"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Pazarlamada Etkili Bir Yöntem: Basit Bir Teşekküre Ne Dersiniz?

Diğer sektörlerde olduğu gibi emlak sektöründe de çoğu kez müşteri ile sadece iş ya da tanıtım amaçlı iletişime geçiliyor. Karşı tarafta bir insanın olduğu ve onu tanımanın çok daha olumlu getirilerinin olacağı düşünülmüyor. Sadece bir emlak danışmanı olarak düşünmeyin; gün içerisinde aldığınız broşürleri, elektronik postaları ve sizinle iletişime geçen firmaları düşünün.

Çoğu kez sadece bir ürün tanıtımı ya da reklam amaçlı içerikler ile karşılaşıyoruz. Bunun yerine karşı tarafa bir merhaba demek, onun nasıl olduğunu sormak ve iş dışı iletişime geçmek aslında çok daha etkili bir yöntem olarak görülebilir.

Mevcut müşterilerinize sürekli olarak satılık/kiralık gayrimenkul reklam mailleri ya da tanıtım broşürü göndermek yerine onlarla iş dışı amaçlar doğrultusunda da iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede daha fazla olumlu geri dönüş alabileceğiniz gibi bilinirlik seviyenizi de arttırma şansına sahip olabileceksiniz.

Basit bir teşekküre ne dersiniz?

Müşteriler, ellerindeki broşürde ya da okudukları bir elektronik postada iş dışında yer alan bir mesajı görmeye alışık değillerdir. Onlara sadece basit bir teşekkür mesajı göndermeniz, aslında sandığınızdan çok daha etkili bir iletişime geçme yöntemi olarak değerlendirilebilir. Hem karşı tarafın zihninde olumlu bir izlenim yaratabilir hem de başka potansiyel müşterilere ulaşma şansınızı da arttırabilirsiniz.

İnsanların sizden ne kadar fazla olumlu yönde bahsetmesi, bir o kadar da iş ağınızı genişletme şansı elde etmeniz anlamına geliyor. Nitekim basit bir teşekkür notu da eski bir müşteriniz ile olan ilişkinizi çok daha kuvvetli bir hale getirebilir. Durum böyle olunca müşterinin sizden başkasına bahsetme ihtimali de bir o kadar artabilir.

İşleri basit tutun

Eğer karşınızdaki müşteriyi gerçek anlamda tanımayı düşünüyorsanız işleri basit tutmaya özen gösterin. Yukarıda da örneğini verdiğimiz gibi tek bir teşekkür aslında kuvvetli bir iletişimin yoluna açar. Bu nedenle yapacağınız işlemleri basit tutarak sade ve etkili bir yol üzerinde ilerleyebilirsiniz. Karşı tarafa ileteceğiniz mesajda teşekkürün yanı sıra onu özel hissettirecek bir yazıya da yer vermeniz mümkün.

Klasik bir mesajın yanı sıra karşı tarafa küçük jestler de yapabilirsiniz. Posta olarak göndereceğiniz küçük bir hediye ile imajınızı çok daha yüksek bir seviyeye çıkartabileceğiniz gibi karşı tarafla sağlam ilişkiler kurmanın kapısını da açabilirsiniz.

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin gayrimenkul sektörü, kişisel ilişkilere oldukça bağlı bir biçimde ilerliyor. İnsan ilişkilerinde güçlü ve etkili olan danışmanlar satış konusundaki şanslarını da bir o kadar arttırıyorlar. Bu nedenle müşterileriniz ile belirli aralıklarla iletişime geçmeniz ve onlarla iş dışında konuşmalar gerçekleştirmeniz yararınıza. Üstelik sadece yeni müşteriler bulmak adına değil, eski müşterileriniz ile var olan ilişkinizi kuvvetlendirme amaçlı adımlar da atabilirsiniz. Küçük bir hediyenin her zaman için olumlu bir izlenim yaratmanızı sağlayacağını unutmayın.

DİĞER HABER
14 Ekim 2017