"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Potansiyel Müşteri Kazanmaya Çalışırken Gayrimenkul Danışmanlarının Yaptığı 5 Hata

Genellikle kullandığınız ancak bir etkisi olmadığına inandığınız iş girişimi stratejilerinizi bir gözden geçirin. Potansiyel müşterileri yakaladığınızı düşünürken neden sizden uzaklaşıyor olabilirler hiç düşündünüz mü? Yaygın kullanılan hatalara siz de düşmüş olabilirsiniz.

Korkmayın! Biz bu durumu değiştirmek için sizinleyiz ve size her alanda başarı sağlamanın ipuçlarını anlatıyoruz. Denemekten çekinmeyin, potansiyel müşterilere ulaşma çabasında olduğunuzda size anlatacağımız hatalardan ders çıkarma yoluna gidin. Çünkü bu hataları müşterileriniz gördü. Objektif bir bilgi içeriğinden bahsediyoruz. Boşa enerji harcamak yerine daha mutlu ve enerji dolu günler için hatalarınıza bir bakın:

Hata 1: Dijital Reklam Kampanyalarınızda Sürekli Bir Değişiklik Yapmak

"Rüzgârın yönünü değiştiremediğinde, yelkenlerini rüzgara göre ayarla." Xsentius

Çevrim içi satışlarınız için dijital reklamcılık zor bir uğraştır. Ancak oluşturacağınız sağlam bir strateji ile çevrim içi potansiyel müşteriler işletmeniz için kazanç sağlayabilir. Unutmayın! Olumlu ilerleme kat edebilmek için sadece iyi bir strateji ve ardından başarıyla sonuçlanan bir anlaşma gerekir. Ama dijital reklamcılıklarda büyük bir hata bütün uğraşlarınızı birdenbire yok edebilir. En büyük hata da “tutarlı olmamak”. Gayrimenkul danışmanları genellikle reklam kampanyalarını duraklatma yoluna giderler veya ayırdıkları bütçeyi kısarlar. Bunun aslında 3 sebebi vardır: sabrı kaybetmek, satış başına düşen maliyetin artması ve taleplerin düşmesidir.

Google, tutarlılığı her daim ödüllendirir, aklınızda tutun bunu. Herhangi bir kampanya girişiminizin iyi performans sağlamasını istiyorsanız kampanyaya bir ivme kazandırmalısınız. Her sektör için bu durum farklılık gösterebilir her pazar için de aynı şekilde. Bu nedenle, kaliteli potansiyel müşterileri oluşturmak ve dijital reklam kampanyasında kazanç sağlayabilmeniz için ne kadar zaman harcayacağınızın net bir bilgisi elimizde yok. Burada biraz sabır diliyoruz… Aynı standartlar çerçevesinde arz-talep dengesi değiştikçe anlaşmalara varmanın maliyeti de değişiyor. Daha fazla ev sahibi oldukça rekabet azalır, rekabet azaldıkça da daha da düşen satış başı maliyetler diyebiliriz. Size bu noktada ufak bir tavsiyemiz olacak: fiyat yükseldiğinde veya talep azaldığında bütçeyi kısmak veya kampanyalarınızı sonlandırma gibi müdahalelerde bulunmak için acele hareket etmeyin. Evet harcamalarınız devam edebilir ancak Google ile tutarlılık oluşturarak kampanyanızı daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Hata 2: Çekici İçerik Paylaşmamak

"Reklamınız satmıyorsa yaratıcı değildir." David Ogilvy

İçerik üzerine günlerce haftalarca kafa yorup birçok kişiyle tartışmalara girersiniz. Ama aslında içeriğin çok da önemli olmadığını bilmeniz gerekir. Gereken tek şey “çekici” olmasıdır. Öyle devasa düşüncelere gerek duymayın o yüzden. Reklamlar önemlidir ancak dijital reklamın içeriğine çok fazla odaklandığınızda en iyi etkileşimi kaçırabilirsiniz. Yararlı ve kişileri anlaşmaya/ alışverişe zorlayıcı içeriği olan gerçekle bağlantılı reklamlar, en yüksek kalitedeki potansiyel müşterilere dahi ulaşma eğilimindedir. İçerik oluşturmada zorluk yaşadığınızı düşünüyorsanız buyrun size birkaç ipucu:

→Özgün olun. Markanızı benzersiz kılmanız için başkalarına benzeyen yönlerinizi kırpın.

→Yalnızca büyük ses getirmek için içerik oluşturmayın. İçeriğinizin bir amacı olduğunu unutmayın. Hedef kitlenize hitap ettiğinize emin olun.

→Pazarınızdaki yenilikleri yakından takip ederken kendinizi de güncelleyin.

