"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Online Potansiyel Müşterileri Birer Satışa Dönüştürün

Online potansiyel müşteriler, doğru yaklaşıma sahip olup gerçekçi beklentiler edindiğiniz zaman size çok kârlı neticeler getirebilirler. Online ortamdan kazandığınız potansiyel müşterileri birer satışa dönüştürme sanatı, sıradan satışlarda kullandığınız geleneksel yaklaşımlardan daha fazlasını gerektirir.

Bunun nedenini üç farklı şekilde sıralayabiliriz:

  • Müşteriyi takip süreci zordur. Genellikle onları takip edebilmenin tek yolu bağlantı kurmaktır.
  • Online potansiyel müşterilerin iş hacmi ve bilgisi nedeni ile daha etkili bir yaklaşımı gerektirir.
  • Online potansiyel müşterilerin motivasyonu çoğu zaman belirsizdir ve tespit edilmesi zordur.

Sonuç olarak online yollar ile elde ettiğiniz potansiyel müşterileri kazanmak için çok hızlı hareket etmeniz gerekir. Eğer kurduğunuz bağlantı yanıt vermiyorsa ve motivasyonu eksikse, harekete geçmek için uygun bir stratejiye sahip olmak çok önemlidir. İşte bu strateji içerisinde bulunması gereken en temel kuralları en basit ve anlaşılır halleri ile sizin için derledik.

Çift Yönlü Bir Bağlantı Kurmak

Tecrübelerimize göre iletişimin çift yönlü olduğu durumlarda satış ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. İletişimin temel öğeleri olan şu aşamaları unutmayın:

Kaynak  -  İleti  -  Kanal  -  Hedef  -  Geri Bildirim

Eğer sizin ilettiğiniz mesaj potansiyel müşterilere ulaştıktan sonra, onlardan geri bildirim alabiliyorsanız, satış ihtimaliniz çok daha yüksektir.

Telefon Numaralarını Öğrenmek

İlk niyetiniz bir telefon numarasına ulaşmaktır. “Size ulaşmam için telefon numarası nedir?” sorusuna odaklanın ve onlarla doğrudan bağlantı kurabileceğiniz bir numara alın. Bu, onları kazanmak için atılan ilk adımdır.

Hızlı Geri Dönüş Yapmak

Potansiyel müşteriler size ulaştığı zaman onlara en kısa sürede dönüş yapmanız bu süreçteki neredeyse en önemli noktadır diyebiliriz. Araştırmalara göre sizi arayıp ulaşamayan müşterilerinize 5 dakika içerisinde geri dönmeniz, 30 dakika içerisinde dönmenizin getireceği sonuçtan 100 kat daha iyidir. Yani ilk 5 dakika içerisinde geri döndüğünüzde satış ihtimaliniz çok daha yüksektir.

Ne Olursa Olsun Yanıt Vermek

Bu kritik bir noktadır. Eğer bir potansiyel müşteri ile bağlantı kurduysanız ona e-posta, sesli mesaj veya bir metin mesajı gönderin. Ne zaman onlara geri döneceğinizi bildirin. Bunu yaparsanız onlar için duyarlı olduğunuzu ve onlara yardım etmekte kararlı olduğunuzu hissettirmiş olursunuz. Tipik müşteriler, günün 24 saati sizi beklemezler. Onlar sadece sonunda ulaşacakları şeye ne zaman ulaşacaklarını bilmek isterler. Bu nedenle onlara bir iletişim yolu ile ne zaman bilgilendirme yapacağınız konusunda açıklama yapın.

E-postaları İle Hızlı Cevaplamak

Potansiyel müşterinin bir telefon numarasına sahip olsanız bile onlara e-posta ile cevap verin. Onların “Ne zaman görüşebiliriz?” sorusuna e-posta ile yanıt verebilirsiniz.

Video E-postaları Göndermek

Video e-postaları onları etkileyebilecek en sıradışı yöntemlerden biridir. Bunu kullanmanız sizi rakipleriniz arasında özel kılar. Onların dikkatini çekebilmek için kısa bir video e-postası hazırlayabilirsiniz. Örneğin sordukları sorulara vereceğiniz kısa cevaplar ya da onları görüşmeye davet videosu güzel olabilir.

Sorular Yönelterek Sohbet Etmek

Onlarla bir görüşme yapabilmek için vesileler arayın. Bunun için onlar ile soru oyunu oynayabilirsiniz. Onlara gönderdiğiniz her mesaj ve yazı soru cümleleri ile bitmelidir. Mesela şu soruları kullanabilirsiniz:

  • Ne arıyorsunuz?
  • Ne sürede taşınmak istiyorsunuz?
  • Hangi bölgedeki evlere bakıyorsunuz?
  • Telefon numaranız nedir?

Kişisel Takibi Bırakacağınız Anı Belirlemek

Bazı potansiyel müşteriler, ne olursa olsun size yanıt vermeyebilirler. Bu durumda onlarla vakit harcamamak için onları takip etmeyi bırakmanız gerekir. Ancak bu zamanı iyi belirlemelisiniz. Eğer dört veya beşinci denemeden sonra bir görüşme ayarlayamıyorsanız, onları kovalamaktan vazgeçebilirsiniz.

DİĞER HABER
12 Mart 2018