“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Neighbor.com: Kişisel Depolamanın Airbnb'si

Kullanılmayan konut ve ticari alanlar için kendi kendine depolama pazarı oluşturarak küresel karbon ayak izini azaltmaya çalışan proptech girişimi Neighbor'a göre, tavan arasını ve boş yatak odasını boşaltmak ev sahipleri, kiracılar ve dünyamız için yeni bir değere sahip olabilir.

Kişisel depolamanın Airbnb'si ile karşılaştırılabilecek bir girişim olan Neighbor.com, az kullanılan veya hiç kullanılmayan boş alanları arabalar, tekneler ve eğlence araçları dahil olmak üzere uygun fiyatlı depolama seçeneklerine dönüştürmek için konut ve ticari mülk sahipleriyle birlikte çalışıyor. Girişimin CEO'su ve kurucusu Joseph Woodbury, platformun ev sahipleri için pasif gelir ve boş alanlar için yeni bir sürdürülebilir gelir yarattığını söyledi.

Woodbury, “Kullanılmayan alanlar için bir pazar yeri” olarak girişiminin amacını açıklıyor. "Ülkenin her yerindeki konut sahiplerinin kendi kendine depolamak için bir çatı katı, bodrum katı, garaj veya garaj yolu kiralamasına izin veriyoruz ve sonra onları bir şeyler depolamak isteyen biriyle eşleştiriyoruz."

Woodbury, Neighbor.com'un işin sürdürülebilirlik yönünü hesaplamasının bir yolu, platformunda listelenen her 10 x 20 fitlik birimin, bir yıl boyunca dört arabayı yoldan çıkarmaya eşdeğer karbon azaltma eşdeğeri olduğunu söyledi.

Woodbury, kendi kendine depolama endüstrisinin karbon ayak izini azaltmaya çalışmanın yanı sıra, Neighbor.com'un öncelikle “tüketicinin acısını hafifletmeye yardımcı olmak” için başlatıldığını söyledi. “Ancak sunumlarımızda her zaman karbon vergisinden bahseden bir slaytımız oldu ve bu, yatırımcıların bu işi sevmesinin büyük bir nedeni. Bu, Andreessen Horowitz'in işimize yatırım yaptıklarında yorumladığı bir şey.”

Özel bir iklim fonu olan Proptech risk sermayesi şirketi Fifth Wall, geçen yıl B Serisi turunda Neighbor.com'a 53 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı.

Woodbury, "[Sürdürülebilirlik] bizim için kesinlikle önemli bir tema oldu," diye ekledi. “ABD'de 2 milyar fit kare depolama alanı inşa ettik. Artık Amerika Birleşik Devletleri'ndeki her erkek, kadın ve çocuğu bir depolama birimine sığdırabilirsiniz. Çoğu insan bu kadar çok alan inşa ettiğimizin farkında değil.”

Pratik piyasa koşullarında, Woodbury'nin dediği gibi, Neighbor.com'un “ev sahiplerinin” büyük bir kısmı konut kullanıcıları olsa da, “ideal doluluk oranından daha düşük bir oranda faaliyet gösteren büyük ofis binası ve perakende alanı sahipleri bulunuyor. Alanlarını doldurmak ve öngörülebilir bir nakit akışı yaratmak için ülkedeki en büyük GYO'lardan bazılarıyla çalıştık.” Neighbor.com'un perakende GYO müşterilerinin tek başına yaklaşık 200 ABD şehrinde olduğunu söyledi.

Woodbury, bireysel kullanıcıların toplam sayısına gelince, “Bu noktada toplam sayıyı bilmiyorum” dedi. “Dünyadaki diğer depolama sağlayıcılarından daha fazla şehirde ve yerde konut kullanıcılarımız var. Dolayısıyla coğrafi olarak en çeşitli depolama şirketiyiz.”

Woodbury, "Bir şey depolamak isteyen Neighbor.com kullanıcıları - şirket bu kullanıcıları "kiracılar" olarak adlandırıyor - depolama için başlangıç ​​ücretini ödüyor ve karşılığında ev sahipleri bu ödemenin bir yüzdesini alıyor."

DİĞER HABER
03 Haziran 2022