"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Mutlu Bir Emlak Danışmanı Nasıl Olunur?

Gayrimenkul sektörü koşuşturmaca ve stres içerisinde geçer. Hele bir de iş ortaklarınız veya birlikte çalıştığınız ekip elemanlarınız yoksa bu stres daha da artar. Buna karşılık gayrimenkul endüstrisinde kendi motivasyonunuzu kendiniz ayarlamanız gerekir. Bu sektörde mutluluk oranınızı kendiniz belirlemeniz gerekir.

Araştırmalar gösteriyor ki emlak danışmanlarının mutluluk oranlarını arttırmalarının iki önemli yöntemi var:

Bunlardan ilki müşterilerle daha fazla vakit geçirmektir. Yeni müşterilerle görüşmelerine daha fazla vakit ayıran profesyoneller, emlak kariyerlerinde daha mutlu oluyorlar. E-posta pazarlama sistemleri ve müşteri yönetimi gibi teknolojik araçları kullanarak zamandan tasarruf eden profesyoneller, geriye kalan vakti müşteriler ile daha fazla vakit geçirmek için kullanarak mutluluk oranlarını arttırıyorlar. Bu profesyoneller, aynı zamanda ofiste geçirdikleri zamanı da azaltarak daha fazla sahada çalışma yapmak için uğraşıyorlar.

İkincisi ise daha fazla ev satışı yapmaktır. Profesyoneller kazandıkları gelir doğrultusunda mutlu oluyorlar. Bunun anlamı, ne kadar çok komisyon geliri elde ederlerse kariyerlerinde o kadar çok mutlu hissediyorlar. Bu, elbette ki bizler için sürpriz değil. Bu nedenle gayrimenkul profesyonelleri, daha fazla kanabilmek için iş yaptıkları müşterilerini takip etmeye ve bir değil birden fazla iş yapmaya oldukça önem gösteriyorlar.

Mutlu bir gayrimenkul profesyoneli olmak için daha fazla fikir mi arıyorsunuz? O zaman şu kısa maddelere bir göz atmalısınız:

- Gayrimenkul endüstrisine giriş yapan profesyoneller, daha fazla müşteri ile tanışmak ve daha fazla iş yapmak isterler. Bu onları mutlu eder.

- Yoğun rekabetin içerisinde yalnız başına mücadele vermektense yeni iş ortaklıkları yaparak ilerlemek daha çok mutlu eder.

- Her işe tek başına koşturmaktansa, kendine uygun bir ekip ile çalışanlar daha mutlu olur.

- Daha eğitimli ve bilgili olmak, kendinize güveninizi arttırır ve bu sizi mutlu eder.

- Haftada 60 saatten daha fazla iş yapmak mutluluk kaynağıdır. İşiniz için gereğini yaptığınızı hissedersiniz.

- iPhone, iPad ve Mac bilgisayar gibi Apple ürünleri ile çalışmak sizi daha mutlu eder. Rakiplerinizden teknik olarak daha üstte olduğunuzu hissedersiniz.

- Erken yatmak ve erken kalkmak, rutin bir çalışma planına uymak, profesyonelleri daha mutlu eder.

Mutlu Olmak İçin Nasıl Daha Fazla Satış Yapabilirim?

Gayrimenkul firmalarının satış sürecindeki amaçlarına ulaşamamalarının iki temel sebebi vardır. Bunlardan ilki müşterilerin isteklerini göz ardı etmeleri ve hedeflerine ulaşmalarını sağlayacak ipuçlarını dikkate almamalarıdır. İkincisi ise müşterileri yeterince hızlı takip edememeleri veya müşterilerin ev alıp satma yolculuğunda hangi aşamada olduklarını anlayamamalarıdır.

Sonuç olarak müşterilerinizin isteklerini ve ihtiyaçlarını anlayarak onlara daha hızlı şekilde hizmet sunabilirseniz satışlarınız artacaktır. Satışlarınızın artması ise sizi daha mutlu kılacaktır. İşte bugünün müşterileri hakkında aklınızda tutmanız gereken birkaç ufak bilgi:

- Müşterilerin yüzde doksanı, bir ev aramaya online seçenekler ile başlıyor.

- Müşteriler, yüksek çözünürlüklü fotoğrafları olan ve detaylı açıklama metinleri olan gayrimenkul listeleri ile daha fazla ilgileniyorlar.

- Alıcılar ve satıcıların her ikisi de pazar şartları hakkında bir şeyler öğrenmeyi çok önemsiyorlar.

- Müşterilerin yüzde yetmişi, emlak firması ararken karşılarına ilk çıkan firmalara karar veriyor.

- Müşterilerin yüzde altmışından fazlası, bir günden daha kısa bir sürede çalışacakları emlak firmasını seçiyor.

- Satıcıların ev satma kararı alması ve süreci ortalama 21 ay sürerken, alıcıların ev alma kararı alması ve süreci ortalama 27 ay sürüyor.

Müşteri Kazanma Yeteneklerinizi Geliştirin

Bir emlak profesyonelinin yolunu açan yakıtı müşterilerdir. O nedenle yıl boyunca sağlam bir müşteri kazanma sistemine ihtiyacınız vardır. Eğer böyle bir sisteminiz yoksa, ne kadar yetenekli olursanız olun işinizi daha ileriye taşıyamazsınız.

Aşağıda müşteri kazanmaya dair bazı ipuçlarını inceleyerek bunlardan faydalanabilirsiniz:

- Online müşteri kazanma çabalarınızda tutarlı olun. Bu işe her gün en az 2 ya da 3 saatinizi ayırın.

- Potansiyel müşterilere karşı sabırlı ve açık fikirli olun. Her müşterinin ev alım satım aşamasının neresinde olduğunu anlamaya çalışın ve pazarlama kampanyalarınızı kullanarak onları bir sonraki aşamaya taşımaya gayret gösterin.

- Online müşteri kazanmak, onlara ne şekilde tepki verdiğinize bağlıdır. Potansiyel müşterilerinizin hangi aşamada olduklarını anlarsanız, onlara vereceğiniz ilk yaklaşımlar da daha sağlıklı olur.

DİĞER HABER
15 Kasım 2016