"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Paniğe Gerek Yok! Facebook’taki Son Değişiklik, Gayrimenkul Danışmanlarını Olumsuz Etkilemeyecek 

Facebook’ta kullanıcılar arasındaki etkileşimi artıran paylaşımların “Haber Kaynağı”nda üst sıralarda yer alması, gayrimenkul profesyonelleri açısından ne ifade ediyor? 2018’in ilk günlerine bu soru ile başladık. İşte altın değerinde öneriler.

Sosyal medya platformu denince ilk akla gelen “sosyal paylaşım sitesi” Facebook, “Haber Kaynağı”ndaki içeriklerin sıralamasında değişikliğe gideceğini açıkladı ve ortalık karıştı! Yeni dönemde “Haber Kaynağı”ndaki önceliğin, kullanıcıların aile ve arkadaşlarıyla etkileşimine verilmesi, marka ve yayıncılar açısından hiç de hoş karşılanmadı. Ortalığın toz duman olmasının nedeni ise artık yayıncılar ile markaların "Haber Kaynağı"nda kendilerine daha alt sıralarda yer bulmasıydı. 

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, “Haber Kaynağı”ndaki değişikliği şöyle savundu: İşletmeler, markalar ve yayıncılar tarafından paylaşılan içerikler, Haber Kaynağı’nda yer alan kişisel anlara yer bırakmıyor. Bu yönde bir geri bildirim aldık ve Haber Kaynağı’nda değişikliğe gitmeye karar verdik… Göreceğiniz ilk değişiklikler, haber kaynağında olacak; arkadaşlarınız, aileniz ve gruplarınızdan daha fazlasını görmeyi bekleyebilirsiniz.

Kişisel Facebook Hesabı Neden Bu Kadar Önemli?

Canlı yayın veya tartışma grupları gibi kullanıcılar arasındaki etkileşimi artıran bu paylaşımların “Haber Kaynağı”nda üst sıralarda yer alması, gayrimenkul profesyonelleri açısından ne ifade ediyor? Yeni yılın ilk günlerine bu soru ile başladık. 

Sektörün nabzını tutan profesyonellere göre bu değişiklik “olumlu” çünkü herkesin istediği daha az reklam ve spam! Haber yayını sırasında spam gönderen kişilerden pek çok kişinin bıktığı aşikar. Gayrimenkul piyasası da “insan”lar ile yapılan bir iş ise bu değişikliğin sektöre bir zararı olamaz. 

Gayrimenkul danışmanları, doğru ilişkiler ve bağlantılar kurmak zorunda. Facebook’ta bir ya da birden fazla iş (Facebook Business) sayfası tabii ki önemli ama sektörün profesyonellerinin sosyal medya platformlarında bile müşterileriyle daha kişisel ilişkiler kurması da işin püf noktası. 

Bir kişiyle iletişim kurduktan sonra onunla çalışmaktan ne kadar mutlu olduğunuzu ve bir arkadaş gibi onu listenize eklediğinizi söylüyor musunuz? En azından o kişi bunu hissediyor mu? Hatta onları “özel” müşteri listenize ekleyip doğum günleri, evlilik yıldönümleri gibi özel günlerde mesaj atıyor musunuz? Bir gayrimenkul danışmanı olarak bu sorulara yanıtınız “evet” ise doğru yoldasınız demektir. Facebook’taki “Haber Kaynağı” değişikliği de sizi aksine olumsuz etkilemeyecek, kazançlı çıkacaksınız. 

Rastgele “Beğen” Tuşuna Basmanın Anlamsızlığı

Gayrimenkul sektörü sağlam ilişkilere dayanır ve sosyal medya söz konusu olduğunda kurulacak ilişkiler de zaman ve sabır gerektirir. Küçük etkileşimler, büyük bağlantılar doğurur; tıpkı like (Beğen), yorum, paylaşım tuşlarının da doğru zamanda ve sayıda kullanılması gibi… Doğru zaman ve sayı neden önemli? Çünkü rastgele “Like” (Beğeni), bir şey ifade etmiyor. Sadece Türkiye’den değil, dünyadan da önemli içerikleri, muhteşem işler başaran müşterilerin hesaplarını takip edin, paylaşın. 

Emlakbroker.com uzmanları olarak sosyal medya konusundaki temel sorunun doğru noktaya nişan alamamak olduğunun altını çiziyoruz. Hedefini doğru belirleyemeyen asla doğru atış yapamaz.

Zuckerberg'in mesajından da anlıyoruz ki müşterilerinizi, bağlantılarınızı Facebook grupları üzerinden de oluşturabileceksiniz. Siz yine Facebook Business üzerinden çalışmalarınızı sürdürün ama bir “Facebook grubu”, şirket sahipleri ve danışmanlar için daha “görünür” olmanın en iyi yollarından biri. Kendi kişisel hesabınızı da bir gayrimenkul profesyoneli olarak kullanmaya devam edin; boş ve gereksiz paylaşımlar yapmadan, rahatsızlık vermeden, “Beğen”mek için “Beğen” tuşuna basmadan… 

Gayrimenkul danışmanları için yerel bir grup oluşturmak, değerli yerel bilgileri paylaşmak, diğer düşünce liderlerini ve iş dünyası liderlerini bu gruba çekmek büyük bir avantaj. Oluşturduğunuz bu gruptaki “lider”liğiniz size çok şey katacaktır, emin olun. 

