"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Peki, Siz Emlak Ekosistemine Nasıl Katkıda Bulunuyorsunuz?

Gerçek şu ki hepimizin emlak ekosistemine katkıda bulunmak için bir sorumluluğu vardır. İster kendi topluluğunuz için olsun ister yerel emlak piyasası için olsun ister tüm emlak endüstrisi için olsun, hepimiz bu ekosistemin bir parçasıyız. Bu nedenle gayrimenkul sektörünün pek çok açıdan iyileştirilmesine her birimizin katkısı olmalıdır.

Bildiğiniz gibi bu sektör büyük bir halka ilişkiler başarısızlığı yaşıyor. Uzun yıllardır emlak profesyonellerine bakış açısının pek de iç açıcı olduğunu söylemek mümkün değil. Emlakbroker.com ekibinin bir üyesi olarak bir özelimi paylaşmam gerekirse, bir gün emlak sektöründe olmayı düşündüğümü duyan bir yakınım bana “Ciddi misin? Neden ki? Emlak işi pek güvenilir bir iş değildir ama…” şeklinde karşılık verdi. Daha o günden anladım ki emlakçılara bakış açısı gerçekten sorunlu.

Neticede ucunda çok paraların kazanılabileceği bir iş olarak görülen emlak sektöründe, emlak profesyonellerine de daha fazla para kazanmak için her şeyi yapabilecek kişiler diye bakılır. Biz öyle olmasak bile genel yargı böyledir ve bunu değiştirmek emlak profesyonellerinin elindedir.

Sonuç olarak insanlardaki bu algı ile mücadele etmek için yeni uygulamalar geliştirmek, yeni teknolojileri kullanmak, ağ kurmak ve forumlar düzenlemek bizim elimizdedir. Bu algılamayı kesin olarak değiştirmedikçe, sadece bir endüstri olarak kalacağımız ve daha başarılı olamayacağımız da kesindir. Peki, bu algıyı değiştirmek için neler yapabiliriz? Kolları sıvayalım.

Satışı bırak! İletişim kurmaya bak!

Mükemmel Müşteri Hizmetleri

Profesyonel emlak danışmanlarının ekmek teknelerini çok ciddiye almaları gerekir. Mükemmel bir hizmet sunmanız ve müşterilerinizle her görüşmenizde onları şaşırtıcı bir hamle yapmanız çok önemlidir. Onların beklentilerini aşmanız ve her işlemin onlar için unutulmaz olmasını sağlamak sizin görevinizdir.

Siz, sadece satış amaçlı bir iş yapmıyorsunuz. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Yarı zamanlı çalışan deneyimsiz emlakçılar gibi çalışmak yerine müşterileriniz tam anlamıyla mükemmel hizmet sunan ve onlara değerli olduklarını hissettiren bir yaklaşım ile emlak endüstrisinin itibarına katkıda bulunabilirsiniz.

En önemlisi de kendinizi asla küçümsemeyin. Sizin kendi işinizde uygulayacağınız her iyi hizmet, insanların emlak profesyonellerine ve emlak sektörüne algısını olumlu etkileyecektir. Bu ekosistemin bir parçası olduğunun farkında olarak işinizde en iyi hizmeti sunmak için çaba ve zaman harcayın.

Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diliyoruz. Fakat, emlak sektörüne faydalı olabilmek için çok çalışıyoruz.

Mükemmel Bilgi Kaynağı

Emlakbroker.com ekibi ile yola çıktığımız günden bu yana emlak sektörünün içerik kaynağı olmayı kendimize hedef edindik. Sizce buradaki amaç neydi? Yalnızca içeriği dolu makaleler hazırlayıp gelen geri dönüşlerin verdiği hazzı tatmak mıydı? Elbette ki değil. Burada çok daha büyük bir amaca hizmet edildiğini belirtmek isteriz. O da emlak ekosistemine fayda sağlamak.

Hazırladığımız makalelerin her biri, emlak ve teknoloji dünyasına ilişkin farklı bir bilgiyi sizlere aktarıyor. Pazarlamadan, girişimlere, müşteri ilişkilerinden satış tekniklerine kadar bu sektörün parçası olan daha pek çok konu hakkında araştırmalara, uzman görüşlerine ve kendi yorumlarımıza yer veriyoruz.

Sunduğumuz bu bilgiler karşılığında aldığımız geri dönüşler ise emlak sektöründe farkındalık oluşturmak adına ne kadar büyük yol kat ettiğimizi bize gösteriyor ve bununla gurur duyuyoruz. Yeni tasarımımız ile yayına girdiğimiz dönemde ise sitemize sizlerin de katkıda bulunabileceği yepyeni bir bölüm ekledik. Emlak profesyonellerini ağımıza katarak onların kıymetli fikirlerini ve tecrübelerini sitemizde yayınlayacağımız bu bölüm, emlakbroker.com aracılığı ile emlak ekosistemine sizlerin de katkıda bulunmanızı sağlayacaktır. Bu işbirliği, sektördeki kaynaşmayı sağlamayı hedeflerken sektöre dair yeni fikirlerin ortaya çıkmasını da amaçlıyor.

Not: Türkiye’nin lider emlak ve teknoloji bloğu emlakbroker.com’da yazılarınızı paylaşmak isterseniz bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Telefon rehberinizde "nitelikli kişiler" sayısını çoğaltarak büyütün.

Mükemmel Topluluk İlişkileri

Son olarak emlak ekosistemine katkıda bulunmanızı sağlayacak diğer bir yöntem de toplulukları iyileştirmek üzerinedir. Bunu yapmak birçok yol var. Topluluğunuzu genişletmek için hizmet verdiğiniz bölgedeki etkinliklere katılabilir, panellere konuşmacı olarak katılmayı teklif edebilir, hayır kurumları ile iletişim halinde kalabilir ve benzer yöntemlere başvurabilirsiniz.

Ancak bunu yaparken unutmamanız gereken şey, amacınızın sadece kendi markanızı oluşturmak değil, aynı zamanda topluluğunuza katkıda bulunacak yeni iletişimler kurmaktır. Ekonomik ve sanatsal açıdan ekosistemi şekillendirmek ve etkilemek için ne kadar güç sahibi olduğunuzu gördükçe kendiniz de şaşıracaksınız.

İnsan aklı düşündüğü zaman aslında kaynaklar sonsuzdur.

DİĞER HABER
14 Eylül 2022