"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Pazarlama Gurusu Seth Godin’den Emlak Pazarlama Tavsiyeleri

Seth Godin, son dönemlerde öne çıkan, online pazarlama işi içerisinde bulunan çoğu kişinin bildiği bir isimdir. Pazarlama stratejileri üzerine klasik görüşler geliştirmesi, yeni bakış açıları getirmesi ve samimi anlatımları ile dikkat çeken dünya çapında bir pazarlama gurusu ve yazardır. "Mor İnek" kitabını herhalde duymayan yoktur.

“Tanış; Arkadaş ol; Satış yap” fikrinin, emlak pazarlama işinde de nasıl uygulanabileceğini anlatmaktadır.

Bu önemli bilgileri kendi ağzından sizinle paylaşıyoruz; 

Eğer emir almak hoşunuza gitmiyorsa, herkesin sattığı bir evi satmak istemiyorsanız ve bu piyasada sadece emlak fiyatlarındaki artışa bağlı olarak ev satmak istemiyorsanız, ne yapacaksınız?

Aslında sizin için sıra dışı bir seçeneğim var?

Fazla uçmadan, kısa vadeli maceralara girmeden, uzun süreç içerisinde size getirisi olacak atılımlar yapabilirsiniz.

Bunun için aklımda iki yol var:

1 – Mikro – Uzman Ol

Yaptığınız işte uzman olmak. Bulunduğunuz  il ya da bölgede en iyi villa satıcısı kim? Yada küçük aile evlerini büyük ailelere satabilen? Şehrinizde bir emlak yatırımı yapmak istediğinizde en iyi hangi emlak uzmanının ismi geçiyor?

Kitabımda yazdığım gibi ya Dünya’ da en iyisi sensin (“Dünya” küçük köyünüz bile olabilir) ya da görünmez birisisin?

Yani ya varsındır ya da yoksun.

Bu, seçimlerinizde acımasız olmalısınız demek oluyor. Hayır, biraz ondan biraz bundan yapamazsınız. Dünya’ nın en iyisiyim diyebilmek için diğer köprüleri yıkmanız gerekmektedir.

“Zamanım Yok!”

Tabii ki uygun zamanınız vardır. Dokuz ay öncede şimdi olduğu gibi gelen çağrılara bakamadın? Bu zaman dilimini, deneyim, beceri geliştirmek ve insanların görüşünü beklediği bir kişi olmak için kullanabilirsin.

Ya da şunu bir düşün: Ofisinin boş kısmını bir toplantı odasına çevir ve yerel terapi, organizasyon ya da iş ağının kullanması için hazırla. İnsanların senin ofisinde buluşmasına izin ver. Ve sadece bir kere değil sık sık bunu tekrarla. Göreceksin en sonunda belediye başkanı bile olursun.

2 – Samimiyet İnşa Et

Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu bir gerçek var. Emlakçıların %91’ i alıcı ya da satıcı ile emlak satışından sonra bir daha iletişime geçmiyor. Birisi sizinle birlikte milyonlar harcıyor, ama bir daha ne arayıp ne soruyorsunuz?

Bu duraklama dönemi süresini, tek tek, iletişime geçebileceğiniz, iş yapabileceğiniz insanları bulmak için fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Bulduktan sonra onlar ile güncel bilgilerinizi, haberlerinizi düzenli bir şekilde onlara göndermelisiniz. Ancak, onlara işe yarar bilgiler ulaştırmalısınız (Sadece veri değil, gerçek bilgi, işe yarar bilgi). 

Geçmiş müşteriler, daha önce iş yapmadığınız insanlar, potansiyeller ve ilgililer ile tekrar iletişime geçme yolları bulmak için fırsatları değerlendirmelisiniz. Fırsat; diğer bir deyişle, telefonunuzun çalmasını beklemekten vazgeçin ve alıcı, satıcı kim varsa iletişime geçmek için yapabildiğinizin en iyisini yapın.

Bazılarınız müşteri bulmak için standart ofis, kartvizit, fotoğraf, strateji ve klasik yöntemlere takılı kalacaktır. Eğer seçeceğiniz yol bu olacaksa amacınıza ulaşmak için uzun bir yolunuz var demektir.

Ama bahse girerim en iyileriniz varlığını sürdürecek bir iş modeli geliştirecek.

Başlamak için en iyi zaman şimdi.

DİĞER HABER
16 Nisan 2016