"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Neden Bir Emlak Ekibi Kurmaya İhtiyacınız Olsun?

Çoğu kişisel çalışan emlak profesyoneli, bir ekip kuramayacağını düşünüyor olabilir. Bunun için yeterince başarılı olmadığınızı veya ekip kurmak için büyük bir başarıya ulaşmış olmanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Veya bir ekip işini karşılayamayacağınızı da düşünebilirsiniz. Ancak bir emlak ekibi kurarak işinizi ne dereceye kadar büyütebileceğiniz hakkında bir fikriniz yoktur. Bir ekip ile birlikte emlak işinde yürümek size neler kazandırır ve sizi hangi noktalara getirir? İşte bu sorunun cevabı…

Bir ekip, kendi imkânlarınızı aşmanıza olanak tanır.

Eğer emlak işi ile uğraşıyorsanız (daha spesifik olarak söylemek gerekirse emlak işinde üretici veya yönetici olarak çalışıyorsanız) yüksek gelir getiren faaliyetleriniz var demektir. Ancak bu iş, sadece bundan ibaret değildir. Geliriniz her zaman yüksek olacak diye bir şey yok. Bu işte, düşük gelir getiren faaliyetler de söz konusudur ve bu küçük gibi görünen işler, emlak sektörünün temelini oluşturur.

Bir emlak ekibine sahip olduğunuzda, küçük ama vakit alıcı olan bu işleri ekip üyelerine dağıtarak hem vakitten tasarruf etme hem de işinizi genişletme şansına erişmiş olursunuz. Ayrıca bu tür işleri onlara devrederek sektörde küçük çaplı bir istihdam alanı da açmış olursunuz. Bu da sizi bir emlak işletme yöneticisi olarak daha prestijli bir konuma yükseltir.

Bir ekip, sizi olası tıkanıklıklardan korur.

Tek başına çalışan bir girişimci olarak faaliyet gösterdiğiniz zaman her şeyi kendiniz yapmak zorunda kalırsınız. Bu da sizi günün birinde darboğaza sokabilir. Bu, aynı zamanda kendi yeteneklerinizin, becerilerinizin ve bilginizin ulaştığı sınırlara kadar büyüyebileceğiniz anlamına gelir. Kendinizi ne kadar geliştirirseniz geliştirin, yapabileceklerinizin bir sınırı vardır.

Oysa bir emlak ekibi ile birlikte yapabileceklerinizin sınırını en geniş haline getirebilirsiniz. O sınırı her gün biraz daha büyüterek arttırabilirsiniz. Emlak işinde gerekli olan her bir beceri ve yetenek için bir veya birkaç ekip üyesini görevlendirerek daha kompleks ama aynı zamanda daha ileri düzey bir iş ortaya çıkarabilirsiniz. Böylece sektörde bir türlü yetişemediğiniz ama ulaşmak istediğiniz o alanlara kayma fırsatını da bulmanız mümkün olur.

Bir ekip, tükenmişliği önler.

Bildiğiniz gibi emlak sektörü, son derece dalgalanma gösteren bir iş alanıdır. Mevsimlere, teknolojiye, tüketici davranışlarına, genel ekonomiye ve yerel ekonomiye göre sürekli değişiklik gösteren bir sektörün içerisindeyiz. Bu nedenle faaliyetimizi sürdürdüğümüz tüm iş sürecinde pek çok kez iniş çıkışlar yaşarız ve bu durum bir noktadan sonra tükenmiş hissetmemize neden olur. Tükenmişlik hissi ile kendimizi sersemlemiş hissederiz ve kolumuzu kıpırdatıp rutin olarak yaptığımız küçük işleri bile yapacak halimiz kalmaz.

Böyle anlarda, yanınızda sizinle birlikte aynı kaderi paylaşan ve aynı hedefler için çaba gösteren insanların olması büyük bir nimettir. Sıkıldığınız, bunaldığınız ve yorgun hissettiğiniz zamanlarda ekibinizden destek almak veya onlara destek olmak, yüzünüzde bir gülümseme oluşturabilir. Onların gösterdiği çaba, sizi yeniden uyandırabilir. Belki ekip üyelerinden birinin ortaya attığı heyecan verici bir fikir, sizin canlanmanıza ve işinize geri dönmenize neden olabilir. En önemlisi de sosyal bir iş yaptığınızı size hatırlatır.

Bir ekip, farklı perspektifler kazandırır.

Pek çok emlak ofis yöneticisi, farklı bakış açılarından hoşlanmaz. Ancak bu yaklaşım, artık işlemiyor. Siz, her zaman için doğru bakış açısına sahip olamazsınız. Her düşündüğünüz doğru diye bir şey yok. En önemlisi de bazı durumlarda görüşünüz ve fikirleriniz tıkanabilir. Bu gibi durumlarda yeni ve farklı bakış açılarına büyük bir ihtiyaç duyarsınız.

Bir emlak ekibine sahip olduğunuzda, ihtiyacınız olan bu farklı bakış açılarına sahip olursunuz. Ekip üyelerinizin ne kadar yaratıcı ve ne kadar farklı olduğuna göre bu konuda gösterdiğiniz başarı değişir. Özellikle emlak pazarlamasında farklı perspektiflerden bakmanın ne kadar müthiş sonuçlar doğuracağını keşfedebilirsiniz.

Bir ekip, sizi zorlar.

Tek başınıza çalışırken motivasyonunuzun ve disiplininizin izin verdiği sürece kendinizi aşabilirsiniz. Ancak bir ekip kurduğunuzda bu ekip üyeleri size meydan okurlar ve sizi daha iyiyi yapmaya iterler. Sizi zorlayan insanların içinde çalışmak, her zaman için daha mükemmel olmanız için bir itici sebeptir. Siz nasıl onlardan en iyi şekilde çalışmalarını bekliyorsanız, onlar da sizden en iyi şekilde yönetmenizi beklerler. Bu düşünce, daha hırslı ve motive bir şekilde işinize sarılmanıza neden olur.

DİĞER HABER
13 Temmuz 2020