"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ne satıyorsun?

“Potansiyel müşterilere ne satıyorsunuz?” tüm emlak danışmanlarına sormak istediğimiz bir soru. Tipik cevap “kendim”dir; ancak bu zihniyet, bir danışmanın işlerinin büyüklüğünü ve kârlılığını artırma yeteneğini sınırlar.

Müşteri deneyimlerini nasıl geliştireceğimizi ve aynı zamanda iş-yaşam dengesini nasıl oluşturacağımızı tartışalım. Kendinizi sattığınızda, müşterilerinizde her şeye bizzat dahil olacağınız yönünde bir beklenti yaratırsınız. Bu, büyüme yeteneğinizi sınırlar çünkü sizden sadece bir tane var. Daha da önemlisi, yetki belgesi almanızı sınırlar.

Kendinizi satmak yerine, sistemlerinizi satın. Bu sistemler sizin ürününüzdür. En üst düzeyde hizmet sunmak ve en iyi sonuçları üretmek için yaptığınız her şeyi içerirler. Bu sistemlere eylem planları veya iş akışları denir. Bunları oluşturmak, işinizi ve kârlılığınızı artırmanın anahtarı olabilecek, hizmeti sizin adınıza başkaları için sunacak ortamı hazırlayacaktır.

 Henüz eylem planlarınız veya iş akışınız yoksa izlemeniz gereken adımları sizin için derledik:

Sürecinizi adım adım yazın, böylece diğerleri kolayca anlasın. Bir e-tabloda aşağıdaki sütunları kullanın:

  • Etkinlik Türü – Bir telefon görüşmesi, e-posta, kısa mesaj, yapılacaklar veya yüz yüze ziyaret mi?
  • Sıra – Etkinliğin sırası nedir?
  • Aktivite Açıklaması – Aktivitenin detaylı açıklaması
  • Tarih/Günler – Bu aktivitenin tamamlanması için son tarih
  • Kimden – Bir görevi tamamlama beceriniz başka bir görevin tamamlanmasına bağlıysa, o etkinliği burada listeleyin. Örneğin, bir satıcıyı aramadan önce bir alıcıdan geri bildirim almanız gerekiyorsa, bunu "Kimden" sütununa kaydedin.
  • Sorumlu – Bu aktiviteyi kim tamamlayacak? Belirli kişileri değil, burada pozisyonları listelemek faydalı olacaktır.
  • Notlar – Bu adımla ilgili ek notlar. Telefon görüşmelerini, metinleri ve e-postaları dahil edin. Notlar, etkinliği tamamlayan kişinin bilmesini istediğiniz her şeyi içermelidir.

Eylem planını veya iş akışını nasıl izleyeceğinizi yazın. Bir elektronik tabloyu düzenli olarak gözden geçirecek misiniz yoksa her Pazartesi ajandanızda “tamamlanmamış” faaliyetlere mi bakacaksınız? Uyumluluğu sağlayın ve diğer yarım kalan işleri tekrar yola koymalısınız.

Bir dahaki sefere bir satıcı veya alıcı adayıyla karşılaştığınızda, kendinize “Ne satıyorum?” diye sorun. Kendinizi satıyorsanız, bazı düzeltmeler yapın ve olağanüstü hizmet ve mükemmel sonuçlar sunmak için kullandığınız sistemleri satmaya başlayın. Kendinizi satmaktan, müşterileriniz için yüksek bir müşteri deneyimi ve olağanüstü sonuçlar yaratmak için kullandığınız yöntemi satmaya geçmenin keyfine varacaksınız. Süreciniz ürününüz haline gelecektir.

Son bir şey daha :)  Sisteminize veya ürününüze bir ad verin. Ne diyeceğinizi bilmiyorsanız, adınızı kullanın. Örneğin, listeleme pazarlama sisteminizi “Aslı Deniz Listeleme Pazarlama Planı” olarak adlandırın. Yolunuzu sizden başka kimse aydınlatamaz. Bu ipucu, sizi rekabetten ayıracak ve potansiyel müşterilerinizin sizi benzersiz kılan şeyleri hatırlamalarına yardımcı olacaktır.

DİĞER HABER
09 Ağustos 2023