"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşterinizin Gözünde Değerli Olan Özellikler

Gayrimenkul piyasası öyle bir piyasa ki, ilişkiler sürekli yeni bilgiler, varsayımlar ve bazen de kötü haberler yüzünden değişiklik gösteriyor. Böyle bir piyasada nasıl kalıcı değerler yaratabilirsiniz?

Değer yaratmak ve bu değer üzerinden pazarlama yapmak durmaksızın devam eden bir savaş aslında. Sürekli insanlarla iletişimde bulunan bir meslekte herkesin ihtiyaçlarını karşılayan bir değer sistemi oturtmak neredeyse imkânsız.

Ama yine de, bu değer sisteminin yükselmesi gereken ve neredeyse herkesin hem fikir olduğu bazı bileşenler var. Şimdi bu bileşenleri inceleyeceğiz. 

Bilgi

Neredeyse herkes için dürüst bilgi çok değerlidir. Müşteriler aptal değildir, bu yüzden de uydurma bilgileri genellikle saptayabilirler. Ne yazık ki gayrimenkul danışmanları hakkında kötü örnek teşkil eden insanlar yüzünden bir önyargı var.

Gayrimenkul danışmanları yerel piyasanın gözleri ve kulaklarıdır. Bu yüzden de bilgileri derlemek ve doğru bilgi aktarmak çok önemli. Bir ev satabilirsiniz, ama bu satış süresince müşterinize baskı yapmamalısınız. Müşteriye bilgi aktarmak ile ona bilgiyi dayatmak arasında önemli bir fark var. 

Bilgi aktarmak için de gerçekten bilgili olmalısınız. Kendinizi eğitmeden önce başkalarını eğitmeye çalışmayın. Başka danışmanlarla iletişim halinde olun ve mesleğinizle ilgili bilgiler edinebilmek adına sürekli araştırma yapın.

Sadelik

Süreci karmaşıklaştırmayın. Çevrenize kart göndermek, bilgi ya da haber paylaşmak değerlidir. Ama drama yaratan bilgiler, gereksiz dikkat çekici söylemler ana bilginin kaybolmasına sebebiyet verir.

Eğer bilgi paylaşımını ve söylemleri abartırsanız insanlar gerçekten vereceğiniz bir bilgi olmadığını düşünür. Ana noktadan kopmayın ve sürecinizi sade tutun.

Gerçeklik

Müşterilerinize kendiniz gibi davranın, doğru olduğunu düşündüğünüz gibi değil. Kafanızda başarılı bir gayrimenkul danışmanı profili olabilir, ama siz bu profilin aynısı olmak zorunda değilsiniz.Kendi kişiliğiniz bu profildeyse sıkıntı yok. Ama eğer ki bu profile uymak için kendinizi zorluyorsanız, yanlış bir tutum içerisindesiniz.

Herkese uygun bir danışman olmak zorunda değilsiniz. Sizin kişilik özelliklerinizi beğenen yeterince müşteriniz olacaktır zaten.

Güven

Güvenilir insan olmak bu piyasada çok önemli. Müşterilerinize başka kanallardan öğrenemeyeceği bilgiler vererek güven kazanın. Müşterilerinize sizi arayıp evi ne renge boyamaları, kaç güneş paneli kullanmaları ya da hangi yalıtımı yaptırmaları gerektiğini soracak kadar güven vermelisiniz.

Bu güveni de satış süreci boyunca müşterilerinizin isteklerini anlayıp ön planda tutarak verebilirsiniz. Müşterileriniz gerektiğinde onlar için orada olduğunuzu bilmeli. 

DİĞER HABER
16 Kasım 2017