"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Oteller ve Airbnb Savaşı New York’a Transfer Oldu

Airbnb ve otel endüstrisi savaşı New York’a taşındı. New York Otelciler Birliği ve otel işçilerini temsil eden sendikanın birlikte yürüttükleri 10 gün sürecek 30 saniyelik reklam kampanyasında Airbnb’nin kısa süreli kiralamalarının halk güvenliğini tehdit ettiğine atıfta bulunuldu.

Reklamda New York’un terör konusunda en riskli şehirlerden biri olduğunun üzerinde duruluyor ve New York’da 40.000 Airbnb kiralık dairesinin bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Binanızda kim var?“ sloganı ile çıkan reklamda Airbnb nin kısa süreli kiralamalarının halkın güvenliği açısından riskli olduğuna vurgu yapılarak, otellerin kontrollü ve güvenli ortamlar olduğu üzerinde duruluyor. Müşterilerinin kayıt altına alındığı otellerin halk güvenliği açısından Airbnb ev kiralama sisteminden daha güvenli olduğu öne sürülüyor. Reklamda Manchester bombacısı Salman Abedi’nin saldırı hazırlıkları sırasında kısa süreli bir apartman dairesi kiraladığı üzerinde duruluyor ve binanızda kimin yaşadığını bilememenin gerginliğine vurgu yapılıyor.

Airbnb tarafından yapılan açıklamada ise Salman Abedi’nin kaldığı evin Airbnb listesinde yer almadığı ve bu reklamın bir korku dalgası yaratmak için kullanılan bir taktik olduğu bildirilmiştir.  

Airbnb Basın Sözcüsü Peter Schottenfels, NY Daily News’a yaptığı açıklamada; Airbnb’nin Mancester’da gerçekleşen olay ile ilgili yapabileceği bir şey olmadığı ancak tüm müşterilerin geçmiş araştırmalarının yapıldığı ve New York haklının güvenliğini tehlikeye atılacak bir faaliyette bulunulmadığı bildirilmiştir. Otellerin CEO’larının neden müşterilerinin geçmiş araştırmalarını yapmadıklarına dair bilgi vermek yerine bu saçma reklamı yayınlamaya devam ettiklerini açıklamalarını istemiştir.

İlgili: Airbnb'nin Newyork'ta İpi Çekildi

Airbnb yine de bu reklam kampanyasına karşı “Korku Taktikleri” isimli bir reklam kampanyası başlatacağını ve 500 bin USD bütçeli bu reklamların hem kablolu tv de hem de online ortamlarda yayınlanacağını belirtti.

Schottenfels, reklamda otellerin satışlarını artırmak amacıyla yaptığı bu saldırgan reklam yerine, New York ‘un güzelliklerine ve evini seyahat etmeyi seven gezginlere açarak ekstra para kazanmaya çalışan misafirperver New York halkının özelliklerine değiniliyor.

Bu reklamlar iki taraf arasındaki büyüyen savaşın sadece küçük bir parçası. 2016 yılında da Airbnb federal bir soruşturmanın hedefi olmuş, New York savcısı Andrew Cuomo’nun yürüttüğü soruşturma da ev sahiplerinin iskan yasasına aykırı uygulamaları nedeni ile idari para cezası verilmişti.

Emlak sektörünün açık ara yıkıcı girişimlerinden biri olan ve 30 milyar dolarlık bir değerlemeye sahip paylaşım ekonomisinin lokomotifi Airbnb'nin otel endüstrisini nasıl etkilediğini ve bu etkilerin dünya çapında nasıl yankılandığını yakından takip ediyoruz. Ülkemizde "kiralık evler" konusu emlak sektörünün günlük kasa çeken tek gelir kapısı. Son zamanlarda terör ve illegal işlerle mücadele için denetimler sıklaştı. Haliyle Airbnb'nin yaşadığı bu zorluklar bizi yakından ilgilendiriyor.

Dünya arenasında devam eden bu savaşın kazananı kim olacak gerçekten merak konusu. Anlaşılan o ki iki taraf arasındaki bu savaş devam ettikçe daha çok reklam savaşları izlenecektir.

DİĞER HABER
10 Ağustos 2017