdiğini test edebilirsiniz. Ancak, test planınızı tanımlarken, aynı anda yalnızca bir değişkeni değiştirdiğinizden emin olun. Örneğin, hangi sosyal medya sitesinin daha iyi performans gösterdiğini belirlemeye çalışıyorsanız mesajlaşma, zamanlama ve harekete geçirici mesaj aynı kalmalıdır. Videonun statik bir reklamdan daha iyi performans gösterip göstermediğini öğrenmek istiyorsanız, her iki seçeneği de aynı anda her platformda test etmelisiniz.

Müşteri Beklentilerini Aşın

Bir araştırmaya göre müşterilerin %90'ı kişiselleştirilmiş deneyimleri tercih ediyor. Satın alma deneyimlerini mümkün olduğunca basit ve kendilerine özgü hale getirmek için verileri pazarlamayla paylaşmaya isteklidirler. Kişiselleştirilmiş deneyim sayesinde; doğru zamanda, doğru yerde, doğru mesajla alakalı olarak, müşteriyi memnun edecek ve rekabet avantajı elde edeceksiniz.

DİĞER HABER
30 Mart 2022