"Emlak dünyasını sıkıcı buluyorsanız, okuduğunuz yazıda altını çizdiğiniz cümleler yoksa yanlış bir yerde okuyorsunuz demektir." Emlak Broker
Ne Söylediğin Değil, Nasıl Söylediğin Önemli

Satış tamamen iletişimle ilgilidir. Her sektördeki en iyi profesyonellere baktığınızda, iletişim becerileri hepsini birleştiren birkaç şeyden biridir. Bir fikri alıp inandırıcı bir şekilde ifade edebilmek, zanaatın temelidir.

Konuşmamızın rengi sunumlarımızın en önemli yeridir. Konuşmamızda, yalnızca doğru kelime kombinasyonunu seçebilirsek, herhangi bir olasılığı kazanmak için bir büyü görevi göreceklerdir.

Konuşmalar iş hayatımızda inanılmaz derecede önemlidir, ancak neden iki satış görevlisi kelimesi kelimesine aynı şeyi söylerken biri şampiyon gibi konuşarak telefonu kapatır, diğeri müşteriyi telefonda bile tutamaz?

Bunun nedenlerini şöyle sıralayabiliriz; hepsi sözel olmayan davranışlarımızda, tonumuzda, ritmimizde ve duraklamamızda. Görüşmelerinizde mümkün olan en ikna edici kişi olmak için bazı konuşma ipuçlarını gözden geçirelim.

Ton

Bir mülk veya hizmetiniz hakkında ne kadar hevesli olduğunuzu iddia ederseniz edin, tonunuz gerçekte nasıl hissettiğiniz hakkında çok daha fazlasını söyleyecektir. Konuşurken gülümsemek ses tonunuzu değiştirir ve dinleyici üzerinde bilinçaltı etkisi yaratır. Bir gülümseme

bulaşıcıdır ve dinleyicinize yayıldığında, söyleyecekleriniz daha anlamlı olacaktır. 

Ritim

Konuşurken monoton olmayın ve sesinizin tonlarını çeşitlendirdiğinizden emin olun. Bazen yavaş ve sessizce konuşun, diğer zamanlarda hızlı ve tutkuyla konuşun. Konuşmanızda bu zirveleri ve vadileri yarattığınız zaman, etkiniz çok daha fazla olacaktır.

Çok ağır ve sessiz konuşuyorsanız, karşınızdakini uyutursunuz. Satış konuşmalarınızın etkili olmasını sağlamak için önemli kısımlarda ses renginizi çeşitlendirin.

Duraklama

Sessizliğin sesi, müziğin sesi kadar güçlü olabilir. Besteciler bunu biliyor ve satış görevlileri de öyle. Çoğu zaman diyaloğu ilerletmek için konuşkan kalmanız gerekir, ancak önemli bir noktaya değinmek ve vurgu oluşturmak için sessizliğin gücünü kullanmaktan korkmayın.

Konuşmanızda istediğiniz renk tonunu sahip olmaya çalışırken bu üç unsura odaklanmak garip ve zor görünebilir, bu durum potansiyel olarak beyninizi biraz yorabilir. Bunların bilincinde olun ve konuşma tonunuzu, herkese satacak kadar ikna edici olacak şekilde yavaş yavaş prova ederek çalışın.

DİĞER HABER
12 Kasım 2021