"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Nesnelerin İnterneti, Emlak Danışmanlarının Gelirlerini Nasıl Arttıracak?

Teknoloji her geçen gün gelişiyor ve bu duruma ayak uydurmak artık neredeyse zorunlu bir hale gelmeye başladı. Sadece belirli sektörler ile sınırlı kalmayan bu gelişim, emlak sektörü için de geçerli olarak görülüyor. Pazarlama ve iletişim gibi noktalarda teknolojinin gücünden faydalanmak sizi birçok kez bir adım öne geçirebilir.

Peki, son günlerin en çok tartışılan konusu olarak görülen nesnelerin interneti emlak danışmanlarının gelirlerini nasıl arttıracak?

Öncelikle nesnelerin internetinden bahsetmemiz gerekiyor. “Nesne” olarak tabir edilen şey aslında internet ile bağlantısı bulunan bir cihaz olarak tanımlanabilir. Bu cihazların belirli bir merkez noktasından kontrol edilmesi ve birbirileriyle bağlantıda kalmaları nesnelerin internetini oluşturuyor.

Artık evinize varmadan önce klimayı çalıştırabilir, evin ışıklarını açabilir ya da kahve makinesi sayesinde kahvenizin hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Teknoloji bu denli bir noktaya ulaşmışken bunun emlak sektörüne olan yansımasını hesaplamamak elbette yanlış görülebilir.

Dijital pazarlamada kullanılmaya başlandı

Nesnelerin interneti teknolojisi, özellikle büyük bir veri ağı oluşturmak isteyenler için mükemmel bir çözüm sunuyor. Milyonlarca üründen toplanan data sayesinde elde edilen bilgilerse şimdiden dijital pazarlama alanında kullanılmaya başlandı. Hatta bu durumun gelecek dönemler içerisinde çok daha büyük kitleleri kapsayacağı ve nesnelerin internetinden yola çıkarak oluşturulan verilerin daha fazla kullanılacağı düşünülüyor.

Dijital pazarlama sektöründe olduğu gibi emlak sektöründe de bu tarz bir yaklaşım söz konusu. Milyonlarca kullanıcının tercih ettiği cihazlar, aynı zamanda mükemmel veri olarak karşılanıyor. Nesneler arasındaki bilgi alışverişinin kolaylaşması ise bilgi ağının daha hızlı oluşacağı olarak yorumlanabilir.

Emlak danışmanları açısından neden önemli?

Emlak alanında da kendisini gösteren nesnelerin interneti, müşterinin davranış biçimini ölçme konusunda mükemmel bir çözüm niteliği taşıyor. Yapılan araştırmalara göre nesnelerin interneti teknolojisinin pazarlama üzerindeki etkisi olumlu. Katılımcıların çoğunluğu nesnelerin internetinden elde edilen verilerin pazarlamada etkili bir sonuç doğurduğunu düşünüyor. Hatta gelecekte daha da etkisini arttıracağı söylenen bu verilere satış ve pazarlama gibi alanlarda sıkça başvurulacağı tahmin ediliyor.

Bünyesinde çok fazla potansiyel taşıyan nesnelerin interneti, emlak danışmanları açısından müşteri hakkında daha fazla veri akışının sağlanmasını mümkün hale getiriyor. Böylelikle satmak istediğiniz bir evi doğru müşteri ile buluşturma zorluğu eskisine oranla azalabilir. Sonuç olarak doğru bir kitle ile satış performansını nesnelerin internetinden elde edilen verilerle yükseltebilirsiniz.

İlgili: Nesnelerin İnterneti Emlak Sektörünü Derinden Sarsıyor

DİĞER HABER
23 Ekim 2017