"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Open House Organizasyonunda Satılık Gayrimenkulü Öne Çıkarmanın Yolları

Bir emlak danışmanının elindeki her gayrimenkulün mutlaka birden çok potansiyel alıcısı vardır. Elinizde bulundurduğunuz gayrimenkullerin pazarlamasını doğru yapabilmek sektörde ne kadar hızlı büyüyeceğinizle doğru orantılıdır. Gayrimenkulü ne kadar fazla insanla buluşturabilirseniz mümkün olan en yüksek fiyatı alma ihtimaliniz de o kadar artacaktır. Odaklandığınız gayrimenkule ulaştırdığınız her alıcı, sizin hem sektörde hem de o çevrede adınızın duyulması için fısıltıyla başlayan büyük bir çığlık oluşturacaktır.

Emlak danışmanları için bu süreç, yeni satıcıları etkilemek için pazarlama yeteneklerini ortaya koyma fırsatının yanı sıra, var olan alıcılara yeni alıcılar ekleyerek geniş bir müşteri portföyüne de sahip olma fırsatını da sunacaktır. Bu da hem gayrimenkulünü satan taraf hem de emlak profesyoneli için ‘kazan-kazan’ olacaktır. Elinizdeki gayrimenkule dikkat çekebilmeniz için ve tüm gözleri ona çevirebilmek için izlemeniz gereken üç temel yol vardır.

  1. Organizasyonunuzu İyi Yapın

Gayrimenkulü satıcılar ile buluşturmak için belirleyeceğiniz günü ve saat aralığını iyi ayarlamalısınız. Bu zaman dilimini web siteleri, sosyal medya, tabelalar, yerel gazete ilanları ve broşürler ile alıcılara duyurmadan önce o tarihte önemli bir etkinlik olup olmadığını kontrol edin. Eğer satılık gayrimenkule alıcıları davet edeceğiniz günde onları etkileyebilecek başka bir etkinlik olursa büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Gün ve saatten emin olduğunuzda yukarıda yazılan tüm iletişim araçlarını kullanarak insanları gayrimenkulü almak için davet edin. Potansiyel alıcıları gayrimenkule davet etmeden önce şu önemli kıstasları yerine getirmelisiniz:

- Gayrimenkulün girişindeki bahçe ve çimlerin düzenli olmasını sağlayın.

- Gayrimenkulün içinde kırık ya da arızalı herhangi bir yerin kalmamasını sağlayın.

- Gayrimenkulü kötü kokulardan arındırın.

- Gayrimenkul bolca ışık alıyorsa güneşin evin içerisinde bulunduğu saatleri seçin.

- Gayrimenkulün içerisinde insanlar yaşıyorsa, onların kişisel eşyalarını ortadan kaldırın.

  1. İlk İntibaının Önemi

Düzenlediğiniz etkinlikte alıcıların gayrimenkulü kolay bulabilmesi için tüm tedbirleri aldığınızdan emin olun. Telefon numaranızı mutlaka yapacağınız tüm duyuru metinlerinin alt kısmına belirgin şekilde yazmayı unutmayın.

Dünya çapındaki en büyük emlak danışmanlarının da dediği gibi “Satış ilk karşılaşma ile başlar.” Kendinizi alıcıya kabul ettirebilmek için sıcak bir gülümseme iyi bir başlangıç olacaktır. Ayrıca gayrimenkul yatırımcılarının zevklerini tahmin ederek evin farklı yerlerine serpiştirebileceğiniz taze çiçekler ve hoş kokular da iyi bir intiba oluşturacaktır.

Gayrimenkulle alakalı tüm bilgileri alıcıya aktarmanızın yanı sıra onları etkilemenin bir diğer yolu da çevreyle alakalı bilgiler verebilmektir. Bunu sağlayabilmek için ulaşımda kullanılabilecek araçların güzergâhları, hastaneler, okullar ve varsa alışveriş merkezleri hakkında önceden bilgi toplayın.

  1. Fırsatları Kaçırmayın

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi, bir gayrimenkulün birden fazla talibi olabilir. Bunun tersi de mümkündür. Yani yüzlerce kişiye gösterdiğiniz gayrimenkulü kimse almayabilir. Ancak unutmayın ki siz emlak profesyonelisiniz; karşınıza çıkan herkes sizin için yeni bir iş fırsatıdır. Gösterdiğiniz gayrimenkulün beğenilmemesi durumunda mutlaka yatırımcının nasıl bir gayrimenkul aradığını öğrenerek ona elinizdeki diğer gayrimenkulleri sunun.

Ayrıca çevredeki meraklı komşuları da es geçmeyin. Göz teması kurmayı başardığınız herkese kartınızı sunarak dost olma yolundaki ilk adımı atın ve bekleyin. Kulaktan kulağa herkesin konuştuğu emlak danışmanı olmak için kartınızın ve isminizin çevreye dağılması yeterli olacaktır.

DİĞER HABER
14 Haziran 2016