"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Piyasa Bilgilerini Emlak Zekâsına Dönüştürmek

Bilginin kolayca erişilebilir ve bolca bulunabilir olduğu çağımızda, birçok insan gayrimenkul danışmanlarının sahip olduğu bilginin internetten edinilebileceğine inanıyor. Bu yüzden de değer katan bilgi paylaşımı yapabilmek her zamankinden büyük önem taşıyor. Daha doğrusu, müşterilerinizi, verdiğiniz bilgilerin onlara değer katacağına inandırmanız gerekiyor.

Bu inancı geliştirmek kolay değil ama mümkün. Bu sürecin püf noktası ise müşterilerinize herhangi bir yerde okuyamayacakları bilgiler verebilmeniz.

Nasıl?

Müşterinize bir tıkla erişemeyeceği bilgiler verebilmek için, ulaşılabilir yerel piyasa istatistiklerini emlak zekâsına dönüştürebilmeniz lazım.

Bu konuyu bir örnekle açıklamak istiyoruz:

Aylık Envanter Hesabı denilen bir yöntem var ve bu yöntem, bir piyasada aktif olarak yer alan envanterlerin hepsinin satılması için kaç güne ihtiyacınız olacağını söylüyor.

Formülü de basit olarak şu şekilde:

Aylık Envanter = Listelediğiniz Konut Sayısı / Geçmiş Aydaki Satış Miktarınız

Bu istatistik internetten kolayca erişilebilir bir istatistik ve herkes yerel piyasası hakkında bu istatistiği hesaplayabilir.

Ama internette olmayan şey bu istatistiğin emlak piyasasını yorumlamak adına nasıl kullanılabileceği. Aylık Envanter bilgisi ile piyasanızda arzın mı talebin mi fazla olduğunu ve bir satışın yaklaşık olarak ne kadarda gerçekleşeceğini bilebilirsiniz. Diyelim ki değeriniz 5-6 ay çıktı, bu piyasanın dengeli bir şekilde ilerlediğini gösterir. 5 ayın aşağısı talebin çok olduğuna ya da 6 ayın üstü arz patlaması yaşandığına işarettir.

Bilgileri Detaylandırın

Bir bilginin değerli bir emlak zekâsına dönüşmesi için uygulayacağınız son adım onu olabildiğince detaylandırabilmek.

Örneğin yukarıdaki Envanter Hesabı’nı genel piyasa verileri üzerinden yapmak yerine niş bir bölge ve belirli konut sınıfları için uygulayabilir, bu şekilde konuyla ilgili müşterilerinize hitap edecek veriler oluşturabilirsiniz.

Bir kere anlamlı ve gerçek emlak bilgisi paylaşmaya başladıktan sonra, artık müşterileriniz gönül rahatlığıyla sizi tercih edecek. Çünkü yaptığınız işin hayatlarına kattıkları değerin farkına varmış olacaklar.

Size tavsiyemiz, yerel piyasa istatistikleri ile ilgili metotlara göz atın, rakamlarla oynayın ve tecrübenizle değerli emlak verileri oluşturun.

DİĞER HABER
15 Temmuz 2019