→Görünür olun! Yapabiliyorsanız video veya sesli uygulamaları kullanın. Modern reklam pazarlamada okuyucu veya izleyici kısa olan şeyleri daha çok tercih eder.

Hata 3: Tek Bir Pazarlama Stratejisi Kullanmak

Çeşitlilik hayatın tadı tuzu değil midir sizce? Sıradanlıktan kurtaran bir süper kahraman! Tabi gayrimenkul sektöründe de durum aynı şekilde. Tutarlılık konusunda konuşurken söylediklerimizi inkar etmek gibi bir durum değil bu. Bu iş için başarılı olmak adına iddialı olan tüm kitapları okumaya çalışıyor olabilirsiniz, değil mi? Sorun şu ki başarı demek tek bir cümleden ibaret değildir. Her gayrimenkul profesyoneli kendine göre yorumlayıp sunuyor ve siz de aynı bakış açısına sahip olmadığınız kişilerin yolunda gidip onları dinlemeye çalışıyorsunuz. Size dayatılan tek yöntemle pazarlama yapmaya devam etmek yerine değişik stratejiler kullanmak gerekir. Var olan stratejilerinize bir yenisini eklemek için aşağıda yer alan ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

→Daha önce denemediğiniz veya “kapı tokmağı” gibi zamanı belirli olan bazı taktikleri test edebilirsiniz.

→Çevrenizden sosyal yardım almaya çalışın. Yani çevrenizdekilerin dilinde markanız yer alsın ki bilinirliğiniz artsın. Sponsorluklar bu iş için güzel bir çözüm de olabilir. Belki bir yere bağışta bulunmanız da bilinirliğinizi arttırabilir, ne dersiniz?

→Bir eğitimci rolüne bürünebilirsiniz. En iyi pazarlama yolu, tatlı bir satış konuşmasıyla oluşur. Sosyal medya kanallarınızda bu eğitimin içeriklerini paylaşarak kendi reklamınızı daha görünür hale getirebilirsiniz.

→Standart telefon görüşmelerinden veya e-posta atmaktan kurtulun. Mesajlaşmaya başlayın hatta bunu görsellikle de zenginleştirebilirsiniz örneğin video mesajları ekleyerek.

Hata 4: Çok Hızlı Bir Şekilde Yol Almak

"Ben gelecek için hiçbir endişe duymadım. O yeterince hızlı geliyor." Albert Einstein

Gayrimenkulde “işe yaramaz” veya “çıkmaz yollar” hakkında çok şey duyuyoruz. Öncelikle birkaç şeyi açıklığa kavuşturmakta yarar var. Bir “işe yaramaz” girişim temelinde yanlış iletişim becerilerine sahip olmaktır ve görünmeyen bir sebeptir. Bu durum bir danışman probleminden ziyade kalitesiz başlangıçlar yapmanın problemlerindendir.

Emlak konusunda hataların artmasına sebep olan yaygın bir yaklaşım daha vardır. O da danışmanların birlikte çalıştıkları potansiyel müşterinin “işe yaramaz” olduğunu düşünmeleridir. Müşterilerin konuşmaya hazır olmaması veya satın almaya hazır hissetmemesi “işe yaramaz” olduklarını düşünmeye sebep oluşturur. Eğer bir görüşmeyi düzenli takip etmiyorsanız bu konuda başkası size yardımcı olabilir. Böylelikle yanlış veya eksik yaklaşımları düzeltme yoluna gidersiniz.

Uzun vadeli potansiyel müşteriye ulaşmanın 4 adımı:

→Bir potansiyel müşteri yönetim planı oluşturun

→Hızlı takipte kalmak için müşterilerinizi stratejik olarak yönlendirin.

→Veritabanınızı düzenli oluşturun.

→Pazarlamanızı otomatik düzene oturtun.

Hata 5: Teknolojiden Doğru Şekilde Faydalanmadan Tek Başına İş Yüklenmek

Günümüzün gayrimenkul dünyasında, teknolojiden bağımsız hareket etmek biraz imkansız gibi. Zeki olmanıza gerek olmayan teknoloji kullanımında edinmeniz gereken en önemli özellik “stratejik olmaktır”. İşiniz için en doğru olanı seçerek, en yüksek potansiyelden yararlanarak stratejik olabilirsiniz. Test uygulamaları ve çeşitlendirmeler işletmeniz için en kullanışlı araçları bulmanızda yardımcı olacaktır.

Örneğin kişiselleştirilmiş videoları e-postalarınıza koyan video pazarlama aracı kullanmayı düşünürseniz BombBomb size kolaylık sağlayabilir. 

DİĞER HABER
12 Mayıs 2023