"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Online Referanslara Karşı Dikkatli Olun

Okuyucu Sorusu: Biz evimizi satmayı düşünüyoruz ve bunun için bir gayrimenkul firması araştırmaktayız. İnternetten firma araştırması yaptığımızda bir şey dikkatimizi çekti. Bazı firmalarda çok sayıda müşteri referansı bulunurken, bazılarında ise çok az ya da hiç müşteri referansı bulunmuyor. Bu referansların önemi nedir ve orada yazılanlara ne kadar değer vermemiz gerek? Ve neden tüm firmalar bunu kullanmıyor?

Emlakbroker.com Cevabı: Gayrimenkul firmalarının web sitelerinde yapılan olumlu referanslar, müşteri edinmek için önemli yatırımlar yapan firmalar için giderek daha da önem kazanıyor. Çünkü coşkulu bir şekilde yapılmış açıklamalar, potansiyel müşteriler üzerinde büyük bir etkiye sahip. Gayrimenkul firmaları, oteller, filmler, kitaplar ve daha pek çok ürün ve hizmet için yapılan yorumlar, günümüzün internet egemen sisteminde son derece önemli.

Çok sayıda web sitesi, bu nedenle müşterilerini ve hizmet sağlayıcılarını görüşlerini bildirmek için cesaretlendirirler. Bu görüşlerin sağlıklı bir şekilde yapıldığı siteler olmakla birlikte ne yazık ki kötü amaçla kullanılanları da mevcuttur. Bu anlamda hem tüketiciler hem de hizmet veren firmalar bilinçlenerek bunu aşabilirler.

Emlakbroker.com olarak biz de bu sorunun aşılmasında yardımcı olmak ve hitap ettiğimiz gayrimenkul firmaları ile emlak broker ve danışmanlarına bir farkındalık kazandırmak adına bu makalemizi hazırlıyoruz. Maalesef internet ortamı hem iyi anlamda hem de kötü anlamda kullanımlara açık bir ortamdır. Yalandan yazılan referanslar da bunun bir parçası oluyor. Biz daha önce müşterilerden referans almanın önemine değindiğimiz makalelerimizde bu ince noktaya şöyle değinmiştik:

Referanslarınız üzerinde asla oynama yapmayın. Ne cümlelerde ne de videolar üzerinde abartmalar, eksiltmeler ve eklemeler yapmakla uğraşmayın. Bunlar hata payınızı arttırır ve en ufak bir hata size olan güveni yerle bir edebilir.

Büyüyen İnternet Referanslarının Etkileri

- Firmalar, etkili olan görüşleri görür ve ona göre harcamalarını değiştirir.

- Firmalar, olumlu görüş belirten müşterilerin üzerine daha çok düşer.

- Firmalar, yanlış veya bazen gerçekte var olmayan görüşleri sitelerine ekleyebilir.

- Müşteri yorumları yönetimi amacıyla yeni şirketler oluşturulur.

- Değerlendirme ve görüşler üzerinden bazen davalar açılabilir.

Yorumlar ve Öneriler Kontrolden Çıkıyor

Yelp  ve Tripadvisor gibi internet şirketleri, tüketicilerin zihninde iyi online görüşlerin çok önemli olduğuna dair bir algı yarattı. Bu durumda kötü görüşler ise bir şirkete veya bireysel bir işe mal olabiliyor. Hal böyle olunca pek çok sitede iyi ve kötü anlamda pek çok gerçek dışı görüş ve değerlendirme mesajlarına da rastlar olduk.

Aldığı ürün veya hizmetten ötürü mağdur olan bir kişinin, hizmeti aldığı firma veya kişi hakkında olumsuz yorum yapması elbette ki olağandır. Ancak hangisinin gerçek hangisinin yalan olduğunu anlayamadığımız internet ağında, bazı yorumlar firmaların veya bireysel iş sahibi olanların saygınlığını ve müşteri potansiyelini ciddi anlamda etkiliyor.

Online Görüşlere Gereğinden Fazla mı Değer Veriliyor?

Bu hüküm, henüz gayrimenkul sektöründe tam olarak verilebilmiş değil. İnternet hala büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Günümüzde referanslar ve görüş bildirimleri konusunda henüz eksik kalan bir nokta mevcut. Görüşlerin bildirilmesi için her gün daha fazla platform yapılırken, bu görüşlerin doğruluğunu teyit eden bir sistem henüz kurulabilmiş değil.

Ancak bazı platformlarda bunun önüne geçmek için, yazılan tüm görüşlere yasal firma yetkililerinin cevap vermesi sağlanarak, bir nebze de olsa hangisinin yalan hangisinin gerçek olduğunun ayırt edilmesine olanak tanınıyor.

Gayrimenkul Firmalarının Bakış Açısından Referanslar

Mülkler için rekabet etmek son derece hırslı bir ortamı doğurur. Gayrimenkulün en büyük mitlerinden biri, mükemmel bir hizmet sürecinin iddia edilmesidir. Yurtdışı kaynaklı Franchise emlak markalarını buna somut bir örnek verebiliriz. Sadece bu hizmet sürecinde “1 Numara” olduğunu iddia eden onlarca firma var. Peki, hangisi gerçekten “1 Numara”?

İyi çalışan ve yaptığı işe önem veren bir gayrimenkul firması, müşterilerinden elbette ki görüşlerini belirtmesini isteyebilir. Etkili bir konu olan müşteriden görüş isteme konusu, açıkçası geri dönüşü zor olan bir meseledir. Deneyimlerimize göre, eğer çok mükemmel bir hizmet sunmadıysanız ve müşteriniz ile çok iyi bir ilişki kurmadıysanız, genellikle size referans ve görüş bildirmek için pek geri dönüş yapmak istemezler. Bu, onların olumsuz düşündüğü anlamına gelmez ama tüketicilerin genel yaklaşım tarzı budur.

Bazı firmalar ise geri dönüşü bu kadar zor olan bir alanda çok sayıda referansa sahip olabiliyor. Bu referansların bir kısmı gerçek de olsa ne yazık ki çoğu gerçekliği çarpıtma sahasının içindeki görüşler oluyor. Öyle ki bunun için para harcayan firmalar bile mevcut.

Biz, emlakbroker.com ekibi olarak böyle bir şeyi asla tasvip etmediğimizi makalemizin sonunda açık bir şekilde belirtelim. Kendi işine saygısı olmayan iş sahiplerinin müşterilerine saygısının da olmayacağına inanıyoruz. Olumlu referans edinmenin ve olumsuz referanslardan bir şeyler öğrenmenin çok çeşitli yollarının olduğuna dair daha önce yazdığımız makaleleri takip ederek, kendinize sağlıklı, güven verici ve tamamen gerçek bir referans listesi oluşturabilirsiniz. Bunun için her işte olduğu gibi, zaman harcamanız, emek sarf etmeniz ve ter dökmeniz gerekiyor.

En hayırlı ve tatlı kazanç, insanın el emeği, göz nuru, alın teri ile kazandığı rızıktır. — Hz. Muhammed (sav)

İlgili makaleler:

REFERANSLARIN GÜCÜ ADINA!

FACEBOOK’U REFERANS KANALI OLARAK KULLANIN

EMLAK İŞLERİNİZ İÇİN DAHA FAZLA REFERANS ALMANIN YOLLARI

İNTERNET ORTAMINDA OLUMSUZ GÖRÜŞLERE NASIL CEVAP VERİLİR

Görsel: Shutterstock

DİĞER HABER
01 Eylül 2016