"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Pazarlama Fikriniz Size Özel Olsun

Pazarlama fikirleri emlak ofislerinin sadece kendine özel ve eşsiz olması gereken stratejilerdir. Bu nedenle pazarlama fikirleri almak için rakiplerinizi izleyin fakat birebir kopyalamayın. Bildiğiniz bir şey yerine başkasında gördüğünüz ama beğendiğiniz bir şeyi kopyalamak sizi zaman kaybetmekten ve kaynaklarınızı boşa harcamaktan başka bir sonuca götürmez. Mal sahiplerinizi tanımalı, hedef kitlenizi belirlemeli, rekabetteki yerinizi görmeli ve tüm bunları göz önünde bulundurarak sadece size özel kampanyanızı planlamalısınız.

Ev alma ve satma kısır bir döngü gibidir, hiç bir şey değişmez ve sürekli akla neden emlak uzmanlarının ev sahiplerine hizmet etme şekillerini değiştirmedikleri sorusu takılır. Oysa emlak sektörü de aynı hukuk sektörü gibidir. Kurbanlar ve suçlular her davada her şey aynıdır.

İş emlak piyasasında pazarlama fikirleri üretmeye gelince de aynı sektördeki birbirinden farklı firmaların hemen hemen aynı pazarlama ve reklam fikirleri ile ortaya çıktığını görürüz.

Bunun sonucunda da hem görsel hem de sözel olarak birbirinin aynı, vasat bir pazarlama ortaya çıkar. Bunun da ötesinde orijinal ve hatırda kalır olmadığı için etkin olmayan bir pazarlama yapılmış hem zaman hem de kaynak boşa harcanmış olur.

İyi ve sonuç alıcı pazarlama, emlak profesyoneline özel ve eşsiz bir pazarlama stratejisi ile başlar. Emlak piyasasında pazarlama başkalarının pazarlama materyallerinizi kopyalamaları sonucu kolaylıkla lekelenebilir. Örneğin, pek çoğunuz önünden çokça insanların geçtiği büyük bilboardlarda büyük logoların yanında yer alan ve düşünen bir otorite gibi gösterilen emlak uzmanı afişlerini görmüşsünüzdür. Bu afiş o kadar çok firma tarafından kullanılmıştır ki artık istenilen ilgiyi yaratmaz, hatta hiç ilgi çekmez.

Emlak Piyasasında İmitasyon

Emlak piyasasında pazarlama için yapılan ilanlar, haber bültenleri, reklam metinleri ve broşürler belirli bir strateji ile yapılmamış gibi gözükür. Sanki hepsi birbirlerinin kopyasıdırlar. Asıl ürkütücü olan kopyalanan broşür, ilan ve benzeri materyallerin kopyalandıklarına dair de herhangi bir iz yoktur. Bu emlak piyasasında bütün pazarlama materyallerinin vasat ve ruhsuz olduğu izlenimini yaratır.

Kapınıza size bir kahve teklifinde bulunan bir posta kartı atılabilir ve kartın içinden yazan numarayı aradığınızda emlak uzmanına ulaşabilirsiniz. Bu yöntemde artık pek çok emlak ofisi tarafından uygulanan bir stratejidir.

Fakat posta kartı pazarlama size farklı gelebilir ve pazarlama ekibinizden posta kartlarını hazırlamalarını isteyebilirsiniz. Sorunu anlayabildiniz mi? Sizin neden o posta kartlarına ihtiyacınız olduğuna dair herhangi bir stratejiniz yok. Sadece gördünüz, beğendiniz ve yapmak istiyorsunuz. Pazarlama ne yazık ki bu şekilde yapılmaz. Bu şekilde tanımadığınız ve bilinçli olarak belirlemediğiniz bir hedef kitleye ne kadar etkin olacağı hakkında hiçbir fikriniz olmayan bir kampanyayı uygular durursunuz. Üstelik bu kampanyanın etkin olup olmadığını da ölçümleyemezsiniz.

Ne yazık ki siz bu konuda yanlış yaptığınızı anlasanız bile başka bir emlak ofisi sizin broşürlerinizi görür ve aynı hatayı tekrar etmekten hiç çekinmez.

Oysa sizin ev sahibiyle görüşebilmek amacıyla oluşturacağınız orjinal teklifinizin arkasında etkili bir planlama olması gerekir. Bu teklifi rekabetçi olmak için değil kendi belirlediğiniz bazı hedeflere ulaşmak için yapıyor olmanız gerekir.

Vasat kampanyalar vasat sonuçlar doğurur

En kötüsü de çoğu emlak danışmanının, emlak profesyonelleri yerine vasat emlak uzmanlarının kampanyalarını kopyalamalarıdır. Eğer sektörde yeni fikirlere ihtiyaç duyuyorsanız gerçekten bu işi iyi yapan sektör liderlerini kendinize örnek alın. Onların yaptıkları şeylerden ilham alın. 

Bu sizin ilerlemenizi sağlayabilir çünkü onların başarıları ispatlanmıştır. Fakat şunu da gözden kaçırmamak gerekir sektör lideri de olsalar onların pazarlama kampanyalarının aynısını uygulamak sizi başarıya götürmez. Sizi ancak size özel, sizin hedef kitleniz ve hedefleriniz düşünülerek hazırlanmış bir kampanya başarıya götürebilir.

Pazarlamanın amacı rekabetteki yerinizi yükseltmek ve pazar payınızı artırmaktır. Bu da ancak sağlam bir pazarlama planı ve ev sahiplerinize teklif edeceğiniz özel teklifler ile olabilir.

Tahminimize göre şu an tam da bu tarz bir kampanyanın pahalıya mal olacağını düşünüyorsunuz. Tabii ki hiçbir şey bedavaya gelmez, bu tür bir kampanyaya yatırım yapmanız gerekebilir. Fakat bu kampanya kendi parasını çıkaracak ve pazar payınızı artırmanıza yardım edecektir.  

Çözüm

Çözüm ev sahiplerinin değişen ihtiyaçlarını anladığınızı ifade ettiğiniz, sizin de onlarla birlikte değiştiğinizi gösterdiğiniz noktada ortaya çıkacaktır. Diğer emlak uzmanları birbirlerini taklit edip benzer şeyler üretmeye devam ederken siz mal sahiplerine onları anladığınızı gösteren kampanyalarla ulaşırsanız yarışın kazanını siz olursunuz.

Başlangıç stratejiniz ev sahiplerinizi tanımak ve onların çevresinde bir pazarlama planı kurmak olmalıdır. Tabii ki onları ikna etmek için rakiplerinizin durumlarını ve piyasayı da bilmeniz gerekir.

Rakiplerinizin pazarlama stratejilerini birebir kopyalamayı bırakın. Ev sahipleriniz ve alıcılarınız ne arıyorlar, neler istiyorlar onları araştırın ve onlara aradıklarını verin. Sonra ev sahiplerinizin tekliflerinizden haberdar olmalarını sağlayacak ve rakiplerinizden ne kadar iyi olduğunuzu gösterecek bir pazarlama planı yapın.

Yaratıcı olun, yenilikçi olun, farklı olun.

*Fotoğraf: shutterstock

DİĞER HABER
14 Kasım 2022