“Facebook Live”ı Doğru Kullanabilmek 

Facebook Live canlı yayınında satılan ilk ev.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, canlı videolara (Live Video) özellikle dikkat çekiyor. Güncel bir haber üzerinden tartışma başlatmak mesela… Yalnız bir video izlemeyi, haber okumayı veya bir sayfayı güncellemeyi pasif bir deneyim olarak niteliyor, Zuckerberg.

Şimdi burada sektörün profesyonelleri açısından “Facebook Live”ın 2018 yılındaki önemine değinmekte fayda var. Canlı yayınlara daha çok yorum yapılıyor, insanlar daha kolay etkileşime geçiyor. Dolayısıyla Facebook’un bu özelliğini akıllıca kullanmak gerekiyor. Kullanıcılar, bir markanın blog’unu ya da sosyal medya “post”unu okumak yerine canlı yayınını izlemeyi tercih ediyor.

Buradaki anahtar kelime, canlı yayının “monolog” şeklinde sürmemesi gerektiği. Tek taraflı bir iletişimden söz etmiyoruz. “İçerik”in kral olduğunu hatırlatarak diyoruz ki kaliteli içerik paylaşın, piyasa hakkında güncel bilgiler verin, satın alma-kiralama- satış konularında püf noktaları verin, yakın çevrenizdeki “lider”lerden söz edin, vs.

İlgili: İngiltere'de Bir Ev Facebook Live İle Satıldı!

Peki Bu Panik Niye? 

Her şey iyi güzel de… Facebook’taki bu değişiklik, neden panik yarattı? İnsanlara ilgi çekici içerik sunarsanız, onları çekebilmeyi başarırsanız, zaten haber akışında da yer alırsınız. Zuckerberg’in bu kararı, bu yüzden yıllardır bilinen ama “uygulama”da çöken bir şeydi. Öncelikle gayrimenkul profesyonellerinin yaratıcı ve derin bir planlama yapması, strateji belirlemesi şart. 

Bir sosyal medya yöneticiniz olması da yeterli değil. Kaynaklara, çalışanlara, uygulamalara yatırım yapma zamanı. Facebook’ta haftada birkaç kez paylaşımda bulunmak ya da tweet’lerin otomatik olarak paylaşımını organize etmek yeterli değil. 

Bir gayrimenkul danışmanı için, bir marka olarak sosyal medya platformlarında sadece “yer almak” da başarı getirmeyecek. 2018 yılında rakiplerinize fark atabilmeniz için çok daha fazlasını yapabilmelisiniz. Birkaç tüyo verelim:

  • Geçmişteki tüm müşterilerinizi en kısa sürede bir Facebook listesine alın ve her gün en az beş kişiyle iletişim kurun. 

  • Kişisel Facebook hesabınızdan müşterileriniz için muhteşem içerikler paylaşın. 

  • Haftada bir kez Facebook’tan canlı yayın yapın. Değerli ipuçları ve bilgileri paylaşın. Özellikle “yerel”de vazgeçilmez olmaya oynayın.  

  • Facebook reklam stratejinizi en kısa sürede belirleyin. Facebook'ta sizinle sıcak iletişim kuran kullanıcılar veya yakın zamanda web sitenizi ziyaret edenler ya da veritabanınızda olan kişiler önceliğiniz olsun. İş sayfanızda her canlı yayın ya da video sonrasında, bu paylaşımları ister reklam ister paylaşım olarak en samimi ilişkiler kurabildiğiniz kullanıcılara gönderebilirsiniz. 

  • Bir emlak brokerı iseniz çalıştığınız danışmanlarınızla da etkileşim içinde olmalı, o “ekip”teki herhangi birinin dahil olduğu Facebook grubunda siz de yer almalısınız. Ayrıca ekibinizle birlikte bir grup oluşturmayı da es geçmeyin, tabii ki kaliteli içerikler ve paylaşımların yapıldığı bir gruptan söz ediyoruz. 

  • Diyelim ki bir broker veya danışman olarak sosyal medya yöneticiniz yok. Gerçekten içerikten değer yaratabilen birini işe alın. Gerektiğinde canlı yayın yapabilecek, fotoğraf makinesinden korkmayacak, sosyal medya platformlarını da etkin kullanacak bir çalışan! 

  • Facebook reklamlarınızı düzenli olarak artırabilmek için bütçenizi de doğru planlayın. 

  • "Facebook Live” asla küçümsenmemeli. Hatta bu yayınlara yatırım yapın. Alanınızda düşünce lideri olabileceğiniz, sektör hakkında konuşabileceğiniz, bilgi ve uzmanlığınızı paylaşabileceğiniz mükemmel bir platform! Birkaç “lider” ya da “rakip”ten de söz edebilirsiniz, böylelikle içeriğinizin paylaşılma olasılığını artırmış olursunuz. 

  • Son olarak... İçeriğin önemini bir kez daha vurguluyoruz. “Gerçek” olun, kendiniz olun, insanlarla iletişimi artırabileceğiniz alanlara yatırım yapın. 

Gayrimenkul piyasası her zaman sağlam ve güçlü ilişkilere dayanan bir alan ve öyle olmaya da devam edecek. Odaklanmanız gereken konu bu!

DİĞER HABER
23 Ocak 2018