"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Neden Emlakçılara Güvenmelisiniz? Çünkü Algoritmalar Gerçeği Yansıtmıyor

Makine öğrenimine bağlı algoritmaların ortaya çıkardığı değerleme verileri, bir emlak devinin milyarlarca dolarlık zarar etmesine ve güvenilirliğinin sorgulanmasına yol açtı.  

Nasıl mı? 

Mayıs ayında emlakçı Pellegrini, Arizona'da iki yatak odalı bir evi 342.000 dolara listeledi. Ev piyasada 25 gün kaldıktan sonra, 1.400 metrekarelik eve alıcı çıkmadı.

Pellegrini müşterisine liste fiyatını kademeli olarak düşürmesi konusunda danışmanlık yaptı.

Sonra Zillow geldi.

Yanlış hesap Emlak Piyasasından döner.

Şirketin Zillow Teklifleri anında ev satın alma - veya iBuying - bölümü, ev için 406.000 $, liste fiyatının % 16 üzerinde teklif verdi. Pellegrini, müşterisine teklifi hemen kabul etmesini söyledi.

Bugün Zillow, satın aldığı evi 364.000 dolara satış listesine koydu, bu satın aldığından 42.000 dolar daha az bir fiyat. Sadece bir ev için yanlış hesaplama yapan algoritmaların getirdiği zarar.

DeGeorge Partners'dan emlak danışmanı Pellegrini yaptığı açıklamada, “Ev için herhangi bir ihale savaşı yoktu” "Teklif sadece çevrimiçi bir algoritmadan geliyordu ve Zillow o kadar naif ve yetersiz olmalı ki, mülk geçmişine bakmak için zaman bile ayıramadılar." dedi.

Zafere giden yol.

Geçen hafta Zillow, işletme gelir ve giderlerinin %60'ını oluşturan Seattle merkezli şirketin bir bölümü olan Zillow Offers kapsamında yapılan ev alımlarını durdurmuştu.

Offerpad şirket kurucusu ve CEO'su Brian Bair, “Offerpad erişimimizi genişletmeye devam ediyoruz” dedi. "iBuying'in işi durdurma teklifini sunan birkaç şirketten biri değiliz. İş modelimize bağlı kalmayı sürdüreceğiz. İsteğe bağlı gayrimenkul çözümlerine yönelik müşteri talebi yüksek kaldığı için pazar bize bir fırsatlar sunuyor." 

Zillow, işgücü ve tedarik zinciri kısıtlamalarına atıfta bulunan ve ev satın alma programının “operasyonel kapasiteye” ulaştığını belirten 18 Ekim tarihli bir basın açıklamasının ötesinde kararı hakkında yorum yapmayı reddetti. Şirket adı geçen bu sözleşme altında olan alımlarını tamamlayacağını ve  mevcut envanter stoğunu satma üzerinde çalışmaya devam edeceğini açıkladı. Tüm bu bilinmezliklerle kaplı sis perdesi 2 Kasım'da Zillow'un üçüncü çeyrek raporlarını paylaştığında aydınlanmış olacak. 

Planda başarısız mı olacaksınız yoksa başarısız olmayı mı planlayacaksınız? - Emlak Broker

Şimdi bildiğimiz kadarıyla Zillow, iBuying bölümünü büyütmek için önemli miktarda borçlandı. İş modelindeki yanıltıcı algoritmaların ortaya çıkardığı veriler ve sahanın tozunu yutmayan sektörden bihaber yöneticiler belki de gayrimenkulün acımasız kurallarına tam olarak duyarlı değildi.

Çevrimiçi değerleme araçlarının sapmalarından kaynaklanan yanlış veriler piyasada alım ve satım yapan tarafların güvenilirliğini kaybediyor.

Bu hikayeden alıcı ve satıcıların bir ders alınması gerekiyor: Bölgenin gerçek sahibi sahanın tozunu yutan emlakçılardır, algoritmalar değil. 

DİĞER HABER
27 Ekim 2021