"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Portföyünüzdeki Bir Evin Satılmamasına Yol Açan Muhtemel Nedenler

Emlak danışmanları içerisinde oldukça başarılı insanların var olduğunu görüyoruz. Ancak kimi zamanlarda öyle bir tıkanıklık yaşanıyor ki danışmanın elinde bulunan bir ev, satış konusunda imkansız bir döngü içerisine giriyor. Belli başlı hataların da etkisiyle yaşanan bu döngü içerisinde tam olarak nerelerde yanlış yapılıyor?

  • Gerçek Dışı Bir Fiyat

Piyasayı çok iyi bilmeniz satış aşamasında her zaman işinize yarayacaktır. Ancak kimi başarılı gayrimenkul danışmanları dahi pazarı iyi bir biçimde bilseler de yanlış fiyat politikası yürütebiliyorlar. Gerçekçi olmayan bir fiyat karşısında evin satılmaması oldukça doğal. Bunun yerine bölgeyi iyi bir biçimde bilmek, evin gerçek değerini saptamak ve alıcı kitlesini tanımak sizi başarıya ulaştıracaktır. Gerçek dışı bir fiyat yerine ederi kadar fiyat politikasını benimsemeniz daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.

İlgili: Mülk Değerini Nasıl Sınıflandırabileceğinizi Biliyor musunuz?

  • Liste Fiyatını Bir Anda İndirmek

Var olan bir ilanınızda benimsediğiniz fiyatı bir süre sonra indirmeniz farklı sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca fiyatın değiştiğini gören müşterilerin gözünde olumsuz bir izlenim yaratmanız da yüksek ihtimaller dahilinde. Zira müşteri, fiyat değişiminden sonra haksızlığın yaşandığını ya da farklı bir şeyler gerçekleşmekte olduğunu düşünebilir. Hatta kimi durumlarda bir ilanınızda yapacağınız fiyat yükseltme/indirme işlemi müşteri güvenini zedeleyebileceğinden diğer ilanlarınız için de tehlike çanlarının çalmasına yol açabilir. Bu nedenle başlangıçtaki fiyatınıza sadık kalmanız çok daha etkili sonuçlar doğurabilir.

İlgili: Fiyatlandırma Hatası: Beceriksizce Fiyat Düşürmek

  • Zayıf Bir Sunum Yapmak

Satışını gerçekleştirdiğiniz mülkün sunumunu gerçekleştirirken kendinize güvenin ve sağlam adımlar attığınızdan emin olun. Karşı tarafta yaratacağınız olumsuz bir izlenim direkt olarak satışa etki edecektir. Ayrıca evdeki hasarlı parçaların varlığını gizlemenizden çok dürüst olmanız da müşteri üzerindeki güveni arttırabilir. Bu nedenle doğru bir tavır takınarak müşterinize dürüst ve etkili bir sunum gerçekleştirirseniz sizin için çok daha yararlı.

İlgili: Liste Sunumlarından Önce Yapılması Gereken Hazırlıklar

Motivasyonun Herkülü 
  • Kendinizi Motive Etmemek

En baştan yola, enerjiniz olmadan ve kendinizi motive etmeden çıkarsanız, sonuç olarak başarısızlık ile karşılaşmanız muhtemel. Bunun yerine satış öncesi kendinize inanmanız ve kendinizi motive etmeniz çok daha etkili sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

İlgili: Satış Profesyonellerinin Bu Alıntıları ile Kendinizi Motive Edin

  • Fotoğrafların Gücüne İnanmamak

Daha fazla görsel materyal, size olumlu bir dönüş sağlayabilir. Bu nedenle mülk adına daha fazla fotoğraf elde etmeye ve karşı tarafta güzel bir izlenim bırakmaya önem verin. Ayrıca detaylı bilgi vermek için de fotoğrafların gücünden faydalanabilirsiniz. Böylelikle daha etkili ilanlar oluşturmanız ve satış başarınızı arttırmanız olası.

İlgili: Fotoğraf Uygulamaları İle Emlak Pazarlamanızın Cazibesini Arttırın

  • Web Sayfası Oluşturmamak

Herhangi bir web profilinizin olmaması olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kendiniz hakkında daha detaylı bilgi vermeniz gerektiği gibi ilanlarınız için de daha geniş bir kitleye ulaşmaya ihtiyacınız var. Bu nedenlerden ötürü bir web profili oluşturmanız ve burayı da satış kanallarınız içerisine dahil etmeniz gerekiyor. Bu sayede satışı gerçekleşmeyen evlerin daha fazla kişiye ulaşarak bir alıcı ile karşılaşmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili: Web Siteniz Üzerinden Gayrimenkul Müşterisi Kazanmanın 33 Yolu 

Görsel: Shutterstock

DİĞER HABER
20 Temmuz 2023