"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Neden Gayrimenkul Piyasasında Ortak Olmak Zor?

Gayrimenkul danışmanlarının bir başka danışmanla ortak olarak çalışmak istemekleri sık rastlanılan bir durum. Daha faza müşteriye ulaşabilmek, piyasada daha çok paya sahip olmak ya da işleri diğer danışmana bırakarak rahatça tatile çıkabilmek gibi nedenler bu isteğin temelini oluşturuyor. Zaman zaman oldukça yalnız hissettiren bu sektörde ortak olmak ilgi çekici görünse de, birçok ortaklık kısa sürede sonlanıyor.

Tabi ki de ortaklığını uzun yıllar sürdürebilmiş danışmanlar da var. Bu insanlar genelde hem meslektaş hem arkadaş oluyor ve en önemlisi de ortak olmadan önce hatırı sayılır bir tecrübe seviyesine ulaşıyorlar.

Gayrimenkul piyasasında bir ortakla çalışmak hem zorlu hem de keyifli bir deneyimdir. Eğer doğru adımlar atılırsa ortaklık pozitif yönde hızlıca ilerleyebilir. Ama birçok koşul temelli olarak ortaya çıkan problemler bir ortaklığın bozulmasına sebep olabiliyor. Bu olası problemlerin sayısı oldukça çok ve sadakat sorunu, ego ya da finansal bakış açısı farklılıkları gibi birçok konudan kaynaklanabiliyor. Bize göre ise bir ortaklığın son bulmasına sebep olan 1 numaralı sebep, ortaklardan birisinin sonuç odaklı bir bakış açısına sahip olması.

Eğer ki siz de bu tarz bir iş birleşmesi hakkında düşünüyorsanız ya da hâlihazırda bir ortağınız varsa, işleyişi değerlendirebilmeniz adına aşağıdaki 5 prensibi iyice anlamalısınız:

Ortak Bir Amacınız Olsun

Ne yazık ki birbirisiyle tamamen aynı olan 2 insan bulmak mümkün değil. Evet, aynı amaçlara ve belki de fikirlere sahip olabilirsiniz, ama şunu aklınızdan çıkarmayın, iyi bir ortaklık para olgusu üzerinden devam edemez. Ortağınızla başarılı işler yürütebilmeniz için bireysel olarak hedeflerinizi belirlemeli ve bu hedefleri örtüştürebilen bir şirket misyonu edinmelisiniz.

Güçlü ve Zayıf Yanlarınızı Bilin

Bir ortaklığın kurulması, tarafların ikisinden de farklı yetenek setlerinin geleceği anlamına geliyor. Bu yüzden de iki tarafın özelliklerinin pozitif yönlerine odaklanmayı bilmelisiniz. Eğer ki hem siz hem de karşı taraf güçlü ve zayıf yanlarının farkındaysa, bu durumda daha kolay bir şekilde güçlerinizi birleştirebilirsiniz.

- Sen ne iş yaparsın? Mühendis değilsin. Tasarımcı değilsin. Bir çivi bile çakamazsın. Kimsin sen?
Steve Jobs Filmi

Sayılarınızı Bilin

Hangi gayrimenkul işlemini yapıyor olursanız olun, işinizle ilgili sayıların farkında olmanız çok önemli. Ölçülebilir ve sürdürülebilir bir iş modeli oluşturmak için elde ettiğiniz sonuçlar üzerinden tersine mühendislik yapmanız gerekiyor. Bu durum satış, dönüşüm, iş ve yıpranma konuları için geçerli. İşinizle ilgili sayıları göz önünde bulundurarak ortağınızla beraber bir hedef belirlerseniz, yeni iş modelleri üzerinden başarıyı daha kolay elde edersiniz.

Beklentilerinizi Belirleyin

Ortak olmanız iki tarafın da aynı üretkenliği göstereceği anlamına gelmiyor. Bu konudaki fark da birçok ortaklığın sonunu getiriyor. Bunun önüne geçmek için iki tarafın da gelir getiren aktiviteler konusunda minimal olarak göstermesi gereken çabayı ifade eden bir sözleşme imzalayabilirsiniz. İki kişinin de elinden geleni yaptığı ve belirli bir seviyenin üzerinde çaba gösterdiği düşüncesi, kendinizi diğeriyle kıyaslamanızın önüne geçecek.

Sadece İş Ortağı Olmayın

Gayrimenkul piyasasında insan ilişkileri önemli. Bu yüzden sizin de ortağınızla güzel bir iletişim halinde olmanız gerekiyor. Ortağınızı motive eden faktörleri ya da iş hayatında değer verdiği özellikleri öğrenin. Bir insanla daha verimli iş yaparak hayat kalitenizi yükseltmek amacıyla ortak oluyorsunuz. Birbirinizi daha derinlerden tanımaya çalışmanız bu amaca hizmet edecek.

Gayrimenkul piyasasında bir ortakla çalışmak, diğer her meslek grubunda olduğu gibi hem ödüllendirici hem de korkutucudur. Bir ortaklık ilişkisi süreç içerisinde birçok problemle yüzleşir. Bu ortaklığı yürütmek ve insanlara hizmet etmek konusunda doğru seviyede adanmışlığa sahip olduğunuz sürece, ortağınızla başarıya ulaşabilir ve aynı zamanda uzun yıllar sürecek bir dost edinebilirsiniz.

DİĞER HABER
17 Mayıs 2018