"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Pandemi Fırsatçısı Bill Gates, Four Seasons Otelin Kontrolünü Ele Geçirdi

Microsoft'un kurucu ortağı ve dünyanın en zengin adamlarından biri olan Bill Gates, özel yatırım kuruluşu Cascade Investment ile Four Seasons Hotels and Resorts'taki hissesini mevcut %47,5'ten %71,25'lik kontrol hissesine çıkarmak için anlaşma vardı. 

2,21 milyar ABD Doları tutarındaki yatırım, Cascade'nin lüks otel operatöründeki hissesini %23,75 oranında artırıyor ve 1997'de yaptığı ilk yatırımı temel alıyor. Four Seasons Hotels and Resorts'ta kalan %5'lik hisse, şirketin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Isadore Sharp'a ait olmaya devam edecek.

Anlaşma, otel zincirine işletme bazında 10 milyar dolar değerinde olup, satışın Ocak 2022'de tamamlanması bekleniyor. Four Seasons grubu ilk otelini 1961'de açtı ve şu anda aralarında Türkiye'de olmak üzere 47 ülkeye yayılmış 121 otel veya tatil köyünün yanı sıra 46 konut mülkünün yönetiminden sorumlu. Grup, Portekiz'de Lizbon'daki Ritz otelinin sahibidir.

Tüm bunların anlamı ne? Bu neden önemli? Hangi sonuçlara varabiliriz?

Otel yatırımlarını sadece zengin ünlülerin ego tatminini olarak göremeyiz. Global lüks segmentinde bulunan bir otel zincirinin getirisi sadece müşterilerin gecelemesinden oluşmuyor. 

Ayrıca milyarderlerin ve akıllı paranın konaklama endüstrisine odaklanması yeni bir şey değil. Bill Gates bu yatırımıyla bir otel satın almıyor, sanılanın tam aksine otel zincirinin mülklerine yatırım yapıyor. Yani Gates, puslu havayı koklayan iyi bir emlak yatırımcısı olarak pozisyonunu almış oluyor.

Turizm kökenli bir bakış açısına sahip olarak; konaklama endüstrisinde çok sayıda akıllı paranın ortak bir odağını görüyoruz ve bu konu ile ilgili yapmış olduğumuz araştırmalarımızdan şu olası sonuçları çıkarıyoruz:

Markalar: Markalar çok değerlidir, özellikle konaklama sektöründe. Markaları kurmak, sıfırdan inşaa etmek zordur ve geliştirmek için çok zaman ve para harcanması gerekir. Bu nedenle konaklama endüstrisinde yeni markalar yaratmanın önünde büyük engeller bulunuyor..

Lüks: Konaklama sektörünün lüks segmentinin pandemiden sonraki yeni normalde, yakın, orta ve uzun vadeli geleceği parlak bir yer olması muhtemeldir. Sektörde pandemiden kaynaklanan yeni yatırımlar için büyük engeller söz konusu. Global kimlik kazanmış lüks segmentinde daha büyük kazançlar ve ilerisi için büyük kârlar var.

Otel karma kullanım: Bu terim önümüzdeki on yılda başarının şifresi olacak. Otel bileşeninin değer yaratmanın ve artırmanın temel taşı olduğu karma kullanımlı projelerden bahsediyoruz. Ancak başarılı projeler, otelleri yalnızca konut veya perakende öğelerinin yanına veya üstüne yerleştirmekle kalmayacak. Entegrasyon ve ücretsiz kullanımlar, oteli ve ilgili gayrimenkulün diğer kullanımlarını anlayan kişilerle optimize edilmesi otel değer artışında kazanç ivmesi olacaktır.

Konaklama endüstrisi beklentileri: Konaklama sektörü beklentileri yeni normal hayatımızda, yakın ve orta vadede mükemmel görünüyor. Aşılama başarısına bağlı kısıtlamaların kalkması konaklama sektörünü yara aldığı yerden bir çekirge gibi zıplayarak öne geçirecektir.

DİĞER HABER
11 Eylül 2021