"Emlak dünyasını sıkıcı buluyorsanız, okuduğunuz yazıda altını çizdiğiniz cümleler yoksa yanlış bir yerde okuyorsunuz demektir." Emlak Broker
Online Satılık Listelerinize Daha Fazla Alıcının Tıklamasını Sağlayın

İnternet, sosyal medya adı verilen ve içerisinde sayısız platform barındıran ağı ile bir devrim yarattı. Günümüzde sosyal medya, insanların hayatını daha kolay hale getiren ve işlerin daha basit ve kesintisiz şekilde yapılmasını sağlayan bir araç durumuna geldi.

Emlak dünyasını düşündüğümüzde sosyal medya, ev alıcılarının kendilerine uygun hangi evlerin olduğunu görmek için sayfaları çevirerek reklamlara göz atmak zorunda kalmalarını ortadan kaldırdı. Online emlak platformları, satılık ve kiralık çok sayıda evin listelenebilmesine olanak tanıdı ve ev alım satımını ya da ev alım öncesi araştırma aşamasını oldukça kolaylaştırdı.

Ancak bir sıkıntı var. Günümüzde online bir emlak listesi, potansiyel alıcıların dikkatini çekmek için diğer binlerce liste ile rekabet etmek zorunda kalıyor. Yani emlak dünyasının yoğun rekabet ortamı, online listelerde de gün yüzüne çıkıyor. Peki, satılık online listelerinizin bu rekabetin içinden sıyrılmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Sizler için online listelerinizi öne çıkaracak bazı ipuçlarını hazırladık.

Detayları Azaltmayın

Emlak profesyonelleri, online dolandırıcılar nedeni ile yayınladıkları satılık listeler hakkında çok fazla bilgi vermemeye çalışırlar. Ancak gözden kaçırdığınız şey, potansiyel müşteriye aktarmadığınız her detay, sizin için bir eksi olabilir. Çünkü ne kadar az bilgi aktarırsanız o kadar güvensiz görünürsünüz. Güvenilirlik, diğer listelerin arasında sizi öne çıkaracak olan en önemli özelliktir. Mümkün olduğunca güven verici bir görünüme sahip olmak için detaylardan bahsedin ve fazla bilgi verin.

Evi Değil Mahalleyi Pazarlayın

Emlak işindeki herkes, aslında bir evin sadece iç mekândan ibaret olmadığını bilir. Sadece iç mekândan bahsederek bir evi satamazsınız. Evin çevresindeki mahalleyi, komşuluk ilişkilerini, mahallenin özelliklerini de pazarlamanız gerekir. Potansiyel müşterilere, kapılarının önünde her zaman güvenli bir hayat geçirebileceklerini ve ulaşım araçlarına ne kadar hızlı gidebileceğini anlatırsanız, satmaya çalıştığınız ev onların gözünde daha değer kazanır.

İletişim Bilgilerini Eksiksiz Verin

İnsanlar size nasıl ulaşacak? İletişim bilgilerini eksiksiz olarak vermeniz, sadece potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlamaz, aynı zamanda onların satılık listeniz hakkında akıllarına takılan soruları istedikleri zaman size sorabilecekleri fikrini edinmelerine neden olur. Bu da onlara güven hissi verir.

En İyi Fotoğrafları Kullanın

Online bir satılık ev yayınladığınız için kullanacağınız fotoğraflar son derece önemlidir. Potansiyel müşterilerin dikkatini ilk aşamada çekmenin yolu buradan geçer. Bunun için illâki profesyonel bir fotoğrafçı kiralamanız gerekmez. Evin farklı açılarından çekilmiş hâllerini birden fazla çekerek, en iyi olanlarını seçebilirsiniz.

İlan Başlığınızı İyi Seçin

İnsanların sizin satılık listenize ulaşmak için neyi aratacaklarını iyi düşünün. Anahtar kelimeler belirleyin ve bu kelimelerden bir başlık oluşturun. Aynı zamanda başlığınızda gereksiz hiçbir şey olmadığını ve sadece onların zihnine gitmesi gereken bilginin yer aldığı bir başlık olmasına da dikkat edin.

Evin Benzersiz Yanlarından Bahsedin

Piyasadaki çoğu ev, yeni inşa edilmemiştir. Ama bunun için endişelenmeyin. Evin benzersiz olan özelliklerini ön plana çıkararak bu ayrıntıyı gizli tutabilirsiniz veya en azından geri plana atabilirsiniz. Yeni yapılan bakım onarım çalışmalarından, eski bir mimarın ev içinde yaptığı sıradışı tasarımdan ve buna benzer özelliklerden bahsedin.

Az, Daha Çoktur

Dünyadaki tüm veriler, artık internette herkesin ulaşımına açık durumda. Bu nedenle satılık listelerinizi düzene koymalı ve potansiyel müşterilerin evi incelerken bir roman okumak zorunda olmadığını unutmamalısınız. Gerçekten önemli olan bilgileri ve onları etkileyecek özellikleri yazın ve bunu yaparken dilbilgisi kurallarına dikkat edin.

DİĞER HABER
28 Haziran 2021